„Śmierć. Nowy początek” ks. Piotr Śliżewski

Czy można pisać o śmierci tak, by nie budzić lęku? Tak, by nie negować i nie umniejszać czyjegoś bólu straty, ale jednocześnie sprawić, że poczuje się zrozumiany, otulony, przyjęty? Ks. Piotr Śliżewski udowodnił, że można…

Jego najnowsza książka Śmierć. Nowy początek to mała publikacja, której małą nie możemy już nazwać jeśli chodzi o jej wartość merytoryczną, duchową czy emocjonalną. Ks. Piotr podsuwa czytelnikom nieskomplikowane, ale jednocześnie bardzo głębokie kompendium wiedzy. Prosto, po katolicku, nie zostawiając przestrzeni na niedomówienia, ale przede wszystkim – dając czytelnikowi poczucie otulenia i przyjęcia z jego bólem.

Czym jest śmierć i co się z nią wiąże? Autor dzieli się tutaj nie tylko swoim doświadczeniem duszpasterza, który towarzyszy w ostatniej ludzkiej drodze. Pokazuje nam też swoje serce, to które cierpi z powodu straty. Przytoczone w książce osobiste historie kapłana bardzo mocno do mnie przemówiły, sprawiły, że to co i jak mówi jest na wskroś autentyczne i żywe. Nie sposób mu nie zaufać… Mówi o śmierci normalnie, bez zbędnego patosu, jako o naturalnym procesie. Jednocześnie pokazuje, że śmierć wcale nie jest łatwa.

Ks. Śliżewski opowiada prosto i bardzo klarownie o tym jak wygląda katolicki pogrzeb, wymienia przestrzenie, o które warto zadbać, gdy umiera ktoś bliski. Dotyka tematów od podziału spadku po aspekty duchowe, np. spowiedź – by móc przyjąć w intencji zmarłego Komunię świętą. Tłumaczy też sens i cel samej ceremonii żałobnej, krok po kroku. Brałam udział w wielu różnych pogrzebach, ale jego sensu nigdy nikt tak dobrze mi nie tłumaczył…

Ks. Piotr pisze również o Mszach gregoriańskich, tłumacząc skąd się wzięły, czym są, jaki mają cel. Mówi o Sądzie Ostatecznym – przyznaję, że jego sposób opowiadania sprawiał, że czułam pokój i poczucie, że wszystko co jest ważne, zostało powiedziane – prosto, bez budzenia niepotrzebnego lęku, po katolicku. Pojawia się też w tej malutkiej publikacji wyjaśnienie czym są niebo, czyściec i piekło.

Ta publikacja – choć trochę się jej bałam, sama będąc w żałobie – sprawiła, że to co nie do końca oswojone, staje się mniej groźne. Pokazuje w sposób bardzo naturalny ludzkie życie i jego koniec. Zachęca do refleksji, otula spokojem i jasnością z jaką autor odwołuje się do nauczania Kościoła.

Bardzo polecam ją wszystkim, którzy mierzą się ze stratą, obojętnie kogo ona dotyczy i ile czasu już trwa. Mnie ta książka wyciszyła, popchnęła w stronę większego zaufania w to, że śmierć nie jest końcem – również dla tych, którzy opłakują utratę najbliższych. Pomaga oswoić się z nią, zdziera z niej pancerz nie tylko nadmiernego lęku, ale też niezrozumienia, niewiedzy, trudnych wyobrażeń. Pomaga spojrzeć na śmierć nie jak na koniec, ale jak na naturalny, kolejny etap życia… Lektura zdecydowanie warta uwagi!

Dziękuję Wydawnictwu eSPe za egzemplarz książki!

Tytuł Śmierć. Nowy początek
Autor ks. Piotr Śliżewski
Wydawnictwo eSPe
https://boskieksiazki.pl/pl/p/Smierc.-Nowy-poczatek/1293


JEŚLI TEN TEKST WYDAJE CI SIĘ WARTOŚCIOWY I MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ,
TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do mnie na Instagramie
  • zapraszam też do kontaktu, rozmowy przez mail urbanska.madzia@gmail.com

One Reply to “„Śmierć. Nowy początek” ks. Piotr Śliżewski”

  1. Joanna Jaśkowiak pisze:

    Dziękuję za polecenie, z pewnością przeczytam (już zamówione :)) Ks. Śliżewskiego znam z rewelacyjnej strony dobraspowiedz.pl, materiały tam zawarte bardzo mi w moim duchowym rozwoju pomogły. Tym chętniej sięgnę po polecaną tu publikację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi