„Spowiedź. To naprawdę pomaga”

Czy można dotknąć sedna tematu sakramentu spowiedzi w malutkiej książce? Ks. Piotr Śliżewski udowodnił mi, że można. Gdy zobaczyłam jego publikację Spowiedź. To naprawdę pomaga, nastawiałam się pozytywnie, aczkolwiek nie spodziewałam się, że w tak małej publikacji można przekazać tak wiele!

Mały format, wielkości mojej dłoni. Niecałe sto stron. Co można „wsadzić” w tak małą publikację? Głębię. Sens. Istotę. To właśnie zrobił ks. Śliżewski.

Autor znany jest z mówienia o sakramencie spowiedzi, co widać też w tej publikacji. Pisze bardzo prosto i przejrzyście, a jednocześnie potrafi dotknąć sedna. W kilku zdaniach można odnaleźć to, co inni czasem próbują przekazać pisząc kilka stron. Ujęło mnie to bardzo, bo przyznaję, że podobnych lektur przeczytałam w życiu sporo i zawsze puszczałam je w świat dalej. Tę postanowiłam zachować dla siebie i wracać do niej co jakiś czas…

Ks. Piotr tłumaczy sens, cel i wszystko to, co ważne jest w praktykowaniu spowiedzi. Zaczyna od rachunku sumienia, pokazując jak ważny jest on dla owocności tego sakramentu. Uśmiechałam się do jego słów:

Przestań być Dyziem Marzycielem i zacznij wprowadzać myśli w czyn.

Tak, ks. Piotr jest w swoim przekazie bardzo szczery. Jednocześnie mówi tak, że chce się go słuchać – życiowo, prosto, jednoznacznie, jasno. Autor proponuje też konkretny rachunek sumienia, oparty na fragmentach biblijnych. Jeśli od dawna szukasz dobrego rachunku sumienia, polecam!

Kapłan tłumaczy czym jest grzech i jakie są jego konsekwencje. Mówi o współpracy Boga i człowieka, tłumacząc jak może wyglądać nasze postanowienie poprawy. Wszystko bardzo życiowo, zachęcająco, prosto…

W nawróceniu wyzutym ze smutku pomaga nam spojrzenie na siebie oczyma wiary. Trzeba nam ciągle świeżej świadomości, że Bóg nie oczekuje od nas, byśmy byli idealni. On jest Wszechmogący, więc jest w stanie dokonać odnowy serca po każdej życiowej kolizji. Str. 60

Czy myśląc o wyznaniu grzechów w konfesjonale, pomyślałeś kiedyś „Bóg chce usłyszeć, gdzie potrzebuję pomocy”? Tak właśnie do tematu podchodzi ks. Piotr, co przyznaję – daje duże poczucie wolności, ukojenia i siły. Tłumaczy jak pokonać lęk, skąd on się bierze, jak wygląda duchowa walka. Bardzo mnie jego słowa (i nazwanie diabła „padalcem”) przekonują! Oczywiście nie ominął też tematu zadośćuczynienia, choć czytając jego słowa, miałam wrażenie, że zrobił to bardzo niestandardowo, wskazując, że by pokochać innych, trzeba najpierw pokochać samego siebie. Do tego rozdziału wrócę za pewien czas, dotknął mnie osobiście bardzo mocno…

Można by powiedzieć – małe to, a tak wielkie! Właśnie tak… Niesamowicie bogata w treść publikacja – nie tylko do przeczytania, ale i do przeżycia, wprowadzenia w swoją codzienność. Dostępna jest w Internecie już za kilka złotych, niebywałe! Polecam jej lekturę, sama będę do niej wracać nie raz.

Dziękuję Autorowi za egzemplarz publikacji do recenzji!

Tytuł Spowiedź. To naprawdę pomaga
Autor ks. Piotr Śliżewski
Wydawnictwo Salwator
https://www.salwator.com/spowiedz–to-naprawde-pomaga-,1366,814,produkt.html


JEŚLI TEN TEKST WYDAJE CI SIĘ WARTOŚCIOWY I MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ,
TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do mnie na Instagramie
  • zapraszam też do kontaktu, rozmowy przez mail urbanska.madzia@gmail.com

One Reply to “„Spowiedź. To naprawdę pomaga””

  1. Ppp pisze:

    Likwidacja przymusu spowiedzi rozwiązuje WSZYSTKIE problemy z nią związane. Niech chodzi, kto faktycznie chce lub potrzebuje.
    Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi