Ojcze, stań się obecnością

Jestem dorosła, mam męża, dzieci, przyjaciół. Dziś mam wokół siebie ludzi, którzy są dla mnie ważni i których potrzebuję. Był jednak czas, gdy kogoś bardzo mi brakowało… Brakowało mi taty.

Mój tata nie był ideałem. Nie mam do niego o to żalu. Pamiętam jednak pewien moment z dzieciństwa, który wyrył we mnie dużą ranę.

Oglądałam serial, w którym jedna z bohaterek usunęła ciążę. Wróciła do rodzinnego domu po długim czasie i jej ojciec chciał dowiedzieć się co się z nią dzieje.

ROZMAWIAŁ Z NIĄ.

Był blisko, gotowy na to, że ta może chcieć z nim w każdej chwili porozmawiać. Gdy opowiedziała mu swoją historię pełną bólu, był na nią zły. Był zawiedziony tym, że dokonała takiego a nie innego wyboru. Nie odrzucił jej jednak, nie przestał kochać i

DALEJ ROZMAWIAŁ.

Rozmowy, których bardzo brakowało mi w dzieciństwie. Dziś moja relacja z tatą jest bardzo otwarta, ciepła i pełna zaufania. Kiedyś tak jednak nie było… Czy dziś mam do niego o to żal? Nie mam…

Przyglądam się często ludziom, których mijam. Ojciec z dzieckiem na placu zabaw to rzadkość, również wieczorami i w weekendy. Kiedyś mój mąż pojechał z synem kupić mu spodnie – pani sprzedająca była zaskoczona, że…nie przyjechała mama. Naprawdę to aż tak zaskakujące?

Polskie prawo często z automatu powierza opiekę nad dziećmi matce, gdy dochodzi do rozwodu. Pomijając tragedię tych dwojga, dziecko często zostaje odizolowane od osoby, bez której jego życie nie jest takie samo jakim mogłoby być, gdyby ojciec był blisko…

Nie, nie wymagam by ojcowie przestali pracować i zaczęli chodzić z dziećmi na place zabaw. Nie wymagam by teraz to oni robili dziecięce zakupy. Chciałabym tylko by żadne dziecko nie poczuło nigdy tego, co kiedyś czułam ja – że jego tata nic o nim nie wie.

Drogi tato – jaki kolor lubi twoja córka? Jak ma na imię jej najlepsza przyjaciółka, do której klasy chodzi? Czy twój syn woli czytać książki czy grać w piłkę? Czego najbardziej się boi? Czy ma kolegów? Jaki kolor oczu ma twoje dziecko, jakie lody lubi?

Kiedy ostatni raz spędziłeś czas ze swoim dzieckiem – bez telefonu w ręku? Tylko i wyłącznie z nim. Może twoje dziecko też nosi w sobie tajemnicę i czeka aż zaczniesz poszukiwać jego głosu w szumie codzienności?

Zrób sobie prezent na dzień ojca – bądź tego dnia dla swoich dzieci kimś, kogo bardzo potrzebują.

4 Replies to “Ojcze, stań się obecnością”

  1. Gorczyca pisze:

    Witam! Z całego serca podziwiam dobre postępowanie oraz kłaniam się z szacunkiem dla tak głębokiej wiary. Serdecznie proszę o słowa wsparcia w mojej wędrówce ku wierze dla zagubionej owcy, która pragnie zbliżyć się do Boga i zostawiam swój adres na bloga, na którego zapraszam. Bardzo potrzebuję pomocy i mam nadzieję na dobre słowo. https://bitterpath.wordpress.com/

  2. Lidia pisze:

    Myślę, że ten tekst, powinien też posłużyć jako rachunek sumienia dla niektórych matek. Ile z nich o ojcu przy dzieciach wyraża się z kpiną? Ciągle słyszę, że „ten mój to się do niczego nie nadaje”, nie potrafi nic koło dziecka zrobić… itd. Po latach takich tyrad… czasem sama nie dziwię się ojcom, że mentalnie się odsuwają. Pozwólcie ojcom… choć trochę nieudolnym, być przy dzieciach. Może ta „nieudolność”, jest właśnie tym co zowie się ojcostwem?

  3. Magdalena Urbańska / Biegnąc pod wiatr pisze:

    Myślę, że Twój komentarz jest na tyle mocny i ważny, że warto podjąć ten temat na poważnie. Będzie za jakiś czas i o tym! Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi