Wyznacz granicę!

„Granice w relacjach małżeńskich” to książka napisana przez dwóch terapeutów chrześcijańskich, którzy na co dzień pracują z małżeństwami. Odwołując się do pracy terapeutycznej, przytaczają niezliczoną ilość ludzkich historii. Opowieści trudnych, naznaczonych cierpieniem, lecz takich, z których odnaleziono wyjście stawiając zdrowe granice.

Książka składa się z kilku części. Autorzy zaczynają od pojęcia granic, wyjaśniając jak należy je wytyczać w małżeństwie (lecz nie tylko – również w życiu osobistym, co czyni tą lekturę bardziej uniwersalną). Wspominają o tym jak ważny jest wspólny system wartości. Mówią też o umiejętności wyznaczania ich osobom z zewnątrz – by nie miały zbyt dużego wpływu na funkcjonowanie czyjegoś małżeństwa. Proponują jak rozwiązywać nieporozumienia (przeznaczyli na to osobny rozdział), opisując sześć rodzajów konfliktów. Pokazują tutaj jak wytyczać granice, gdy druga osoba je respektuje, lub gdy tego nie robi. Końcowa część poświęcona jest przeanalizowaniu konkretnych przypadków ich nadużywania.
Ogromną zaletą tej książki są nie tylko przykłady konkretnych osób, ale również praktyczne informacje, tabele, wskazówki, które mają pomóc stosować koncepcje granic.

Brak widocznego kryzysu nie oznacza, że związek małżeński jest zdrowy. Mąż i żona powinni regularnie sprawdzać stan swojej relacji, zadając trudne pytania w rodzaju: „Jakie uczucia budzi w tobie nasze małżeństwo?” lub: „Które z moich zachowań cię ranią lub sprawiają kłopot?” Pomyśl, jak byś się czuł, gdyby coroczne badanie lekarskie sprowadzało się wyłącznie do pogawędki o sporcie przy filiżance kawy. Str.214

Lektura tej książki była dla mnie odkrywcza. Myślałam, że nie mam problemu w stawianiu granic – zobaczyłam jednak, że często robię to źle. Stawianie ich ma na celu rozwój – własny i współmałżonka. Nie ma być walką o to kto silniejszy i kto ma rację. Nie ma być również pokazaniem drugiemu, gdzie jego miejsce. Ma przynosić rozwój, nie rozłam.

Granice w małżeństwie to nie to samo co Granice narzucone współmałżonkowi. Tematem tej książki nie jest zmiana, naprawa lub skłonienie małżonka do zrobienia czegoś. Chodzi o wyznaczenie granic w ramach łączącej was relacji, abyście oboje mogli się zmieniać. Str.81

Nie można określić granic w małżeństwie, jeśli nie uzna się swojej osoby za część problemu i nie przyjmie swojej części odpowiedzialności za jego rozwiązanie. Zajmij się własną postawą zazdrości, przyznaj do posiadanych problemów i podejmij odpowiednie działania. Str.71

Tego uczy właśnie ta lektura. Polecam ją bez wahania – małżonkom oraz wszystkim tym, którzy chcą się rozwijać w relacjach, bez względu na ich rodzaj. Muszę jednak ostrzec – ta lektura uczy przede wszystkim zmieniać siebie, nie drugiego człowieka. Zaryzykujesz?

Dziękuję Wydawnictwu VOCATIO za lekturę!

Tytuł: „Granice w relacjach małżeńskich”
Autorzy: John Townsend, Henry Cloud
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza VOCATIO
Liczba stron: 352
Cena: 29 zł

 

Dziękuję za każdy pozostawiony po sobie ślad – komentarze mile widziane, również te mniej pochlebne.
Chcesz wiedzieć o nowych wpisach na bieżąco? Zapraszam na mój funpage
Biegnąc pod wiatr
Masz pomysł na kolejną recenzję na tym blogu? Daj znać o czym chciałbyś przeczytać – zobaczę co się da w tej sprawie zrobić.
Jeśli uważasz, że warto – udostępnij, puszczaj w świat. Może ktoś tego teraz potrzebuje? 🙂

3 Replies to “Wyznacz granicę!”

 1. Kacper pisze:

  Ciekawie się zapowiada. Dobry ruch z Twojej strony, że dałaś fragmenty książki w swoją recenzję. Dzięki temu bardziej poczułem się pewny co do tej książki. Ładna i prosta okładka, podoba mi się.

  Pozdrawiam

 2. Bernadka pisze:

  Ta książka to coś dla mnie.
  Czasami w swoim małżeństwie próbuje zmienić swojego małżonka, zamiast spojrzeć na problem z zupełnie innej strony. Małżeństwo jest jednością, wspólnotą dwojga różnych ludzi, którzy razem powinni pracować nad dobrymi relacjami i razem budować to, co najpiękniejsze.

 3. Bibi pisze:

  Mam do czynienia z trudnymi małżeństwami moich przyjaciółek. Książka jest dla mnie i dla nich. Z Bogiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi