Jezuita papieżem?!

Przez ostatnie dni wiele myślałam o papieżu Franciszku. Dziś mija 5 lat od kiedy pojawił się biały dym – niosący nowe…

Początkowo myślałam, że nie wiem i nie powiem nic. Nie znam szczegółowo nauczania papieża, nie jestem specjalistą. Tak było aż do soboty, gdy zobaczyłam plakat w gdyńskim Kolegium Jezuitów.

„Powołani, aby służyć” – napis duszpasterstwa powołań i zdjęcie Franciszka, który umywa ludziom nogi. Poczułam się jakbym już wiedziała. Wiem kim jest Franciszek – dla mnie.

O wyborze nowego papieża dowiedziałam się w domu rodzinnym, odwiedzając rodziców. Pamiętam, że siedziałam z nimi przed telewizorem, czekając na informację kim jest kardynał Bergoglio. Gdy usłyszałam, że nowy papież jest jezuitą osłupiałam. Jak jezuitą? O matko z córką, koniec świata! Normalnie już nie będzie.

I nie jest normalnie.

Mamy papieża od biedaków, który nie boi się dotknąć ludzi chorych, oszpeconych, porzuconych. Mamy Franciszka, który dzwoni do ludzi, od których niczego w zamian nie dostanie – zwyczajnie chce im dać nadzieję. Jest papież, który płacze z płaczącymi i którego możemy zobaczyć klęczącego przed konfesjonałem. Pasterz, który zwraca uwagę na ochronę środowiska, który nazywa wprost zło i jest konsekwentny – też tam, gdzie inni nie są mu przychylni.

Czego innego jednak można spodziewać się po Jezuicie? Tylko tego, że będzie nowe, rozeznane i dobre.

#DziękiFranciszku za to, że uczysz mnie służyć. Gdybym mogła Cię kiedyś spotkać, chciałabym Cię bardzo mocno przytulić. Jesteś pierwszym papieżem, do którego czuję wielką sympatię bez krępacji i oporów. Chętnie napiłabym się z Tobą kawy, ba! nawet Yerby, która mi śmierdzi. Dziś modlę się za Ciebie szczególnie!

 

Dziękuję duszpasterstwu powołań za możliwość udostępnienia plakatu.

Comments

 1. Gog

  Ojciec Święty Franciszek jest Wielki, Wspaniały.
  Na okoliczność 5 rocznicy pontyfikatu życzę Ojcu Św. mniej dziennikarskich konwersacji.
  Milczenie zawsze miało przewagę nad ….nawet nabożnym gadulstwem.

 2. s.krzof

  Ojciec Święty Franciszek jest Wielki, Wspaniały.
  Na okoliczność 5 rocznicy pontyfikatu życzę Ojcu Św. mniej dziennikarskich konwersacji.
  Milczenie zawsze miało przewagę nad ….nawet nabożnym gadulstwem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *