Jak powiedzieć: kocham cię?

Jak to – jak kochać? Proste pytanie, prawda? Przecież nie jest trudno wypowiedzieć słowo „kocham” – szczególnie, gdy emocje niosą w górę i dodają skrzydeł. Gorzej, gdy samo słowo nie wystarczy…

Josh McDowell stworzył bardzo dobry poradnik, nauczając małżonków tego, jak nie tylko mówić, ale żyć miłością do drugiej osoby na co dzień. Autor jest mówcą i pisarzem chrześcijańskim (w publikacji wspomina o swoich trudnych doświadczeniach z wystąpieniami publicznymi). Napisał i współtworzył ok. 145 książek, w tym fenomenalną Więcej niż Cieśla, którą czytałam jakiś czas temu. Jest mężem, ojcem i dziadkiem. O swoim doświadczeniu małżeństwa z Dottie pisze często i bardzo szczerze. Jak powiedzieć: kocham cię jest lekturą wyjątkową – napisaną w sposób bardzo przejrzysty, głęboki, szczery.

Współczynnik rozwodów ciągle rośnie, również w Polsce. Czy można więc być pewnym drugiego człowieka? Nie, nie można. Tak samo jak nie można być pewnym samego siebie…

Ta publikacja nie jest tandetnym poradnikiem, która proponuje szybkie rozwiązanie problemu bez wkładania w to wysiłku. Jest raczej poprowadzeniem przez drogę trudną i wyboistą. Daje jednak nadzieję na to, że droga ta nie będzie pokonywana w pojedynkę – towarzyszyć będzie w niej Bóg i żona/mąż.

Nie jest to poradnik w stylu jak zmienić partnera, by stał się lepszy. Jest to książka, która przeprowadza przez meandry własnego serca, umysłu, sumienia. Zmiany warto zaczynać od siebie i ta publikacja pokazuje to bardzo dobitnie.

Dlaczego Bóg ma być na pierwszym miejscu? Jak dokonać tego by moja miłość była świeża i żywa? Czy istnieje szybkie (i dobre!) rozwiązywanie konfliktów? Czym jest sztuka porozumienia oraz uważne słuchanie i jak się ich nauczyć? Jak być wspaniałym kochankiem i czy namiętność może rozbudzać się wciąż na nowo mimo upływu lat?

Te i wiele innych pytań pojawia się na stornach tej publikacji. Autor odwołując się do doświadczeń zarówno swoich, jak i ludzi wokół siebie, odpowiada szczerze i prosto – odwołując się przy tym często do nauczania Pisma Świętego. Czułam się trochę jakby poprowadzona krok po kroku – w drodze ku prawdziwej miłości.

Małżeństwo to podróż, to przygoda tworzenia z drugą osobą więzów miłości na całe życie. Zostałeś stworzony, by kochać i być kochanym. Niech to będzie twój wybór, by kochać osobę, którą Bóg ci darował, i świadomie podejmować decyzje miłości każdego dnia. Jeśli będziesz tak postępować, zobaczysz, jak stajesz się ukochanym, któremu nie sposób się oprzeć, osobą, która odkryła prawdziwe sekrety miłości. Str. 211

Autor podzielił swoje założenia na dziesięć wyzwań. Mnie najbardziej dotknęły te, które dotyczyły sztuki komunikacji – sztuka porozumienia i uważnego słuchania nie jest prosta, gdy dzieci wokół robią gwar, a każde z małżonków ma na głowie miliony spraw do załatwienia. Autor pokazuje jak dokonać tego w codzienności – bardzo urzekały mnie jego opowieści o tym, jak musiał zmieniać podejście do rozmów telefonicznych z żoną, czy jak ona uczyła się opowiadać bez zbytniej dramaturgii i dygresji. Żywe przykłady prawdziwych ludzi, którzy miewają problemy we własnej relacji – takie podejście przekonuje mnie bardzo mocno.

Ważnym elementem tej książki było dla mnie też mówienie o finansach – widzę czasem różnice poglądów na ten temat. Jak planować wydatki i dbać o to, by nie mieć zadłużenia?
Pamiętam opowieści mojego wykładowcy (studiowałam wtedy poradnictwo rodzinne) o tym, że różnice związane z wydatkami są bardzo szkodliwe i wiele małżeństw rozpada się z tego powodu. Josh McDowell udziela tutaj bardzo praktycznych rad, które mogą okazać się bezcenną pomocą dla skłóconych małżonków.

Określenie swoich oczekiwań w relacji i nauka komunikacji – to zadania, które ciągle przede mną. Nie ukrywam, że ta publikacja nie zmieniła zbyt wiele, bo tak naprawdę żadna nie zmieni. To ode mnie zależy na ile będę chciała pracować nad sobą – ta książka podpowiada jednak jak to zrobić i w moim odczuciu rady te warte są tego, by z nich skorzystać.

Dziękuję Wydawnictwu Koinonia za egzemplarz książki – stawiają przede mną Państwo lektury, obok których nie można przejść obojętnie, dziękuję!

Książkę można nabyć na stronie wydawcy (koinonia.org.pl) w cenie 25 zł.

Tytuł Jak powiedzieć: kocham cię
Autor Josh McDowell
Wydawnictwo Koinonia
Liczba stron 224

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *