„Wdzięczność. Jak dziękowanie Bogu za wszystko może odmienić nasze życie” Susan Muto

Jak być wdzięcznym w świecie pełnym rozczarowań, bólu, zbrodni? Jak nie pozwolić zagasić w sobie światła nadziei tam, gdzie widać tylko strach, mrok i niepewność?

Spędziłam ostatnie dni 2018 roku z lekturą dotyczącą wdzięczności. Susan Muto, która dzieli się doświadczeniem swojego życia, poprowadziła mnie przez meandry mojego serca w sposób, którego bardzo potrzebowałam…

Uczę się wdzięczności każdego dnia. Łatwo jest dziękować, gdy wszystko toczy się po mojej myśli (choć nawet wtedy często o wdzięczności zapominam…), gorzej, gdy świat stałe do mnie plecami…

Moim wielkim pragnieniem jest by rok 2019 stał się do mnie rokiem wdzięczności…

Musimy przyswoić sobie nawyk wyłączenia negatywnej mowy, niezależnie od tego, czy tkwi ona w naszej głowie, czy emitujemy ją naszymi ustami. W tym celu musimy kultywować takie cechy, jak cierpliwość pod presją, wytrwałość w nieprzyjemnych sytuacjach, które kuszą nas, by wzruszyć ramionami i pójść w swoją stronę. Złe nawyki niewdzięcznego życia muszą zostać natychmiast zreformowane, jeśli na całe życie chcemy wzmocnić naszą zdolność do tego, by zawsze okazywać wdzięczność. Str. 137

Susan prowadziła mnie krok po kroku, pokazując jak dziękowanie Bogu za wszystko może odmienić życie. Przyznaję, że to co przeczytałam, bardzo do mnie trafiło i mocno mnie przekonuje.

Jak być wdzięcznym pomimo okoliczności? Poznajemy Betsie, która żyła w obozie zagłady – miała pełne prawo do tego, by narzekać. Żyjąc wśród masy okrucieństwa kobieta zdecydowała się jednak na dawanie dobra i pomagała przetrwać innym, dodając nadziei i sił.

Jakie są korzyści z postawy pozytywnej? Być może zaczniesz dostrzegać więcej dobra, również w relacji z drugim człowiekiem (nawet tym trudnym)?

Czym jest duszpasterstwo uśmiechu? Czy tobie również zdarza się powtarzać często słowa „gdyby tylko…”? Co sprawia, że ciągnie cię do negatywnych postaw?

Autorka jest katoliczką, która znajduje źródło siły w Bogu – przebija się to przez jej rozważania, wypełnia je i nadaje im kształt. Bardzo mocno i trafnie pokazała mi jak rzucić się z wiarą w działanie, czym jest prawdziwe zawierzenie i zbawcza moc modlitwy.

Nie znajdziesz w tej książce abstrakcyjnych rozważań. Zobaczysz raczej wiele prawdziwych historii, rad, cennych obserwacji. Być może nie każda z nich cię przekona, zapewniam jednak, że nie da się przejść obok tej książki zupełnie obojętnie.

Każda droga ma swój początek – autorka zaczyna go od rad dotyczących bycia wdzięcznym pomimo okoliczności, prowadzi za rękę ku zawierzeniu, pokazuje jakie są oznaki postępu na drodze wdzięczności. Tłumaczy również dlaczego dzieje się tak, że gdy ktoś w ciebie wierzy, spełniasz porzucone marzenia.

W jaki sposób osiągnąć trwałe owoce – tak by życie stało się litanią wdzięczności? Jak zacząć i kontynuować przemianę serca? Jak uczyć się dokładać do mozaiki wdzięczności kolejne porozbijane kawałki codzienności? Nie, ta książka nie wystarczy. Może być jednak dobrym przewodnikiem, początkiem, impulsem. Dla mnie była…

Dziś od rana spisuję to, co mam w sercu od wielu dni. Jaki był dla mnie mijający rok? Jaki będzie kolejny?Przede mną…

Opublikowany przez Biegnąc pod wiatr Piątek, 28 grudnia 2018

 

Rzadko, jeśli w ogóle, możemy przewidzieć, co przyniesie przyszłość, jednak nie jest to konieczne. Tym, co się liczy, gdy stajemy się w pełni wdzięczni, jest wierność, która inspiruje nas do działania w miłości i w posłuszeństwie Bożej woli. Opieramy się pułapce szybkiego tempa życia pozbawionego refleksji. Naszą intencją nie jest zagranie epizodycznej roli w filmie o wartkiej akcji, za to bez żadnej fabuły i rozwoju bohatera. Przez chwilę możemy się ekscytować takim spektaklem, jednak kiedy opuszczamy kino, nie pamiętamy niczego, poza efektami specjalnymi. Dla nas, wyznawców, kontrast jest ewidentny: kluczowe dla naszej wiary nie jest skupianie się na sobie, lecz smakowanie i dostrzeganie dobra Pana. Str. 143

Dużym atutem książki są rozważania świętych po każdym rozdziale (np. mojego ukochanego św. Ignacego Loyoli), których autorka nazywa towarzyszami w życiu pełnym wdzięczności. Na końcu publikacji znajduje się również zbiór świętych, ich rozważań i pytań do refleksji. Chcę korzystać z nich przez najbliższe tygodnie – tak by nie tylko przeczytać książkę i odłożyć ją na półkę, ale ciągle praktykować wdzięczność – każdego dnia na nowo.

Jeśli czujesz, że brakuje w twoim życiu wdzięczności – sięgnij po tę książkę. Zapewniam, że się nie zawiedziesz!

Dziękuję Wydawnictwu eSPe za lekturę, która będzie towarzyszyła mi przez najbliższe miesiące!

Tytuł Wdzięczność. Jak dziękowanie Bogu za wszystko może odmienić nasze życie.
Autor Susan Muto
Liczba stron 198
Wydawnictwo eSPe
Cena na stronie Wydawcy 34,90 zł (aktualnie w promocyjnej cenie 20,90)

Comments

  1. Paulina

    Chyba ta książka jest odpowiedzią na różne trudności ostatnich miesięcy 🙂 Zastanawiałam się, jak pozbyć się rozczarowań, zaakceptować je i przestać się wkurzać na wszystko wokół 🙂 I nie psuć sobie szczęścia jakimiś żalami. Dzięki za recenzję! 🙂

    1. Post
      Author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *