„Pokonać zniechęcenie” Alina Wieja

Czujesz się czasem zniechęcony, żyjący jak we mgle? Książka Pokonać zniechęcenie to niezwykłe kompendium wiedzy – bardzo życiowej i podanej jak na tacy, a zarazem z głębi ludzkiej duszy i psychiki – co nie pomija również naszego fizycznego funkcjonowania.

Alina Wieja to autorka wielu publikacji z zakresu psychologii i duchowości. Była dyrektorem Instytutu Poradnictwa Chrześcijańskiego ChFŻiM. Zajmowała się szkoleniami dotyczącymi zdrowego stylu życia, budowania rodziny, stawiając na relację z Bogiem i z ludźmi. Żona i matka, zmarła 27. 12. 2018 zostawiając po sobie nie tylko wiele cennych publikacji, ale rzesze osób, których los odmienił się dzięki jej pracy, miłości i zaangażowaniu.

W książce Pokonać zniechęcenie pokazuje krok po kroku jak odzyskać utraconą radość i nadzieję, jak nie pozwolić na to by zniechęcenie okradło nas z życia.

Książka podzielona jest na dziesięć konkretnych (tematycznych) rozdziałów. Na końcu publikacji znajdują się również praktyczne sugestie (bardzo cenne, podzielone na funkcjonowanie ciała, duszy i ducha, np. wprowadź dobrą dietę czy odkryj swoje nowe marzenia). Książkę kończy test do osobistego wykonania przez czytelnika oraz bibliografia.

Autorka opiera swoje rozważania na Słowie Bożym, obserwacji siebie i innych – poznajemy wiele historii trudnych, w których zniechęcenie nie pozwoliło bohaterom na normalne funkcjonowanie.

Książka nie jest publikacją ani długą, ani nużącą. Nie jest traktatem psychologicznym ani kaznodziejskim bełkotem – wręcz przeciwnie. Bardzo prosto, szczerze i kompetentnie porusza wiele aspektów zagubienia i zniechęcenia, podając również sposoby przeciwdziałania im w codzienności.

Autorka zaczyna od wprowadzenia w pojęcie zniechęcenia, tak by ten stan móc odpowiednio nazwać i nad nim pracować.

Zniechęcenie to stan emocjonalnego, intelektualnego i fizycznego wyczerpania, który charakteryzuje się najpierw obniżeniem nastroju i powoli narastającym brakiem wewnętrznej siły, by się temu procesowi przeciwstawić. Str. 16

Wstyd, strach i kontrola niszczącego gniewu to często towarzysze zniechęcenia. Dlaczego? Co wspólnego z nimi ma nasza przeszłość? Jak nie uciekać od problemów, które mogą pojawić się w przyszłości?

Jaką rolę odgrywa w naszym życiu zmęczenie i fizyczne wyczerpanie? Jakie są tego duchowe konsekwencje?

Co trzeba zrobić by w życiu pojawił się przełom? Autorka kieruje wzrok m.in. na potrzebę słuchania Boga, znaczenie przebaczenia (by nie tkwić w niewoli ludzi i przeszłości), czy wychodzenie spod presji nadmiaru obowiązków.

Dla mnie bardzo cennym był rozdział z praktycznymi radami w dobrym wejściu w nowy dzień – dziesięć bardzo trafnych spostrzeżeń i rad, których wprowadzenie w życie jest możliwe, gdy tylko zdamy sobie sprawę z tego, jak bardzo mogą one odmienić naszą codzienność. Zaczęłam stosować pierwszą sugestię i moje poranki stały się bardziej spokojne i pełne miłości w stosunku do bliskich.

Dlaczego życie w Bożym rytmie jest takie ważne? Na czym mamy zatrzymywać swój wzrok by chronić w sercu prawdziwą radość? Jakie znaczenie w walce ze zniechęceniem mają marzenia? Jak doświadczyć szczęścia w Bogu? Jakie znaczenie ma obecność Boga w życiu człowieka?

Ktoś kiedyś powiedział ciekawe zdanie: „Nie można też oczekiwać nowych efektów przy ciągłym powtarzaniu starych sposobów działania”. Ale nade wszystko nie można rezygnować! Str. 130

Bardzo cenne są słowa o liderze, który nie tylko ma wizję i potrafi ją realizować, ale wyróżnia go również ojcowskie serce i pociąganie za sobą innych. Bardzo ciekawe, mądre i cenne spostrzeżenia!

To publikacja niepozorna, nieduża. Mam jednak odczucie, że wyczerpuje temat dając zarazem podstawowe narzędzia do wprowadzenia dobrych i trwałych zmian. Sama książka jednak nie wystarczy. Dlaczego? Tego również można dowiedzieć się z lektury, do czego szczerze zachęcam!

Tytuł Pokonać zniechęcenie
Autor Alina Wieja
Liczba stron 168
Wydawnictwo Koinonia

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *