„Pokonać zniechęcenie” Alina Wieja

Czujesz się czasem zniechęcony, żyjący jak we mgle? Książka Pokonać zniechęcenie to niezwykłe kompendium wiedzy – bardzo życiowej i podanej jak na tacy, a zarazem z głębi ludzkiej duszy i psychiki – co nie pomija również naszego fizycznego funkcjonowania.

Alina Wieja to autorka wielu publikacji z zakresu psychologii i duchowości. Była dyrektorem Instytutu Poradnictwa Chrześcijańskiego ChFŻiM. Zajmowała się szkoleniami dotyczącymi zdrowego stylu życia, budowania rodziny, stawiając na relację z Bogiem i z ludźmi. Żona i matka, zmarła 27. 12. 2018 zostawiając po sobie nie tylko wiele cennych publikacji, ale rzesze osób, których los odmienił się dzięki jej pracy, miłości i zaangażowaniu.

W książce Pokonać zniechęcenie pokazuje krok po kroku jak odzyskać utraconą radość i nadzieję, jak nie pozwolić na to by zniechęcenie okradło nas z życia.

Książka podzielona jest na dziesięć konkretnych (tematycznych) rozdziałów. Na końcu publikacji znajdują się również praktyczne sugestie (bardzo cenne, podzielone na funkcjonowanie ciała, duszy i ducha, np. wprowadź dobrą dietę czy odkryj swoje nowe marzenia). Książkę kończy test do osobistego wykonania przez czytelnika oraz bibliografia.

Autorka opiera swoje rozważania na Słowie Bożym, obserwacji siebie i innych – poznajemy wiele historii trudnych, w których zniechęcenie nie pozwoliło bohaterom na normalne funkcjonowanie.

Książka nie jest publikacją ani długą, ani nużącą. Nie jest traktatem psychologicznym ani kaznodziejskim bełkotem – wręcz przeciwnie. Bardzo prosto, szczerze i kompetentnie porusza wiele aspektów zagubienia i zniechęcenia, podając również sposoby przeciwdziałania im w codzienności.

Autorka zaczyna od wprowadzenia w pojęcie zniechęcenia, tak by ten stan móc odpowiednio nazwać i nad nim pracować.

Zniechęcenie to stan emocjonalnego, intelektualnego i fizycznego wyczerpania, który charakteryzuje się najpierw obniżeniem nastroju i powoli narastającym brakiem wewnętrznej siły, by się temu procesowi przeciwstawić. Str. 16

Wstyd, strach i kontrola niszczącego gniewu to często towarzysze zniechęcenia. Dlaczego? Co wspólnego z nimi ma nasza przeszłość? Jak nie uciekać od problemów, które mogą pojawić się w przyszłości?

Jaką rolę odgrywa w naszym życiu zmęczenie i fizyczne wyczerpanie? Jakie są tego duchowe konsekwencje?

Co trzeba zrobić by w życiu pojawił się przełom? Autorka kieruje wzrok m.in. na potrzebę słuchania Boga, znaczenie przebaczenia (by nie tkwić w niewoli ludzi i przeszłości), czy wychodzenie spod presji nadmiaru obowiązków.

Dla mnie bardzo cennym był rozdział z praktycznymi radami w dobrym wejściu w nowy dzień – dziesięć bardzo trafnych spostrzeżeń i rad, których wprowadzenie w życie jest możliwe, gdy tylko zdamy sobie sprawę z tego, jak bardzo mogą one odmienić naszą codzienność. Zaczęłam stosować pierwszą sugestię i moje poranki stały się bardziej spokojne i pełne miłości w stosunku do bliskich.

Dlaczego życie w Bożym rytmie jest takie ważne? Na czym mamy zatrzymywać swój wzrok by chronić w sercu prawdziwą radość? Jakie znaczenie w walce ze zniechęceniem mają marzenia? Jak doświadczyć szczęścia w Bogu? Jakie znaczenie ma obecność Boga w życiu człowieka?

Ktoś kiedyś powiedział ciekawe zdanie: „Nie można też oczekiwać nowych efektów przy ciągłym powtarzaniu starych sposobów działania”. Ale nade wszystko nie można rezygnować! Str. 130

Bardzo cenne są słowa o liderze, który nie tylko ma wizję i potrafi ją realizować, ale wyróżnia go również ojcowskie serce i pociąganie za sobą innych. Bardzo ciekawe, mądre i cenne spostrzeżenia!

To publikacja niepozorna, nieduża. Mam jednak odczucie, że wyczerpuje temat dając zarazem podstawowe narzędzia do wprowadzenia dobrych i trwałych zmian. Sama książka jednak nie wystarczy. Dlaczego? Tego również można dowiedzieć się z lektury, do czego szczerze zachęcam!

Tytuł Pokonać zniechęcenie
Autor Alina Wieja
Liczba stron 168
Wydawnictwo Koinonia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *