„Uwierz, że możesz. Czas, aby marzenie stało się rzeczywistością” Jentezen Franklin

Czy należysz do osób, które wierzą, że są zdolne spełniać swoje marzenia i wytrwale dążyć do ich realizacji? Czy raczej masz wrażenie, że żyjesz w świecie asekuracji i niezdolności do zmiany?

Wydawnictwo Koinonia jakiś czas temu wydało książkę Uwierz, że możesz. Czas, aby marzenie stało się rzeczywistością. Publikację ciut niepozorną, bo jeśli masz w swoim życiu obszary niemocy, czytałeś już pewnie podobnych książek dość sporo. Być może nic nowego i trwałego nie wniosły. Czy ta książka jest inna? Czy to, że jest bestsellerem New York Timesa przekona cię, by dowiedzieć się co można w niej znaleźć? Zapraszam!

Urzekły mnie często powtarzane słowa autora: zawsze jest za wcześnie, by zrezygnować. Tak! To kwintesencja tej publikacji, choć porusza ona wiele różnych wątków.

Jentezen Franklin zachęca by zacząć od zapisania swojej wizji – by nie odwracać od niej uwagi, ani jej nie umniejszać, gdy pojawią się pierwsze trudności. Nie zwlekając z jej realizacją, pokazuje dlaczego nie warto szukać odpowiedzi na wszystkie pytania i jak zaufać Bogu jeśli wizja wykracza poza twoje obecne możliwości. Wydaje ci się to utopijne? Bo tak właśnie brzmi! Autor jednak pokazał wiele sytuacji z własnego życia, gdzie to co wydawało się niemożliwe, zrealizowało się w pełni.

Kiedy myślisz, że już poukładałeś sobie życie, przychodzi Bóg i wszystko zmienia. Str. 33

Jak nie zapominać o marzeniach? Jak reagować, gdy inni zaczynają ci zazdrościć i co jeśli otoczenie potraktuje cię jak biblijnego Józefa – sprzedanego do niewoli przez braci? Skąd wziąć siły by nie zrezygnować? Dlaczego warto przebywać wśród innych Bożych marzycieli?

 

Czasem zastanawiamy się czy marzenie jest dobre – czy jest drogą dla mnie, tą której chce ode mnie Bóg? Autor bardzo prosto pokazuje jak to rozpoznać! Mówi o tym, że wizja cię zatrzyma, pośle do innych, wzmocni, rozwinie. Pokazuje czym jest prawdziwy sukces i dlaczego nie jest nim dotarcie do celu. W bardzo piękny sposób wskazuje również na źródło ludzkiej wartości.

Jak uchwycić marzenie i nie dać go sobie wyrwać? Dlaczego szatanowi tak bardzo zależy na tym byśmy przestali marzyć? Po co nam wpływ mentorski innych?

Ufaj Bogu we wszystkim. Skup na Nim swoją uwagę. On otworzy drogę do spełnienia twojego marzenia. Str. 91

Jentezen Franklin uważa, że nic nie zastąpi w życiu pragnienia. Tłumaczy co sprawia, że nie jesteś przeciętny i jak to się dzieje, że jedni osiągają sukces, a inni nie. Odwołując się do biblijnej historii kobiety cierpiącej na krwotok, która została uzdrowiona po dotknięciu szaty Jezusa, napisał:

Chrześcijanie, którzy dotykają Chrystusa w sposób przypadkowy, bez zaangażowania, nie otrzymują Jego mocy. Musisz mieć w sobie pełną pasji determinację, by zaspokoić swoją potrzebę. Twoje uzdrowienie nie wydarzy się przypadkowo; musisz do niego dążyć. Str. 103

Czy wierzysz w to, że słabość może być siłą? Wiem, że to też brzmi utopijnie i nijak, gdy życie i jego problemy przygniatają do ziemi kolejny raz. Choć, jak mówi autor – gdyby Zacheusz nie był niski, nigdy nie wszedłby na drzewo, wtopiłby się w tłum i być może Jezus nie zatrzymałby się w jego domu. Dawid potrzebował Goliata by wygrać i pokazać innym swoją wartość. Autor mówi jak z pomocą Boga pokonać ducha braku, ograniczeń, przeszkód i ducha pożerającego.

Jak nie bać się przeszkód, życiowych olbrzymów (jak Goliat)? Dlaczego warto dawać z siebie więcej i jeszcze trochę? Dlaczego nie warto zaspokajać się połowicznym sukcesem? Jak rozeznać, czy moje marzenie jest naprawdę moje (od Boga), a nie jest np. niespełnionym pragnieniem moich rodziców? Jak z zapałem zabrać się do pracy (bo autor wcale nie mówi, że wszystko spadnie ci z nieba, oj nie!). Dlaczego największą bronią szatana jest…zniechęcenie?

Autor nieustannie odwołuje się do Pisma Świętego, pokazując nie tylko Józefa, Dawida, czy apostoła Piotra. Pokazuje nas samych w postaciach biblijnych – nasze wzory zachowań i kierunki myślenia. Wszystko po to by pokazać jak Bóg wkracza w ludzkie życie i z mocą je przemienia. Po to by pokazać, że człowiek wierzący ma wielkie wsparcie i możliwości, których nie zawsze jest świadomy.

Mnie ta lektura porwała i zainspirowała. Ilość zaznaczonych fragmentów pokazuje jak bardzo dotykały mnie słowa autora i jak mocno potrzebuje zapisać je głęboko w swojej głowie i w sercu. Postanowiłam zrobić pierwszy krok w realizacji swojej wizji i widzę, jak wielkie owoce przyniosło to już teraz.

Nie jest to podręcznik samorealizacji. To lektura wymagająca głębszego namysłu, rozeznania, podjęcia trudnej walki. Dodaje jednak otuchy i wiary w to, że marzenie może stać się rzeczywistością i że Bóg nie wlał w nasze życie pragnień po to by z nas zakpić. Polecam tę książkę bardzo!

Dziękuję Wydawnictwu Koinonia za egzemplarz książki i możliwość wejścia na drogę walki o swoją wizję!

Tytuł Uwierz, że możesz. Czas, aby marzenie stało się rzeczywistością
Autor Jentezen Franklin
Liczba stron 248
Wydawnictwo Koinonia

Książkę można nabyć m.in. u Wydawcy bądź w salonach sieci EMPIK.


Zapraszam do mnie 🙂

facebook.com/niezawodnanadzieja

https://instargam.com/biegnac.pod.wiatr

urbanska.madzia@gmail.com

Comments

 1. Iwona Motyw Kobiety

  Kiedy zobaczyłam ten tytuł- tak zupełnie pobieżnie, gdy wrzuciłaś na stronę, pomyślałam o jednym : No tak, a co jeśli moje marzenia nie pokrywają się z marzeniami Boga?
  – ale widzę, ze książka porusza akurat ten temat – to znaczy, nie jest w tonie światowego rozumienia marzeń, ale współdziałania z Bogiem.
  I chętnie po nią sięgnę. Dzięki!

  1. Post
   Author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.