„Święte małżeństwo, świetne małżeństwo. Jak dzięki wierze budować szczęśliwy związek” Chris i Linda Padgett

Na rynku wydawniczym wiele jest książek dotyczących relacji małżeńskiej. Stwierdzam jednak, że większość czymś mnie nie przekonuje. Tym razem było inaczej, bo to co przeczytałam było dobre i wartościowe.

Święte małżeństwo, świetne małżeństwo tytuł mówi już sam za siebie – nie jest to lektura dla wszystkich. Jeśli jednak jesteś w grupie osób, które swoje małżeństwo traktują jako drogę do uświęcenia, zapraszam!

Jeśli wasze podejście do małżeństwa będzie cechować pragnienie wzajemnego oddawania się, to wszelkie ostre krawędzie w was złagodnieją, a puste miejsca zostaną zapełnione. Małżeństwo jest udane wówczas, gdy obydwie strony pracują nad tym wspólnie w perspektywie życia wiecznego. Str. 15

Autorzy stworzyli książkę pełną życiowego doświadczenia – piszą przede wszystkim o tym, co przeżyli. Oboje starają się żyć blisko Boga, prowadzą rekolekcje dla małżeństw, więc to co i w jaki sposób piszą jest mocno zakorzenione w nauczaniu Kościoła Katolickiego – co dla mnie jest ogromnym atutem tej książki.

Swoje rozważania podzieli na dwie części: nowy sposób myślenia oraz nową strategię życia.

W pierwszej części każdy podrozdział zaczyna się od ich osobistej historii napisanej dwugłosem. Linda i Chris patrzą czasem inaczej na pewne kwestie i szczerze się tym dzielą. Przy każdym zagadaniu pokazują jak można rozumieć je fałszywie, jak to zmienić oraz zostawiają czytelnikowi kilka zadań bądź pytań do refleksji.

Dotykają szerokiego spektrum tematów, m.in.

  • wolność – danie drugiemu przestrzeni do bycia sobą (pasje, ubiór);
  • szacunek i godność (czy zwracasz się do współmałżonka z pogardą?);
  • roztropność i mądrość w podejmowaniu WSPÓLNYCH decyzji;
  • potrzeba osobistej relacji z Jezusem;
  • samokontrola (czyli być w równowadze bez popadania w skrajności);
  • komunikacja (dlaczego nie warto mieć przed sobą tajemnic? Jak wyrażać miłość?);

Czy mówimy swym współmałżonkom, że kochamy ich bez względu na wszystko? A może stale wyrażamy wobec nich swoje rozczarowania i frustracje? Czy pytamy, jak się czują, czy też niezbyt nas to interesuje? Czy jedynie mieszkamy pod jednym dachem, informując siebie nawzajem o codziennych sprawach, czy też rzeczywiście szczerze ze sobą rozmawiamy – dzieląc się z ukochaną osobą wszystkimi radościami i smutkami? Umiejętność właściwej komunikacji z mężem czy żoną nie jest z reguły czymś, co przychodzi samo. Czasem trzeba ją ćwiczyć bardzo długo, ale jest konieczna dla trwałości i pożądanej jakości małżeństwa. Str. 78

  • wspólne marzenia;
  • wiara w możliwości współmałżonka i wypowiadanie słów zachęty;
  • bliskość to nie tylko seks.

Nowa strategia życia, czyli druga część książki to rozważania o tym, co na temat małżeństwa mówi Kościół Katolicki. Nie jest to jednak niestrawna teologia, ale świadectwo ludzi, którzy starają się żyć zgodnie z wiarą każdego dnia. Pokazują jaki wpływ na ich małżeńską codzienność ma to, że podchodzą poważnie do nauczania Kościoła.

Jak nie rozdrapywać ran, wybaczać, szczerze rozmawiać i służyć współmałżonkowi? Jak pokochać drugiego człowieka, który jest zupełnie inny niż ja? Jak reagować na oczekiwania drugiej strony? Czy NPR jest dobry w małżeństwie? Co to znaczy „otwartość na życie”? Jak zaakceptować dziecko, które popełnia błędy (autorzy dają tu piękne świadectwo tego, jak zareagowali na ciążę nastoletniej córki!)? Co zostawisz po sobie dzieciom – jakie to będą wspomnienia i skojarzenia?

Dla mnie ta książka jest zbiorem cennych inspiracji i słów, którymi warto dzielić się z innymi. Nie dałabym jej jednak wszystkim narzeczonym, których spotykam. Dlaczego?

Lektura jest bardzo wymagająca, jednoznacznie katolicka i pełna duchowej głębi. Nie każdy jest w stanie przyjąć taką wizję małżeństwa, gdy w kościele czy na kursie przedmałżeńskim pojawia się tylko po papierek, a wewnętrznie nastawiony jest przeciwnie do nauczania Kościoła. Warto jednak przeczytać ją samemu – by mądrzej, pełniej i bardziej świadomie mówić innym o tym, jak pięknie można przeżywać małżeństwo w Kościele.

Dziękuję Wydawnictwu eSPe za lekturę!

Tytuł Święte małżeństwo, świetne małżeństwo. Jak dzięki wierze budować szczęśliwy związek
Autor Chris i Linda Padgett
Ilość stron 160
Wydawnictwo eSPe

Książkę można nabyć m.in. w salonach sieci EMPIK.

https://www.facebook.com/niezawodnanadzieja/posts/2475863436003630

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.