„Toksyczne osobowości: narcyz. Rozpoznać, przeciwdziałać, pomóc”

Kilkanaście lat temu, jako studentka pedagogiki, uwielbiałam zaczytywać się w książkach z serii Psychologia i wiara, które wychodzą od lat w Wydawnictwie W drodze. Kiedyś połączenie wiary i psychologii było dla mnie nowością, czymś czego bardzo brakowało mi podczas studiów. Dziś czytam głównie takie lektury, dlatego ucieszyłam się z kolejnej publikacji z tej serii.

Toksyczne osobowości: narcyz. Rozpoznać, przeciwdziałać, pomóc to nie jest łatwa i przyjemna lektura, choć dla mnie – też jako osoby, która towarzyszy małżeństwom w kryzysie – niezwykle cenna i wartościowa. Dwie autorki o obco brzmiących nazwiskach, które w idealnie dopasowanym dwugłosie opowiadają o tym, co jest sednem zetknięcia się z osoba toksyczną.

Bernadette Lemoine, psycholog i psychoterapeutka oraz Ines Pélissié du Rausas, doktor filozofii prowadzą nas przez swoisty dwugłos. Choć dotyka on tematu niezwykle trudnego, przybliżają go w sposób bardzo prosty i przekonywujący. Robią to wchodząc w zawiłości ludzkiej psychiki oraz w perspektywę wiary katolickiej i głębokiego spojrzenia w życie duchowe.

Bardzo przekonywały mnie rozważania autorek. Pokazują nie tylko kim jest i jakie cechy posiada osoba narcystyczna, ale kierują nasz wzrok na ofiary takich jednostek i ich najbliższe otoczenie. To, co mocno mnie zaskoczyło, to opis z pozoru zwykłych, ludzkich reakcji, po których powinna zapalić się nam czerwona lampka. Nam czyli wszystkim tym, którzy żyją wśród ludzi z różnymi sposobami reagowania, które choć nie zawsze takie są, to mogą być głęboko narcystyczne i toksyczne. Jak to rozpoznać? Ta książka nie jest suchym, akademickim wykładem. Poznajemy historie osób, którym udało się wyrwać z narcystycznych związków, czytamy o tym na co warto byłoby zwrócić uwagę w procesie wychowania i jakie skutki może nieść za sobą posiadanie narcystycznego rodzica. Tematyka, którą poruszają zatacza ogromne koło, ale mieści się w nim całe spektrum problemów ściśle związanych z narcyzmem.

Osoba perwersyjna potrafi przyciągnąć swoją przyszłą ofiarę, nie dając się samej złapać w pułapkę. Dzięki swoim „radarom” jest w stanie wykrywać wrażliwe punkty potencjalnej ofiary (niską samoocenę, nieumiejętność chronienia siebie, zbyt szybkie obdarzenie zaufaniem, nieuzdrowione zranienia albo bolesne sytuacje osobiste, takie jak kryzys małżeński, rozwód, wdowieństwo, bezrobocie, źle przeżywana samotność itp.). Trzeba pamiętać, że jesteśmy stworzeni do miłości, więc nasze serce jej szuka! Człowiek z osobowością PN stara się przypodobać upatrzonej ofierze i chętnie zaspokaja jej pragnienia uświadomione, a czasami nawet nieuświadomione. Wzbudza jej zaufanie i usypia jej czujność, co pozwoli mu następnie łatwo nią manipulować. Człowiek taki fascynuje, działa przez uwodzenie, które jest bardzo narcystyczne, ponieważ polega na przyciąganiu drugiej osoby do siebie. Str. 63-64

Podczas lektury tej książki byłam pełna podziwu dla mądrości jaka płynie ze spojrzenia autorek. Sygnały ostrzegawcze, sposoby chronienia siebie i ludzi, którzy mogli stać się ofiarą narcyza. Ta lektura wzmacnia poczucie własnej wartości i zaufanie do siebie, które są same w sobie bezcenne – nie tylko w zetknięciu z osobą toksyczną… Publikacja ta jest dla mnie dowodem na to, że można mówić o zawiłych meandrach ludzkiej psychiki w sposób prosty, przejrzysty i jasny dla przeciętnego odbiorcy. Nie jest naszpikowana niezrozumiałymi terminami, a przykłady, które podają autorki są idealnym dopełnieniem teorii.

Polecam tę lekturę wszystkim tym, którzy czują, że mają wokół siebie ludzi toksycznych, takich, którzy wysysają z nich wewnętrzną wolność i radość. Pomoże nie tylko tym czytelnikom, którzy stykają się z narcyzem, ale też z każdą inną – w jakiś sposób zaburzoną – jednostką. Dla mnie jako doradcy ta lektura była też niezwykle cennym poradnikiem mówiącym o sposobie pracy z ofiarą.

Dziękuję Wydawnictwu W drodze za podejmowanie tak trudnych tematów oraz za egzemplarz książki, dzięki której nie tylko moja wiedza się poszerzyła, ale i wewnętrzna wrażliwość staje się bardziej wyczulona na z pozoru błahe sygnały dotyczące przekraczania granic. Warto mieć takie lektury w swojej biblioteczce – dla dobra swojego i innych.

Tytuł Toksyczne osobowości: narcyz. Rozpoznać, przeciwdziałać, pomóc
Autorki Bernadette Lemoine oraz Ines Pélissié du Rausas
Wydawnictwo W drodze

https://wdrodze.pl/produkt/toksyczne-osobowosci-narcyz-rozpoznac-przeciwdzialac-pomoc/


JEŚLI TEN TEKST WYDAJE CI SIĘ WARTOŚCIOWY I MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ,
TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do mnie na Instagramie
  • zapraszam też do kontaktu, rozmowy przez mail urbanska.madzia@gmail.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi