Odnoszę wrażenie, że pojęcie „praktykowanie wdzięczności” jest dziś trochę upraszczane. Świat, który nieustannie pcha do przodu, wymusza przyspieszony samorozwój, czasem na siłę dokleja nam uśmiech, który miałby wyrażać m.in. wdzięczność. Czy jednak pod tym kryje się MĄDRA wdzięczność?
Bardzo ucieszyłam się z książki Agnieszki Kozak, która patrzy na temat wdzięczności bardzo głęboko. Zachęca do odnalezienia WARTOŚCI w sobie i świecie. Pokazuje różne zawirowania, pułapki, ale też drogi wyjścia. Dodaje nadziei, choć nie mówi, że wszystko przyjdzie samo. Opowiada tak, że pochłaniałam stronę za stroną, z zachwytem nad sposobem opowiadania autorki.
Agnieszka Kozak jest psychologiem, psychoterapeutką, trenerką komunikacji opartej na empatii. To ostatnie w pewien sposób „czuć” podczas lektury. Autorka nie ocenia, ale stara się budować w czytelniku głębszą samoświadomość. Przeprowadza nas przez takie przestrzenie jak obdarowanie, spojrzenie, ogień (czyli to wszystko co nas jakoś „spala”), wzajemność, dobrodziejstwo, prowadzenie dziennika. Na końcu publikacji dołączyła również listę potrzeb i emocji.
Bycie pogodzonym to bycie pogodnym, bez ognia żalu i poczucia niesprawiedliwości w sobie. Przeszłość była, życie jest teraz. Uznanie przeszłości pomaga w budowaniu przyszłości – z większą wolnością wybierania. Podziękować przeszłości za to, że ukształtowała w nas dobro, że Ktoś z tego trudu wyprowadził nas na światło, że to nas nie spaliło, ale rozpaliło coś dobrego i wartościowego. Wszystko, co się wydarzyło, działo się dla ciebie, a nie tobie. Piec jest też symbolem przemiany, tworzenia czegoś nowego, często bardziej trwałego. (…) Frankl pisał, że „to, co ma świecić, musi wytrzymać płomień”.
str. 100
Rozważania psychoterapeutki są bardzo głębokie, a jednocześnie możliwe do wdrożenia w naszą codzienność. W głębszym spojrzeniu pomagają dołączone pytania do refleksji i miejsce na osobiste notatki. Powiedziałabym, że te treści są zaproszeniem do pewnej drogi. Do podjęcia trudu zmiany, być może kolejny raz. Autorka maluje słowem, więc ta lektura płynie, mimo że czasem porusza przestrzenie, które mogą być dla nas bolesne.
Ta książka jest mądra i piękna. Wymagająca i jednocześnie otulająca. Zachęcam byś dał sobie możliwość i przestrzeń na to, by Agnieszka Kozak malowała swoim słowem również w Twoim sercu.
Dziękuję Wydawnictwu Mando za zaproszenie do współpracy recenzenckiej tego tytułu.
Tytuł Mądra wdzięczność. Jak odnaleźć wartość w sobie i świecie
Autorka dr Agnieszka Kozak
Wydawnictwo Mando
JEŚLI TEN TEKST WYDAJE CI SIĘ WARTOŚCIOWY I MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ,
TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY:
- pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
- zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
- dołączysz do mnie na Instagramie
- zapraszam też do kontaktu, rozmowy przez mail urbanska.madzia@gmail.com
- można wesprzeć moją twórczość, stawiając mi wirtualną kawę https://buycoffee.to/urbanska_blog


