„Bajki kameruńskie”

„Bajki kameruńskie” to, jak głosi napis na okładce, najpiękniejsze opowieści dzieci afrykańskich. Zebrała je i spisała s.Tadeusza Frąckiewicz, misjonarka pracująca w Kamerunie od 18 lat.

We wstępie siostra pisze o pochodzeniu tych opowieści. Mnie z trudem przychodzi nazywanie ich bajkami – nie są to teksty do poduszki dla małych dzieci. Są historiami, które ukazują kulturę i sposób myślenia plemienia żyjącego w Kamerunie.

Bajki te poruszają i pokazują wartości, jakimi należy się kierować – prawdę, miłość, poświęcenie, szacunek. Bohaterami są ludzie, zwierzęta, duchy, zjawiska przyrody. Często są to rzeczy, których małe dziecko w Polsce nie doświadcza. W Afryce jednak dzieci żyją inaczej i inaczej postrzegają otaczający je świat. Te różnice kulturowe wyczułam czytając opowieści mojemu synowi – wielu z nich nie zrozumiał. Myślę, że niejeden 4latek miałby z tym podobny problem.

W naszym społeczeństwie nie siedzimy przy ognisku słuchając opowieści starszych. Nie widzimy jak tato wraca z polowania, nie żyjemy w namiotach wśród zwierząt, doświadczając różnych zjawisk przyrody. Dzieci afrykańskie mają to szczęście! To zasadnicza różnica. Może być przeszkodą w rozumieniu tych treści. Może też być jednak bramą do innego świata – bajkowego, to prawda. Mój 4latek znalazł w książce kilka opowieści, które bardzo polubił. Traktują o przyjaźni i szczęściu. Uczą jak należy żyć wśród innych. A przede wszystkim – w nich zawsze zwycięża dobro! Gdy dorośnie – dojrzeje do reszty książki. Narazie jest to dla niego świat bajkowy.

Książka wydana jest pięknie – bardzo ładna sztywna okładka zachwyca przy pierwszym kontakcie. Obrazki wewnątrz są dopełnieniem tego zachwytu. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego jak została wydana.

Polecam dorosłym (w szczególności) i dzieciom, które ciekawe świata są w stanie dotknąć czegoś, czego na co dzień nie doświadczają.

Dziękuję Wydawnictwu Esprit za lekturę!

Tytuł: „Bajki kameruńskie”
Autor: s. Tadeusza Frąckiewicz
Wydawnictwo: esprit
Liczba stron: 128
Cena: 27,90 zł

Chcesz wiedzieć o nowych wpisach na bieżąco? Zapraszam na mój funpage
Biegnąc pod wiatr

Comments

  1. Post
   Author
   Magdalena Urbańska

   Cieszę się i polecam 😉 nie wiem ile Twoja córeczka ma lat, ale jeśli będziecie czytać razem to pewnie przeżyjecie wspólną przygodę.

  1. Post
   Author
  1. Post
   Author
 1. Ola z Muzycznej Listy

  Uwielbiam poznawać nowe kultury, wiele się można od nich nauczyć, łatwiej także dzięki nim zrozumieć świat, dzięki czemu ryzyko powtarzania krzywdzących stereotypów zasłyszanych na ulicy maleje. Przecież wszyscy jesteśmy ludźmi, bez względu na kolor skóry. Ciekawe, czy znajdę „Bajki Kameruńskie” w mojej bibliotece?

  1. Post
   Author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.