Franciszek. Papież tysiąca uśmiechów – recenzja

Szukałam ostatnio wartościowych lektur dla dzieci. Znalazłam ich wiele.
Jedną z nich jest Franciszek. Papież tysiąca uśmiechów. Zdziwiłam się bardzo, że tak głęboką lekturę nie opublikowało wydawnictwo katolickie, ale świeckie wydawnictwo dla dzieci.

Franciszek. Papież tysiąca uśmiechów zachwyciło mnie na starcie.

Muszę przyznać, że Wydawnictwo Wilga bardzo zadbało o oprawę graficzną – piękna, sztywna, solidna okłada. W środku bardzo przejrzysty podział na rozdziały, wyraźne akapity, przypisy u dołu strony. Dla dziecka idealnie.

Przygodę z Papieżem Franciszkiem zaczynamy jeszcze przed jego urodzeniem.
Jolanta Reisch-Klose opowiada o rodzinie i piemonckich korzeniach rodziny Bergoglio, z której pochodzi Ojciec Święty. Prowadzi nas przez lata szkolne, opowiadając o różnych zdarzeniach z dzieciństwa późniejszego papieża. Tłumaczy dlaczego babcia Rosa Margarita jest bohaterką w oczach Franciszka i jaki jest powód tego, że do dzisiejszego dnia przechowuje listy, które od niej otrzymał.

Kto nauczył Franciszka gotować? Jaki jest jego ulubiony klub piłkarski? Dlaczego nie powiedział mamie wprost o tym, że chce zostać księdzem i dlaczego marzył o pracy misjonarza?

Bardzo podobają mi się dygresje na wyróżnionych stronach. Dowiadujemy się z nich czym jest Towarzystwo Jezusowe, poznajemy historię Argentyny, slamsy i papieża Benedykta XVI. Autorka poświęciła mu oddzielny rozdział, tłumacząc jak doszło do jego rezygnacji i dlaczego był to precedens w historii papiestwa. A wszystko to językiem przystępnym dla dziecka.

Poznajemy tu Franciszka, który jest bardzo ludzki. Wychodzi do ludzi w slamsach, odprawia msze dla ubogich, nie mieszka w papieskich apartamentach. Autorka przytacza wiele anegdot, które ukazują bardzo zwykłą, ludzką twarz tego pontyfikatu.

O samym pontyfikacie i tym, jak on wygląda czytamy wiele. Papież wychodzący do wiernych, który przysparza tym problemów swojej ochronie? Ojciec Święty, który prosi by zwracać się do niego „padre”, a nie „Nasza Eminencjo”. Bez wątpienia jest to papież „pierwszy raz” – rewolucjonista, do którego ciągną tłumy – takiego poznajemy go z lektury tej książki.

Autorka pokazała również papieską propozycję modlitwy metodą 5 palców, która mnie samej bardzo się spodobała. Podała też adresy na które można wysyłać listy do Ojca Świętego.

Czytając tę książkę miałam wrażenie, że autorka stworzyła dzieło kompletne. Opisała każdy możliwy aspekt życia Franciszka. Dołączone do publikacji fotografie, mapki, ilustracje pięknie wieńczą dzieła.

Polecam tę lekturę dzieciom w wieku wczesnoszkolnym i szkolnym – fantastyczna opowieść z historią i geografią w tle gwarantowana!

Dziękuję Wydawnictwu Wilga za możliwość recenzji!

Tytuł Franciszek. Papież tysiąca uśmiechów
Autor Jolanta Reisch-Klose
Liczba stron 128
Wydawnictwo Wilga

Książkę można zamówić na stronie wydawcy w cenie 34,99 zł (aktualnie w promocji 26,24 zł).
https://www.gwfoksal.pl/franciszek-papiez-tysiaca-usmiechow.html

One Reply to “Franciszek. Papież tysiąca uśmiechów – recenzja”

  1. Lidia pisze:

    Św.p. Kardynał Macharski też często przechadzał się „incognito”. Można było go spotkać na krakowskich Plantach lub spacerującego po Zakopanem. Zawsze był życzliwy i miał dobre słowo dla tych co go „rozpoznali” 😉 Dziś mam jego obraz przed oczami… i czarno-granatową koszulę flanelową 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi