„Młode wino. O owocach Ducha Świętego” Wilfrid Stinissen OCD

Osoba Ducha Świętego mimo wielu artykułów, publikacji, świadectw jest dla wielu wierzących wielką niewiadomą. Kojarzy się z bierzmowaniem, choć Kościół naucza, że otrzymujemy dary Ducha już na chrzcie. Jest postacią pełną niedopowiedzianych oczekiwań, cudów i uzdrowień, rzadziej Przyjacielem w codzienności.

Czy można mówić i pisać o Duchu Świętym tak, by poruszyć nie tylko rozum, ale i ducha? Można! Książka, od której nie mogłam się odkleić, choć niełatwa, przewartościowała moje spojrzenie.

Młode wino. O owocach Ducha Świętego to wędrówka po dziewięciu rozdziałach, które bardzo jasno i wprost opowiadają o miłości, radości, pokoju wewnętrznym, cierpliwości, życzliwości, dobroci, wierności, pokorze i łagodności oraz o opanowaniu.

https://www.facebook.com/niezawodnanadzieja/posts/2681922532064385

 

Autor Wilfrid Stinissen OCD to karmelita bosy, doktor filozofii. W swojej pracy duszpasterskiej zajmował się głównie teologią duchowości karmelitańskiej i modlitwą Jezusową. Miałam więc pewne obawy przed sięgnięciem do tej lektury – duchowość karmelitańska nie jest mi najbliższa… Z każdą stroną lektury okazywało się jednak, że mam z nią więcej wspólnego, niż początkowo przypuszczałam.

Już zobaczyliśmy, że miłość do Boga prowadzi do miłości bliźniego. Jeżeli w twojej modlitwie patrzysz na miłość Boga i otwierasz się na nią, coraz bardziej upodabniasz się do Niego. Sam stajesz się miłością. To coś, czego doświadczasz, zakładając, że modlitwa nie polega na recytowaniu pacierzy, ale jest świadomym i głębokim kontaktem z Bogiem. Gdy patrzysz na Boga, zyskujesz cząstkę Jego pełnego miłości spojrzenia. Patrzysz jakby trochę Jego oczyma, i nie tylko na tych, z którymi żyjesz, ale na całą ludzkość. Str. 27

Autor sięga do słów mistyków, ale robi to w tak życiowy i mądry sposób, że tworzy z tego strawny i dotykający serca przekaz.

Po lekturze tej książki zostałam z wieloma myślami, do wielu fragmentów wracałam. Nie jest to lektura, po której wszystko jest tak jak wcześniej, choć w dużej mierze od czytelnika zależy czy będą to owoce długotrwałe.

Karmelita pokazał mi obraz Boga, który kocha, wspiera i czeka. Nie na to, aż się zmienię, ale na to, że w końcu powiem „tak” Jego prowadzeniu.

Bóg nie traktuje cię jak kukiełki. On daje ci możliwość, byś temu, co się z tobą dzieje, powiedział „tak” lub „nie”. Pozwala, byś uczestniczył w formowaniu swego życia. Kiedy mówisz: „Niech się stanie”, współpracujesz z Nim i wygrywasz najwyższą stawkę. Pomagasz Bogu urzeczywistniać zamiar, jaki ma wobec twojego życia. Jeżeli mówisz „nie”, to wybierasz własną drogę, która prowadzi w niewłaściwym kierunku, trwonisz czas i siły. Cóż miałbyś wygrać, sprzeciwiając się Bogu? Twoje „nie” wobec Niego czyni z ciebie zawsze tego, kto traci. Str. 128

Książka, która nie jest oczywista, choć opowiada o rzeczach fundamentalnych. Pokazuje Boga, który jest człowiekowi bardzo bliski.

Jeśli czujesz, że duchowość karmelity to nie twój świat – mimo to zachęcam do lektury, ja się nie zawiodłam.

Polecam każdemu kto pragnie prowadzić coraz bardziej głębokie i świadome życie duchowe. Ta lektura w tym nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie – może wytyczyć niezauważony dotąd szlak.

Dziękuję Wydawnictwu W drodze za dostęp do publikacji!

Książkę można nabyć jedynie w formie e-booka, m.in. u Wydawcy https://www.wdrodze.pl/index.php?mod=book&id=2015

Tytuł Młode wino. O owocach Ducha Świętego
Autor Wilfrid Stinissen OCD
Liczba stron 244
Wydawnictwo W drodze

https://www.facebook.com/niezawodnanadzieja/posts/2700380393551932

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi