„Moja Ziemia Święta” Jan Gać

Wielu z nas ma pewne skojarzenia słysząc Ziemia Święta. Ja dotychczas widziałam Jerozolimę, Jezusa wędrującego od wsi do wsi. Nigdy nie miałam okazji zwiedzać tych miejsc osobiście, ale ruszyłam niedawno w dość specyficzną podróż.

Jan Gać i jego niezwykła publikacja zaprowadziły mnie do miejsc, których wcześniej w ogóle nie znałam.

 

Moja Ziemia Święta to obszerna i wieloaspektowa publikacja opowiadająca o miejscach związanych z życiem Jezusa. Autor jest nie tylko podróżnikiem, ale również historykiem, fotografikiem. Wszystko to, co przewija się przez lekturę jest zbiorem jego osobistych doświadczeń i ogromnej wiedzy historycznej dotyczącej miejsc, które odwiedza.

 

Nazaret, Ain Karem, Betlejem, Kafarnaum, Góra Karmel, Jerozolima, Betania, Emaus. To tylko część miejsc, które przeszłam prowadzona przez autora jakby za rękę.

Opowiadanie toczy się od czasu Zwiastowania, przez początki działalności Jezusa, Jego mękę, zmartwychwstanie i spotkanie z uczniami w drodze do Emaus. Każdy rozdział jest opisem kolejnych lat życia Jezusa i miejsc, w których ten czas spędzał.

Jan Gać ma w sobie rzadko spotykaną zdolność – pokazał mi miejsca, tak jak sam je widzi (niesamowite, barwne opisy i wiele zdjęć), osadził je w historii (wiedza autora i sposób, w jaki ją przekazuje zadziwiał, wciągał i inspirował!), pozwolił przy tym wejść w swój punkt patrzenia, uchylając nam tajniki katolickiej nauki i swojego spojrzenia pełnego wiary.

Jeśli książka jest czymś, co ma zabrać nas w nieznane rejony, Gaciowi udało się to mistrzowsko!

Publikację czyta się długo, naszpikowana jest wieloma szczegółami. Moja lektura trwała kilka tygodni. Odkładałam książkę, nasycona obrazami, informacjami historycznymi i kulturowymi. Wracałam do niej kolejnego dnia z kubkiem kawy, przepełniona ciekawością, którą autor zaspokajał w pełni, by za chwilę rozbudzić ją na nowo…

Przewodnik powinien mieć w sobie pewien dar opowiadania. Autor go ma. Opisując odwiedzane przez siebie miejsca, daje poczuć czytelnikowi zapach wiatru, napotkane spojrzenia. To rzadka umiejętność, która wylewa się z każdego rozdziału książki. To dowód na to, że autor nie tylko tam był, ale też że tę podróż wewnętrznie przeżył, podjął głębszą refleksję, poznał, nie tylko na poziomie intelektu.

Móc czytać Ewangelię w miejscu takim jak to, gdzie wiemy ponad wszelką wątpliwość, że Jezus był tu obecny we własnej osobie, to niezwykły przywilej. Str. 237

Jeśli byłeś w Ziemi Świętej, ta książka będzie świetnym dopełnieniem wędrówki. Jeśli nie, podobnie jak ja, ta wędrówka będzie szansą na poznanie niezwykłych miejsc, ludzi, zdarzeń.

Przygotuj kubek ulubionej kawy. Duży, bo od tej książki nie da się szybko i łatwo oderwać…

Dziękuję Wydawnictwu Bernardinum za kolejną niezwykłą podróż!

Tytuł Moja Ziemia Święta
Autor Jan Gać
Liczba stron 332
Wydawnictwo Bernardinum

https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Moja-Ziemia-Swieta/1288

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi