„Przebaczam ci. Powieść o miłości, która nie pamięta złego” Małgorzata Lis

Kiedy pod koniec zeszłego roku przeczytałam pierwszą powieść Małgorzaty Lis, czułam duży niedosyt. Tak jakby ktoś przerwał niesamowicie wciągającą opowieść w najlepszym momencie. Ucieszyłam się więc na kontynuację tej opowieści.

Przebaczam ci. Powieść o miłości, która nie pamięta złego to powieść, która w pewien sposób mnie zaskoczyła…

 

Z jednej strony znałam już część bohaterów po lekturze Kocham cię mimo wszystko, z drugiej ilość wątków i sposób w jaki autorka pokazała dalsze ich losy, był dla mnie zaskakujący.

Ta książka bez wątpienia zasługuje na określenie „romans chrześcijański”. Nie brakuje tu pełnych napięcia zwrotów akcji, które komplikują życie bohaterom. Uświadamia czytelnikowi, że każdy z nas ponosi konsekwencje swoich wyborów – również tych niewłaściwych.

Widzimy głównych bohaterów, Anię i Marcina. To wokół nich dzieje się wiele różnych spraw, wiele osób, które w jakiś sposób łączą swoje historie w jeden ciąg.

Ania i Marcin po długiej walce o swoją miłość, zostają małżeństwem. Gdy wydaje się, że teraz ich życie powinno przebiegać bezproblemowo – ogromna walka dopiero się rozpoczyna.

Małgorzata Lis w bardzo prosty, a zarazem głęboki sposób pokazuje jakie konsekwencje niesie za sobą życie bez Boga. Porusza wiele trudnych wątków, które momentami rozdzierają serce czytelnika – poronienie, aborcja, gwałt, przypadkowy seks pozamałżeński. To wszystko dzieje się wokół głównych postaci, a historie najbliższych im osób, splatają się z ich własną.

Autorka wodzi czytelnika za nos. Pokazuje kolejne zdarzenia z przeszłości, niedopowiedziane historie, które są jak ropiejąca rana.

Ile jest w stanie znieść jeden człowiek? Na ile potrafimy kochać i dzięki sile miłości wybaczać? Czy przebaczenie potrzebne jest tylko tym, którzy skrzywdzili?

Nie jest to opowieść łatwa. Skomplikowane losy bohaterów momentami wydają się być odrealnione, ale gdyby spojrzeć na swoją własną historię życia – staje się to nie tylko bardziej prawdziwe, ale do głębi poruszające.

Zdrada i miłość, śmierć i życie, nienawiść i przebaczenie. Niesamowicie emocjonująca opowieść o ludziach, którzy żyją wokół nas. Mogą cierpieć podobnie, jak bohaterowie tej opowieści. Mogą ukrywać przed światem swoją słabość, ból, swoją przeszłość. Są w naszych sercach takie rany, które potrafi uzdrowić tylko bezwarunkowa miłość – i tego właśnie dotyka ta opowieść.

Gratuluję autorce niesamowitego zestawienia wielu różnych sytuacji i historii w spójną i piękną całość. Polecam te opowieść na jesienny wieczór – jeden, długi, bo tej książki w trakcie lektury odłożyć się nie da.

Tytuł Przebaczam ci. Powieść o miłości, która nie pamięta złego
Autor Małgorzata Lis
Wydawnictwo eSPe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *