„Czas dla duszy. W poszukiwaniu prawdy” bp Mikołaj Łuczok OP

Czas dla duszy to idealny tytuł publikacji, która wyszła ostatnio nakładem Wydawnictwa W drodze.
Bp Mikołaj Łuczok OP proponuje rozważania, które są proste, ale mimo to dotykające głębi.

Autor nie głosi teologicznych tez, ale dużo w jego opowieściach Boga. Nie moralizuje, ale mimo to daje wskazówki jak mądrze i twórczo żyć. To, co nie pozwalało się oderwać od lektury, to perspektywa ujęta w felietonach. Dominikanin mówi bowiem o swoich własnych poszukiwaniach i doświadczeniach. Teksty, które zebrano w publikacji ukazywały się wcześniej w czasopiśmie „Kana”. Trzy lata comiesięcznych rozważań przeniesiono na grunt książki, co dało bardzo wartościowy twór.

Bp Mikołaj Łuczok OP dotyka wielu tematów, każde rozważanie daje spojrzenie na kolejną dziedzinę. Dlaczego autor twierdzi, że w wychowaniu dziecka ważne jest to, by go nieustannie błogosławić? Jak żyć tu i teraz? Czym jest przebaczenie? Co oznacza bycie córką/synem Boga? Jak nie ulec pokusie i skąd się ona w ogóle w nas bierze?

Biskup mówi również o sztuce dokonywania własnych wyborów, pokorze, uczuciach, samowoli, przebaczeniu prowadzącemu ku życiu.

Dominikanin wciągająco opowiada o tym jak wdzięczność rozprasza wewnętrzne ciemności. Twierdzi, że bycie chrześcijaninem jest łatwiejsze, gdy czytamy regularnie Pismo Święte. Dotyka tematów wierności codziennym praktykom duchowym, roli zadośćuczynienia zła, kłamstwa, które rodzi pustkę i ofiarności (którą dość odważnie przeciwstawia samorealizacji). Strach, który jest obrazem bólu. Smutek, który obezwładnia. Jezus, który daje pokój…

Uświadamiając sobie swoje uzależnienie od „wypełniacza”, zadaj sobie pytanie: „Dlaczego to robię? Czym się karmię?”. Odpowiedź na pytanie „dlaczego” może być bardzo prosta: „Dlatego, że brakuje mi Boga. Brakuje mi w sercu Jego miłości, Jego pokoju, Jego mocy”. I to wywołuje uczucie wewnętrznej pustki, niezadowolenia… Jeśli tego nie wiem, nie rozumiem, to zaczynam kimś lub czymś zapychać dziurę w sercu. s. 108

Zakonnik dotyka wielu sfer życia, nie tylko duchowego. Jest tu prostota zamieniająca się w głębię. Doświadczenia inne niż moje, ale w jakiś sposób bardzo mi bliskie.

Czas, który przeznaczyłam na tę lekturę uważam za wykorzystany idealnie. Moja dusza z jednej strony odpoczęła, z drugiej została popchnięta do refleksji.

Odpowiednia na każdą porę i stan ducha. Niesamowicie dobra, bo prawdziwa i szczera. Jakby do pochłonięcia przy dużym kubku kawy, choć trzeba przyznać, że trudno się od niej oderwać. Polecam, to będzie dobry czas dla duszy!

Dziękuję Wydawnictwu W drodze za egzemplarz recenzencki książki!

Tytuł Czas dla duszy. W poszukiwaniu prawdy
Autor bp Mikołaj Łuczok OP
Liczba stron 176
Wydawnictwo W drodze

https://beta.wdrodze.pl/produkt/czas-dla-duszy-w-poszukiwaniu-prawdy/


Zapraszam
urbanska.madzia@gmail.com
Facebook
Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi