„Nerw święty. Rozmowy o liturgii”

Kiedy ktoś zaczepnie pyta mnie o sposób w jaki przyjmuję Komunię, irytuję się. Zdecydowanie nie jest to nerw święty, ale wiem już gdzie zaczepników mogę odesłać po kawałek strawnej, aczkolwiek rzetelnej analizy!

Rozmowa dwóch dominikanów, liturgisty i filozofa. Ktoś poczuł, że wysoki próg? Spokojnie. Można wypuścić powietrze… Rozmowa jest szczera, prosta, bardzo ludzka i dla mnie jako osoby świeckiej – bardzo zrozumiała i wciągająca.

Dominik Jurczak OP oraz Dominik Jarczewski OP zaczęli tę rozmowę w pandemicznej, zamkniętej rzeczywistości. Przyznaję, że przeglądając spis treści, uśmiechałam się z myślą „będzie się działo!”.

O szukaniu „swojego” kościoła i tego skąd wziął się pomysł Komunii na rękę – albo odwrotnie – dlaczego w pewnym momencie zaczęto przyjmować ją do ust? Przyznaję, że ten temat z różnych względów jest dla mnie trudny, widzę jak mocno dzieli dziś katolików. Dominikanie rozkładają go na czynniki pierwsze, tłumacząc co i dlaczego wolno i gdzie pojawia się nadużycie. Moje TOP1  w temacie!

Po co Msza święta, sakramenty, czytanie Pisma Świętego? Czym objawia się jedność podczas liturgii? Jak nie stać się anonimowym tłumem w Kościele? Jaka jest rola księdza? Czy koncert w świątyni to dobry pomysł? Co to jest ryt i skąd jest ich tyle? Czy liturgia przedpoborowa jest lepsza?

Ostatnie pytanie było arcyciekawe. Dominikanie wchodzą w nie głęboko i szczegółowo. Pokazują genezę zmian i to jak one nieustannie zachodzą, również dziś – choć z perspektywy wiernego laika ich nie dostrzegamy. Szczerze? Z wielu rzeczy zwyczajnie nie zdawałam sobie sprawy…

Post eucharystyczny, msza po łacinie, śpiew i jego znaczenie w liturgii. Nadmierne przywiązanie do dobrych kazań i listy biskupów. Msza dla dzieci i to, że to właśnie one są głównie katechizowane w Kościele. Tajemnica Przeistoczenia i wątpliwości: jaki chleb i wino są najlepsze do Mszy? Dlaczego adoruje się Ciało Pańskie, ale Krew już nie?

Cenniki w kościołach, znaczenie roku liturgicznego. Dlaczego spowiedź w trakcie Mszy to nie najlepsze połączenie? Pandemia i transmisja nabożeństw – w czym pomogły, a co zabrały – być może bezpowrotnie?

Wiele pytań i zagadnień. Każde z nich znajduje głęboką i mądrą odpowiedź. Trochę w nich teologicznej wiedzy, trochę subiektywnej opinii autorów. Taki misz masz, który finalnie sprawia, że czytając czułam się prowadzona za rękę w pewnych niuansach.

Ciekawa to była wędrówka. Czasem pełna podziwu dla wiedzy dominikanów, czasem słuchałam z przymrużeniem oka (mam ciut inne podejście do Mszy dla dzieci).

Nie czułam się ani razu oskarżona ani postawiona pod ścianą do ostrzelania dlatego, że myślę czy czuję trochę inaczej. Poczułam się raczej zaproszona do głębszej refleksji. Wejścia w głąb i odkrycia sensu tego, co dziś przyjmuję jako pewnik, bo innej opcji zwyczajnie nie znam. To było odkrywcze, uwalniające i inspirujące. Zwyczajnie bardzo dobre. Polecam!

Jeśli wolisz słuchać niż czytać, trudno. Trochę możesz stracić… Autorzy zapraszają jednak też na inną formę – serię filmików na YouTube, zapowiedź można znaleźć tutaj https://www.youtube.com/watch?v=v5oPuXchB00

Dziękuję Wydawnictwu W drodze za lekturę!

Tytuł Nerw święty. Rozmowy o liturgii
Autorzy Dominik Jurczak OP oraz Dominik Jarczewski OP
Liczba stron 232
Wydawnictwo W drodze
https://wdrodze.pl/produkt/nerw-swiety-rozmowy-o-liturgii/


Zapraszam
urbanska.madzia@gmail.com
Facebook
Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi