Wykorzystywanie seksualne dzieci

Wykorzystywanie seksualne dzieci to temat bardzo trudny, bo z bólem myśli się o ofiarach, a na myśl o sprawcach zaczyna budzić się często nienawiść i niezrozumienie.

Niewiele jest na polskim rynku wydawniczym rzetelnych publikacji pisanych prostym i przystępnym językiem. Do mojego domu trafiła ostatnio perła!

Ja ci wierzę to rozmowa dwóch bardzo zaangażowanych kobiet. Małgorzata Terlikowska zadaje pytania jako matka, etyk, dziennikarka i publicystka. Odpowiedzi udziela Ewa Kusz, psychoterapeuta z dużym doświadczeniem z zakresu profilaktyki wykorzystywania seksualnego, biegła sądowa.

To zestawienie rozmówczyń jest posunięciem idealnym. Małgorzata Terlikowska z bardzo dużą dociekliwością i szczerością stawia trudne pytania. Często takie, które mnie samej nasuwają się na myśl, gdy słyszę o wykorzystywaniu. Ewa Kusz nie unika na nie odpowiedzi. Mówi prosto, ale z perspektywy specjalisty, co widać w każdym zdaniu.

Jak mówi podtytuł publikacji, rozmowa jest o zapobieganiu przemocy seksualnej wobec dzieci i adekwatnej reakcji na przypadki wykorzystywania.

Kobiety zaczynają konkretnie – mówią o tym czym jest wykorzystywanie oraz kiedy można mówić, że doszło do przestępstwa.

Omawiają profil sprawcy, tłumacząc jak władza, kontrola i manipulacja (ofiarą i otoczeniem) dzieje się dzień za dniem. Pokazują przy tym pewną prawidłowość – sprawcami najczęściej są osoby, które znamy… Opisują dość szczegółowo i dokładnie jak sprawca „bada teren” i łamie granice stopniowo.

Autorki przedstawiają też profil osoby skrzywdzonej, pokazując jednoznacznie, że może stać się nią każdego dziecko. Choć to, które ma z rodzicami bliską, zażyłą i szczerą relację rzadziej staje się ofiara pedofila. Bardzo szeroko i mądrze opowiadają o prewencji.

To, co było dla mnie bardzo cenne i ważne, to wskazówki jak reagować, gdy dziecko daje sygnały, że wydarzyło się coś złego. Nasze dziecko, a może mała sąsiadka, podopieczna, koleżanka syna… Autorki opowiadają jak rozmawiać oraz gdzie się zgłosić, gdy podejrzewamy, że doszło do molestowania.

Mówią też o tym jak żyć po fakcie wykorzystania. Skutki jakie ono za sobą niesie są jak tajfun. Warto być tego świadomym, nawet jeśli pozornie temat nas nie dotyczy… Dotyczyć jednak może, bo statystyka jest bezwzględna i mówi, że dwoje lub troje dzieci w każdej klasie doświadczyło jakiejś formy wykorzystywania. To otwiera oczy na skalę zjawiska, prawda?

W tle przewija się temat pedofilii w Kościele Katolickim, a ostatni rozdział książki autorki poświęciły właśnie osobom duchownym. Podziwiam ich za bezstronność, szczerą analizę i nie narzucanie ani infantylnej obrony, ani oskarżeń bez podstaw. Takie wypośrodkowanie, choć nie bez ocen, jest dobre i potrzebne.

Polecam tę rozmowę każdemu rodzicowi, terapeucie, nauczycielowi. Otwiera oczy, pokazuje fakty, uczy reakcji, uwrażliwia na to, czego możemy w pierwszym odruchu nie dostrzegać. Dla mnie ta pozycja była czymś, co uporządkowało wiedzę i pokazało jak ważna jest relacja z dziećmi w moim otoczeniu. Czy będę potrafiła pomóc jeśli któreś dziecko powie, że wujek je dotyka, gdy nikt nie widzi? Obym potrafiła…

Dziękuję Wydawnictwu eSPe za podjęcie trudnego i arcyważnego tematu! Ta książka powinna stać się podręcznikiem każdego dorosłego!

Na stronie Wydawnictwa dostępna jest również w formie e-booka.

Tytuł Ja ci wierzę. O zapobieganiu przemocy seksualnej wobec dzieci i adekwatnej reakcji na przypadki wykorzystywania.
Autorki Ewa Kusz i Małgorzata Terlikowska
Liczba stron 256
Wydawnictwo eSPe
https://boskieksiazki.pl/pl/p/Ja-ci-wierze.-O-zapobieganiu-przemocy-seksualnej-wobec-dzieci-i-adekwatnej-reakcji-na-przypadki-wykorzystywania/1194


JEŚLI TEN TEKST WYDAJE CI SIĘ WARTOŚCIOWY I MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ,
TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do mnie na Instagramie
  • zapraszam też do kontaktu, rozmowy przez mail urbanska.madzia@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi