„Psalmoterapia”

Psalm i terapia? Czy można modlitwę w jakiś sposób włączyć w proces terapeutyczny, mieszając te dwie przestrzenie ze sobą?

Piotr Kwiatek OFMCap pokazuje, że można! W małej, niepozornej publikacji Psalmoterapia łączy ze sobą przestrzenie, które czasem rozdzielamy na siłę, nie wiedząc jak bardzo jesteśmy jednością…

O czym jest ta publikacja?

Zdecydowanie o psalmach, modlitwie nimi, ale również o tym dlaczego psalmy są tak różne (ufności, złorzeczące, lamentacyjne, uwielbienia). Im bardziej różne, tym bardziej pasujące do życia, bo przecież nigdy nie jest tak, że odczuwamy wyłącznie wdzięczność. Nigdy nie jest też tak, że tylko płaczemy… Autor pokazuje to bardzo wyraźnie, opierając się na swojej ogromnej wiedzy psychologicznej i pokazując jak na różnych etapach życia możemy wspierać się modlitwą psalmami.

Praktykowanie wdzięczności w godzinach próby i ciemności będzie polegało na zupełnie czymś innym, niż wtedy, kiedy uczucia pozytywne zalewają nas słodyczą emocjonalną. Wdzięczność w trudnych momentach może przejawiać się w odporności psychicznej i sile. Poczucie beznadziejności i rozpaczy nie będzie na tyle silne, by człowieka zamknąć w niewoli negatywności. Wtedy dziękujemy nie za to, co sprawia nam ból i cierpienie, ale że pomimo tej sytuacji potrafimy iść dalej.
str. 107

Piotr Kwiatek OFMCap w bardzo praktyczny, przekonywujący sposób mówi czym jest modlitwa i pokazuje bardzo konkretnie jak można modlić się psalmami (i dlaczego np. warto uczyć się ich na pamięć czy po co je przepisywać).

Pokazuje jak ważna jest w życiu harmonia – balans między troską o ciało i ducha. Nie robi jednak tego wytykając człowiekowi błędy czy niedociągnięcia. Jego spojrzenie inspiruje i kieruje ku górze. Dowodem na to jest choćby dzieło 1W1, które wyszło od autora i przyciągnęło wiele osób z całego świata, które pragną modlić się psalmami z innymi.

Na co dzień nie modlę się psalmami, bliższa jest mi medytacja ignacjańska fragmentów z Ewangelii. Jednak po lekturze tej książki obudziła się we mnie jakaś tęsknota za nimi. Obudziła się i trwa, bo poszłam za tym delikatnym natchnieniem i wczytuję się w psalmy na nowo.

To pozycja idealna dla tych, którzy szukają swojej ścieżki modlitwy Słowem Bożym. Pokazuje nie tylko jak, ale również dlaczego, po co, co to zmieni? Daje wiele duchowych inspiracji i unaocznia wiele pozamykanych przestrzeni w naszym życiu, na poziomie emocji – psychologii człowieka.

Lektura kompleksowa, wciągająca, inspirująca i dająca sporą przestrzeń wolności. Niech inspiruje, uświadamia, otwiera na Boga, samego siebie i drugiego człowieka.

Zapewniam, że warto!

Dziękuję Edycji Świętego Pawła za egzemplarz recenzencki!

Tytuł Psalmoterapia
Autor Piotr Kwiatek OFMCap
Liczba stron 208
Edycja Świętego Pawła

https://edycja.pl/ksiazki/duchowosc/psalmoterapia-1320011558.html

—————————————————————-

JEŚLI TEN TEKST WYDAJE CI SIĘ WARTOŚCIOWY I MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ,
TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do mnie na Instagramie
  • zapraszam też do kontaktu, rozmowy przez mail urbanska.madzia@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi