„Opatrzność. Zawierz życie Bogu!”

Czy zdarzyło ci się kiedyś modlić o coś bardzo usilnie, z dużą wiarą w cud, a ten jednak nie nadszedł?

Czy zadawałeś sobie kiedyś pytania w stylu: czy ja się źle modlę; czy może Bóg jest głuchy, zagniewany, milczący; może moja wiara jest za mała; czy być może to z samym Bogiem jest coś nie tak?

W życiu mogą spotkać nas sytuacje i problemy stawiające na skraju przepaści. Jak się wtedy modlić? Jak ufać, gdy cudów nie ma? Jak zawierzyć się Bogu, gdy wokół tylko pustka, ból, cisza?

Zadaję sobie wiele takich pytań, więc z dużą ciekawością sięgnęłam po książkę Francisa Selmana – angielskiego duszpasterza, wykładowcy filozofii i teologii w Londynie i Birmingham.

Czy dostałam satysfakcjonującą odpowiedź? Tak i nie.

Autor używa języka, który nie jest łatwy. Owszem, osoby będące w Kościele poradzą sobie z nim bez problemu, choć należy podejść do niego w skupieniu. Nie są to zwroty czysto teologiczne, ale nie usłyszymy ich również w języku potocznym. Nastawić trzeba się więc na spory wysiłek umysłowy.

Francis Selman tłumaczy czym jest Boża opatrzność, obrazując błędne myślenie, iż świat powstał z przypadku. Odnosi się do natury Boga, tłumaczy jakie błędy popełniamy często myśląc o predestynacji (czy cel mojego życia jest z góry określony i narzucony?).

Autor unaocznia to czym jest zło, skąd się bierze w świecie i że jego twórcą nie jest Bóg… Tłumaczy jednak dlaczego ono pojawia się w naszym życiu i kiedy może stać się źródłem łaski. Odnosi się też do zagadnienia sięgania po myśli astrologów, tłumaczenie wszystkich zdarzeń choćby przeznaczeniem itd.

To wszystko co opisałam wyżej było bardzo teoretyczne, choć przekonywujące. Dla mnie dużo większą wartość mają kolejne strony publikacji. Autor opowiada tam o modlitwie – o co powinniśmy się modlić; jak Bóg przemienia nasze patrzenie na jakiś problem, który nas dotyka; co zrobić, gdy nie słyszymy odpowiedzi na swoje modlitwy?

Publikacja kończy się krótkim wytłumaczeniem czy są cuda.

Książka dała mi dużo wiedzy teoretycznej, ale nie podprowadziła do doświadczenia. Pokazała różne zależności, odwołując się do nauczania Kościoła Katolickiego i Pisma Świętego.

Jeśli czujesz w sobie głód wiedzy i pytasz dlaczego coś się dzieje; jak ma się moja modlitwa do niewysłuchanych próśb itd. – bardzo polecam tę publikację.

Na poziomie intelektualnym – perełka. Do przeczytania w jedno popołudnie, do pełnego zrozumienia – całe życie. Warto jednak zacząć, a te lektura może być idealnym początkiem!

Dziękuję Wydawnictwu PROMIC za egzemplarz recenzencki!

Tytuł Opatrzność. Zawierz życie Bogu!
Autor Francis Selman
Liczba stron 64
Wydawnictwo PROMIC

https://wydawnictwo.pl/pl/p/Opatrznosc.-Zawierz-zycie-Bogu/5196


JEŚLI TEN TEKST WYDAJE CI SIĘ WARTOŚCIOWY I MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ,
TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do mnie na Instagramie
  • zapraszam też do kontaktu, rozmowy przez mail urbanska.madzia@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi