„Józef. Wytrwałość to cecha prawdziwej wiary” Gene A. Getz

Bardzo lubię czytać powieści oparte na wydarzeniach i postaciach biblijnych. Tego też spodziewałam się po lekturze Józef. Wytrwałość to cecha prawdziwej wiary pastora Gene A. Getza, czytając słowa zamieszczone na okładce:

Biblia to Księga Prawdy. Gene Getz przekłada ją na język codzienności, tak byśmy mogli nią żyć, a nie tylko mieć ją pod ręką. Podczas lektury tej książki poświęconej życiu Józefa i poznawaniu Bożej mądrości czytelnik wzbogaci swe życie, pogłębi wiarę i zapała pragnieniem, by poznać Boga tak jak znał Go Józef.

Przyznaję, że nie przeczytałam całego opisu tak dokładnie jak jego końcówki. Pierwsze słowa mówiące, że to „pasjonujące studium” oddają prawdziwy charakter tej publikacji, bo nie jest to powieść i jak się okazało – na szczęście!

Autor rozkłada na czynniki pierwsze opowieść o starotestamentowym Józefie, sprzedanym przez braci do egipskiej niewoli. Robi to z precyzją farmaceuty, czym ujmował mnie coraz mocniej z każdym kolejnym zdaniem. Prowadzi czytelnika krok po kroku nie tylko po samej historii naszego biblijnego bohatera, ale również całą tę opowieść przekłada na żywy obraz tego co tu i teraz – zmagań współczesnego człowieka na polu relacji, uzdrowienia zranień czy przebaczenia.

Tytuł pierwszego rozdziału Rodzina dysfunkcyjna mówi już wiele sam za siebie. Autor opowiada historię Józefa, pokazując nie tylko jego biografię, ale i zależności, które pojawiały się w jego rodzinie – zazdrość, zdrady, łamanie fundamentalnych zasad i praw itd. Robi to bardzo głęboko, nie tylko opowiadając nam chronologię życia bohatera, ale pokazując co w tej historii jest warte refleksji także dzisiaj.

Każdy rozdział składa się z analizy biblijnej z kawałkiem opowieści (fragment po fragmencie w każdym kolejnym rozdziale). Zawiera również refleksję „Jak stać się dzisiaj Bożym człowiekiem”, w której autor podaje kilka zasad chrześcijańskiego życia, które można wyciągnąć z danego fragmentu historii Józefa. Tłumaczy też jak zastosować te zasady we własnym życiu, a robi to w sposób bardzo prosty, szczery (często odwołuje się do osobistych doświadczeń) i otwierający na nasze osobiste trudności i zmagania, przyglądając się sobie samemu w Bożym Słowie i tym do czego ono nas zaprasza. Na końcu każdego rozdziału zachęca do wyznaczenia sobie jakiegoś konkretnego celu i zostawia fragment biblijny do zapamiętania. Czytelnik otrzymuje również kilka pytań do pracy w grupie, które są nie tylko zachętą do dzielenia się swoimi przemyśleniami z innymi, ale wymuszają jakby nazwanie tego wszystkiego co pojawia się w czytelniku po lekturze każdej kolejnej części książki.

To, co najbardziej urzekło mnie w tej lekturze jest to, że autor opowiada starotestamentową opowieść w bardzo żywy, naturalny sposób, jakby mówił mi o życiu i rodzinie swojego najbliższego kolegi. Z drugiej strony, snując tę opowieść stawia wiele pytań. Tak jakby przyglądając się cudzemu życiu, zapytał mnie: czy zdarza ci się tak, jak braciom Józefa, zazdrościć? Czy jako mama popełniasz ten błąd, który tak mocno widać u Jakuba (ojca Józefa)? Czy potrafiłabyś tak jak Józef nie tylko być wytrwała, wybaczać, ale i żyć tak mądrze i na tak głębokim poziomie jak on?

Ta książka jest prosta, a jednocześnie niezwykła, bo Słowo Boże przekłada na tu i teraz – dotykając ludzkich wad, słabości, zranień, uzdrowienia, Bożego działania itd. Pokazuje jak wiele rzeczy w życiu zawalamy, często nieświadomie, a przy tym ukazuje nam drogi wyjścia, nawet z sytuacji po ludzku nie do ogarnięcia.

Mnie ta lektura pokazała znaną mi już wcześniej historię Józefa w zupełnie nowy sposób. Gdy teraz gdzieś ją usłyszę, zobaczę prawdziwego człowieka – wiernego przykazaniom, wytrwałego w cierpieniach, przebaczającego. Polecam ją wszystkim, którzy potrzebują głębiej wejść w słowa Biblii – ta książka jest niesamowitą przygodą!

Dziękuję Oficynie Wydawniczej VOCATIO za egzemplarz książki!

Tytuł Józef. Wytrwałość to cecha prawdziwej wiary
Autor Gene A. Getz
Liczba stron 248
Oficyna Wydawnicza VOCATIO

https://vocatio.com.pl/pl/p/Jozef/1347


JEŚLI TEN TEKST WYDAJE CI SIĘ WARTOŚCIOWY I MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ,
TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do mnie na Instagramie
  • zapraszam też do kontaktu, rozmowy przez mail urbanska.madzia@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi