„Powrót. Co robić, gdy dzieci odchodzą z Kościoła”

Przyznaję, że sięgnęłam po tę lekturę z nadzieją na to, że pokaże mi jak rozmawiać z ludźmi będącymi daleko od Kościoła. Moje dzieci są jeszcze małe, nie myślałam więc o nich. Jednak, gdy zaczęłam czytać Powrót, zobaczyłam jak wiele przestrzeni ta publikacja dotyka również w moim rodzicielstwie. Niezwykle uniwersalna, głęboka analiza. Temat bolesny, trudny – jak mówi podtytuł – co robić, gdy dzieci odchodzą z Kościoła.

Trochę mnie ta lektura zaskoczyła. Nie spodziewałam się tak dogłębnej analizy, tak czułego prowadzenia zagubionego rodzica za rękę i niezwykle rzetelnego ukazania nauczania Kościoła. To, w jaki sposób autor prowadzi nas przez kolejne strony, daje poczucie zrozumienia, głębokiego szacunku, ale też stawia poprzeczkę wysoko. Nie tylko rodzicom, ale wszystkim tym, którzy mają wokół siebie osoby zagubione albo takie, które nie utożsamiają się z Kościołem. W moim odczuciu jest kierowana do wszystkich tych, dla których Kościół, wiara w Boga i relacja z Nim są ważne, bo wszechstronność tego opracowania jest godna podziwu.

Bez wątpienia mamy ogromny wpływ na swoje dzieci. Dobre rodzicielstwo daje efekty, podobnie jak to złe. Ale posiadanie wpływu to nie to samo co posiadanie kontroli. Każdy człowiek ma wolną wolę, co znaczy, że nawet jeśli zbudujemy idealną atmosferę do tego, by zakorzeniła się wiara, to nasze dziecko i tak może ją odrzucić. Możesz zabierać swoje dziecko na mszę, zapisać je do szkoły katolickiej, zapewnić mu poruszające doświadczenia religijne, dać mu najlepsze odpowiedzi na jego pytania i zaoferować przekonujące świadectwo świętości. Jednak mimo to twoje dziecko wybiera inną ścieżkę. Dar wolnej woli wymaga, aby miało możliwość wyboru. Str. 65

Jakiś czas temu usłyszałam w swoim parafialnym kościele zdanie, iż dziecko nie jest moją własnością. Powtarzam sobie te słowa zawsze wtedy, gdy mam pokusę zrobienia czegoś na siłę, złamania dziecięcego sumienia… Lektura Powrotu uczy jak nie przesadzić… Pokazuje jak rozmawiać, by nie zabić, nie zrazić, nie odrzucić, ale też by być klarownym świadectwem, gdy ktoś bliski pogubi się w życiu. Pokazuje jak ważna jest relacja – głęboka, prawdziwa i szczera – bo bez niej nie uda się zbudować zaufania, a więc i szczerej rozmowy o czyimś odejściu z Kościoła. Daje konkretne wskazówki jak i kiedy zacząć rozmowę. Pojawia się w niej też kilka ważnych tematów dotyczących moralności, której naucza Kościół, ukazując sens i głębie tego nauczania.

Nigdy wcześniej nie spotkałam się z tak wszechstronnym i głębokim spojrzeniem na problem, więc ta lektura otwierała mi oczy na pewne niuanse, o których sama wcześniej nie pomyślałam. Bardzo polecam ją nie tylko rodzicom, ale i duszpasterzom oraz osobom, których bliscy z jakiegoś powodu zerwali więź z Kościołem. Ta lektura przynosi ukojenie, inspirację, daje też konkretne wskazówki i narzędzia. Warto po nią sięgnąć!

Dziękuję Wydawnictwu W drodze za egzemplarz książki!

Tytuł Powrót. Co robić, gdy dzieci odchodzą z Kościoła
Autor Brandon Vogt
Wydawnictwo W drodze

https://wdrodze.pl/produkt/powrot-co-robic-gdy-dzieci-odchodza-z-kosciola/


JEŚLI TEN TEKST WYDAJE CI SIĘ WARTOŚCIOWY I MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ,
TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do mnie na Instagramie
  • zapraszam też do kontaktu, rozmowy przez mail urbanska.madzia@gmail.com

2 Replies to “„Powrót. Co robić, gdy dzieci odchodzą z Kościoła””

  1. Marzena Czapska pisze:

    Kolejna lektura po, którą chyba też ja powinnam sięgnąć. Jest ktoś, komu chciałabym pomóc odnaleźć drogę do Boga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi