„Teologia ciała w godzinę” Jason Evert

Znam nauczanie Kościoła dotyczące ludzkiej seksualności i płciowości. O ile nie wszystko potrafię wytłumaczyć i przyjąć w prosty i bezproblemowy sposób, o tyle samo nauczanie nie jest mi obce. Myślę, że podobne odczucia ma wielu katolików. Wiemy czego naucza Kościół, choć nie zawsze rozumiemy dlaczego mówi właśnie tak. Z wielkim zainteresowaniem sięgnęłam więc po publikację Wydawnictwa W drodze Teologia ciała w godzinę.

Autor, Jason Evert, to amerykański teolog, katolicki pisarz i mówca. Czy udało mu się przedstawić wielowątkową teologię ciała w godzinę? Nie, zdecydowanie nie. Udało mu się jednak pokazać ją w sposób niezwykle klarowny, zrozumiały i bardzo życiowy.

Kto spodziewa się w tej publikacji podania suchych odnośników do nauczania Karola Wojtyły i później już – papieża Jana Pawła II – ten się zawiedzie. Autor, owszem, powołuje się na to nauczanie, ale wiele rzeczy dopowiada, interpretuje, ukazuje ze swojej perspektywy. Mnie, jako laikowi w temacie, bardzo pomogło to w trakcie lektury. Teologia przestała straszyć swoją powagą, weszła pod strzechy, ze zrozumieniem i zwyczajnością przekazu. Nie jest to suchy akademicki wykład, którego mogliby spodziewać się ci, którzy zaczytują się w papieskim nauczaniu… Autor bazuje na zbiorze 135 katechez Jana Pawła II nt. ludzkiej płciowości. Bazuje jest tu słowem – kluczem. Jason Evert podzielił nauczanie na sześć oddzielnych rozdziałów, nadając mu swoisty rytm.

Wiele osób nie wie na czym polega nauczanie Wojtyły. Kojarzy je wyłącznie z nakazami i zakazami. Ta lektura pokazuje sens. Unaocznia czego naprawdę naucza Kościół i jakie to ma znaczenie w życiu katolickich małżonków.

W swojej książce Miłość i odpowiedzialność Karol Wojtyła naucza, że osoba jest dobrem, wobec którego jedyną właściwą postawą jest miłość. Str.40

Na przykład mówi się, że to, czym zdobywamy daną osobę, jest tym, dzięki czemu zatrzymujemy ją przy sobie. Jeśli tym, co ją przyciągnęło, był powab przyjemności, to z czasem relacja zaniknie. Ostatecznie bowiem przyjemność da się powtórzyć: można ją czerpać z szeregu różnych źródeł. Jednakże osoba ludzka jest niepowtarzalna. Jeśli zdobędziesz osobę tym, kim jesteś, tego daru nie da się powtórzyć ani zastąpić. Str. 151

Polecam tę lekturę, bo choć nie da się jej przeczytać w godzinę, to porządkuje w głowie i sercu czytelnika długie i wielowątkowe nauczanie. Jest trudna, bo nauczanie Kościoła w sprawie ludzkiej seksualności nie zostawia złudzeń – to nie moja przyjemność powinna być w centrum, ale dojrzała miłość. To czasem wiele komplikuje. Niekiedy stawia nas przed pytaniem o rzeczywiste motywacje i sposób patrzenia na samego siebie i drugiego człowieka. Tematy trudne, ale zarysowane niezwykle prosto. Polecam każdemu, kto podobnie jak ja, coś już wie, ale nie do końca wszystko rozumie. Ta lektura wiele objaśnia.

Polecam ją do lektury, refleksji, być może dalszego zagłębienia się w temat teologii ciała. Na dobry początek wydaje się być pozycją idealną.

Dziękuję Wydawnictwu W drodze za egzemplarz książki.

Tytuł Teologia ciała w godzinę
Autor Jason Evert
Wydawnictwo W drodze

https://wdrodze.pl/produkt/teologia-ciala-w-godzine/


JEŚLI TEN TEKST WYDAJE CI SIĘ WARTOŚCIOWY I MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ,
TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do mnie na Instagramie
  • zapraszam też do kontaktu, rozmowy przez mail urbanska.madzia@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi