Odważ się zmienić!

Od czasu do czasu słucham konferencji i kazań, które bardzo mnie poruszają. Zasłuchuję się tak, że mam wrażenie, iż poza słowem i mną nie ma niczego wokół. Ono dotyka, miażdży, porusza, jest obok mnie i we mnie. Rzadko zdarza mi się bym odbierała tak słowo pisane, ale tym razem tak właśnie było. Ojciec Wojciech Jędrzejewski OP wprowadził mnie w świat, z którego nie chciałam wychodzić.

„Odwaga zmiany” jest książką, która pokazuje jak wiele możemy w sobie dokonać. Autor porusza temat nawrócenia, smutku, słabości, zmian, decyzji, cierpliwości, pokory, wierności…i wielu innych. Jest dogłębną analizą ludzkiego serca – poranionego i uciekającego, które Bóg chce przytulić i objąć swoją miłością.

Ja sam może tysiąc już razy słyszałem, a mimo to ciągle potrzebuję to słyszeć: „Bóg cię kocha, jesteś jego najdroższym synem, On kocha cię za darmo, bezinteresownie, nie musisz zarabiać na Jego miłość, On pragnie swoją miłością wypełnić cię bez reszty, dlatego oczekuje od ciebie, abyś podjął wysiłek rozszerzenia swojego serca. Nie będzie cię kochał ani trochę więcej, jeśli staniesz się lepszy, ale stań się lepszy, bo wtedy będziesz szczęśliwszy, bo innym będzie lepiej z tobą i inni będą lepsi dla ciebie!” (str.97)

Polecam tę lekturę osobom, które chcą zmienić coś w swoim życiu. Tym, którzy są już na drodze przemian oraz tym, którzy mają tę drogę jeszcze przed sobą i nie wiedzą od czego zacząć. O. Jędrzejewski kieruje czytelnika ku refleksji nad przeszłością by zobaczyć jakie zmiany się już dokonały i jakich oczekuje od nas teraz Bóg. Dzięki lekturze czytelnik ma szansę uporządkować swoje patrzenie na siebie i drugiego człowieka. Pomaga ona również odróżnić zmiany, które pochodzą od Boga, od tych które zasiewa w ludzkim sercu Szatan.

Głos Boga mówi w sercu człowieka: „Potrzebujesz zmiany”. I co robi z tym Szatan? Szatan dokonuje zafałszowania i podpowiada: „Potrzebujesz odmiany”. Szatan kusi: „Zmień, ale nie siebie, nie swoje wnętrze, zmień to, co jest na zewnątrz ciebie. Zmień żonę, zmień wspólnotę, zmień religię. Wtedy będziesz szczęśliwy. Spełnią się twoje marzenia. Wreszcie przestaniesz dźwigać te wszystkie ciężary, z którymi tak ci teraz źle”. (str.58)

Książka napisana jest bardzo przystępnym językiem (nie bez powodu mawia się, że Dominikanie to najlepsi kaznodzieje!). Autor jest dominikaninem, duszpasterzem akademickim, cenionym rekolekcjonistą, kaznodzieją i publicystą. Lektura podzielona jest na kilka rozdziałów, porządkując treści tak, by moc przyswajać je stopniowo. Jednocześnie należy do tego rodzaju książek, których nie da się odłożyć przed przeczytaniem do końca, jest spotkaniem, które bezpowrotnie zostawia w człowieku niedosyt zmian. Warto zaryzykować i wyruszyć w tę podróż – polecam!

Dziękuję Wydawnictwu W drodze za egzemplarz recenzencki!

Tytuł: „Odwaga zmiany
Autor: Wojciech Jędrzejewski OP
Wydawnictwo:
W drodze
Liczba stron: 208
Cena: 28 zł

Dziękuję za każdy pozostawiony po sobie ślad – komentarze mile widziane, również te mniej pochlebne. Są dla mnie inspiracją do dalszego działania!!!
Chcesz wiedzieć o nowych wpisach na bieżąco? Zapraszam na mój funpage
Biegnąc pod wiatr
Masz pomysł na kolejną recenzję na tym blogu? Daj znać o czym chciałbyś przeczytać – zobaczę co się da w tej sprawie zrobić.
Jeśli uważasz, że warto – udostępnij, puszczaj w świat. Może ktoś tego teraz potrzebuje?

12 Replies to “Odważ się zmienić!”

 1. Justyna pisze:

  Przyznam, że to idealny okres mojego życia na taką książkę… być moze skorzystam z Twojej rekomendacji..

 2. Kasia Hartung pisze:

  Niedawno czytałam i ogromnie polecam 🙂

 3. Kasia Hartung pisze:

  Niedawno czytałam i ogromnie polecam 🙂
  Nie tylko dla tych, którzy potrzebują zmian 🙂

 4. Owszem jestem na etapie zmian, ale to jednak nie dla mnie propozycja.

  • Magdalena Urbańska pisze:

   Nie wszystko dla wszystkich 🙂 Ważne by znaleźć coś co prawdziwie nas rozwija. Powodzenia i wytrwałości w przeprowadzaniu zmian! Pozdrawiam

 5. Rafał pisze:

  „Głos Boga mówi w sercu człowieka: „Potrzebujesz zmiany”. I co robi z tym Szatan? Szatan dokonuje zafałszowania i podpowiada: „Potrzebujesz odmiany”. Szatan kusi: „Zmień, ale nie siebie, nie swoje wnętrze, zmień to, co jest na zewnątrz ciebie. Zmień żonę, zmień wspólnotę, zmień religię. Wtedy będziesz szczęśliwy. Spełnią się twoje marzenia. Wreszcie przestaniesz dźwigać te wszystkie ciężary, z którymi tak ci teraz źle””

  Bardzo w punkt 🙂
  Wspaniała recenzja wspaniałej książki 🙂

 6. emi pisze:

  brzmi ciekawie

 7. Bernadka pisze:

  Ciekawa recenzja. Zmiany w życiu, szczególnie te pozytywne, są konieczne. Nie bójmy się otwierać swojego serca na dobro. Szczęśliwy człowiek to taki, który potrafi zrobić również coś dla siebie.
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi