Instamatka po godzinach

Ugotowałam kolejną eko-zupkę z nadzieją na pisk zachwytu synów, usłyszałam: weź to świństwo!
Kupiłam nowe spodnie, usłyszałam: nie założę tego!

Gdzie wasze uznanie wy niewdzięcznicy? Wy!!! Moje kochane skarby, dla których wywalę to eko żarcie i ugotuję parówkę z marketu.

Bycie mamą to błogosławieństwo naznaczone krzyżem. Gdy 5 lat temu oczekiwałam na narodziny pierwszego syna, byłam pełna wyobrażeń. Naczytałam się podręczników, naoglądałam kolorowych zdjęć uśmiechniętych noworodków i … zderzyłam się ze ścianą.

Mój pierwszy poród był traumatyczny – oboje o mało nie straciliśmy życia. Długo nie wyglądałam jak instamatka. Czułam się gorsza.

Ciągle niedospana, ciągle w biegu i w dresach. Patrzyłam na moje koleżanki, które pachniały i wyglądały z podziwem. I zazdrością.

Moje dziecko było inne – spało mniej niż rówieśnicy, rozwijało się wolniej. Czułam się winna, gorsza. Świat serwował słowa typu: „to on jeszcze nie chodzi/mówi/śpiewa/pisze/tańczy”?

Nie, ale parzy mi kawę i zajmuje się sobą sam – tak zaczęłam odpowiadać. Widziałam, że mam wokół siebie masę specjalistów od mojego dziecka (głównie wśród osób, które same dzieci nie miały), zaczęłam się czerwienić na samo słowo „powinien”. No nie, nie powinien!

Zaczęłam bardziej ufać sobie, swojej intuicji. Szukałam swojej matczynej tożsamości w oczach dziecka, a nie innych. Po woli odzyskiwałam spokój.

Dziś wiele sytuacji powtarza się z młodszym synem, podchodzę do tego inaczej. Ucinam zbędne komentarze, nie czytam rzeczy, które mnie nie karmią duchowo. Odpoczywam i uczę się żyjąc z dnia na dzień – jest mi z tym lepiej.

Wiele razy doskwierało mi ogromne poczucie samotności. Co z tego, że miałam wokół siebie masę ludzi, skoro w moim sercu nie było nikogo – zamknęłam je przed wszystkimi bardzo szczelnie. Po co? By znów nie usłyszeć, że… Że moje dziecko ma już prawie 5 lat i powinno się bardziej ogarniać w kościele, że nie powinno i powinno, że tamto i siamto – wiele opinii wraca jak bumerang.

A wraz z tą opinią poczucie, że jestem złą matką, bo moje dziecko …nie spełnia oczekiwań świata. Stop! Czy ono musi być takie jak mówi ten człowiek? Nie, nie musi. Uczę się tej prawdy każdego dnia na nowo…

Jeśli moje dziecko robi coś „inaczej”, to nie znaczy, że jestem złą matką! To znaczy tyle, że ma teraz inną potrzebę i to jest w porządku! Ono ma prawo być sobą! Ono ma prawo być dzieckiem!

Gdy Jaś poszedł do szkoły – zaczęłam obserwować innych rodziców. Wielu przypomina mnie samą, są też tacy, z którymi mocno się rozmijam. Nie jest to jednak dla mnie problem, by nasze dzieci mogły się razem bawić czy przyjaźnić. Jestem matką, ale nie właścicielką „swojego” dziecka.

Przychodzi taki czas, że nie wszystko wiem i nie wszystko wiedzieć muszę. Moje dziecko nie jest już noworodkiem, które potrzebuje mnie jak tlenu. Ono wiele rzeczy ogarnie już samo, wiele decyzji może podjąć beze mnie. Tylko czy mu na to pozwolę?

Kiedy inni wprost oceniają moje metody wychowawcze, budzi to we mnie lęk. Co jeśli mają rację? Co jeśli zawalę? Przychodzą jednak momenty, że mój rachunek sumienia daje pokój – widzę, że nie zawsze mam rację. Zawsze mam jednak szansę na zmianę. Zawsze mogę spotkać się w sakramencie z Tym, który goi ranę…

Warto pytać siebie czy to co robię jest dobre. Nie warto jednak żyć w poczuciu winy i samooskarżenia – ono niczego dobrego nie przyniesie, nic nie zmieni.

Wiele osób twierdzi, że jestem silna. Często czuję się jednak jak porcelanowa lalka – wystarczy lekko potrącić, a rozpadnie się na milion kawałków. Taką matką dziś jestem.

Ci, którzy uważają mnie za silną – często mówią, a mniej słuchają. Bo po co, skoro ja mam wszystko, skoro nic nie potrzebuję?

Co robię z moim lękiem, obawami, z moją duszą? Czy pielęgnuję to, co tak często woła o krople wody?

Kiedy wierzę innym w to, że jestem silna, nie mogę krzyknąć, poddać się, zwątpić – to by oznaczało, że jestem słaba, że mi odbiło, że się nie nadaję.

Często czuję się winna swojej słabości. To budzi frustrację, ta przeradza się w gniew, a gniew w krzyk. Mój wrzask napędza to koło i staję pośrodku ze spływająca łzą, myśląc: znowu? Dlaczego?

A może by tak stanąć, nabrać oddechu i powiedzieć: „Jezu, uwielbiam Cię. Dziękuję, że stworzyłeś mnie tak cudownie, godne podziwu są Twoje dzieła”. Oj, trudne? Toż to Psalm, żaden wymysł zapatrzonej w siebie matki. Bo prawda jest taka, że jak odwrócę wzrok od siebie, dopiero wtedy zaczynam widzieć… Mocno, kolorowo, pięknie. Widzieć siebie Jego oczami, to chyba najtrudniejsze zadanie mojego macierzyństwa.

Chciej i Ty spojrzeć w Jego twarz… Powodzenia!

Kobieta ma ogromną potrzebę kochania i bycia kochaną. Najpierw jednak zawierz i zanieś swoją miłość do Maryi. Niech Ona uczy cię pięknej miłości, otwartej na dojrzewanie. Podaruj jej swe wewnętrzne rozterki, to, co cię boli, niepokoi, swoją samotność. Z Maryją jesteście we dwie, nie jesteś już samotna. Chciej się z Nią zaprzyjaźnić. Ucz się od Niej kochać i często rozmawiaj z Nią o miłości. Jako kobieta nie możesz zostawić odłogiem tej całej potęgi uczuć, którą nosisz w sobie. Te uczucia masz przecież konsekrować, uświęcać. Ta moc kobiecego serca jest ogromną wewnętrzną siłą, którą trzeba wykorzystać. ks. Dominik Chmielweski SDB, fragment z książki KECHARITOMENE.

 

Pierwsze trzy zdjęcia pochodzą z pixabay.com, ostatnie jest mojego autorstwa.


Facebook https://www.facebook.com/niezawodnanadzieja/

Instagram https://www.instagram.com/biegnac.pod.wiatr/

Comments

 1. Lidka

  Dlatego wielu powtarza, a ja nie zaprzeczę, że macierzyńskie szczęście zaczyna się przy trzecim dziecku. Nie znaczy, że nie wtedy ma krzyża. Za to jest dystans do wielu spraw, które są nieistotne… i pełnia szczęścia… przy której zaczynasz sobie zdawać sprawę, że największy krzyż byłby wtedy… gdy dzieci by nie było. Niejako szczęście z tego krzyża płynie. Dlatego mam czwórkę i żal… że zdrowia zabrakło na piąteczkę.

  1. Post
   Author
   Magdalena Urbańska

   Zgadzam się, że kolejne dziecko to mniej na głowie 🙂 Choć przyznaję, że mnie brakuje odwagi na trzecie. I zdrowia też, ale to inna sprawa 🙂 Mam nadzieję nauczyć się wolności przy dwójce, czas start… 😀

   1. Lidka

    Magdalena oczywiście nikomu nie podpowiadam, ile ma mieć dzieci! Niech każdy ma, ile serce dyktuje. Trzymam kciuki. Pewne jest jedno, jesteś najlepszą mamą swoich dzieci i to się nie zmieni! Zdrowia życzę… a obawy świetnie rozumiem 😉

  2. thorgi

   Też mam czwórkę (oraz dwójkę w niebie) i pomimo, że patrzę z punktu widzenia ojca, również mam poczucie, że im więcej dzieci tym człowiek nabiera pokory i zmienia spojrzenie, na świat… Pozdrawiam wszystkich rodziców ! 😉

  1. Post
   Author
 2. Gosia

  Ja pierwsze zaskoczenie przeżyłam w momencie, kiedy pytano mnie o płeć dziecka i odpowiadałam, ze będzie córeczka. Często słyszałam coś w stylu ,aaaa… córka ..no to tez dobrzeee,ważne żeby była zdrowa.., -oczywiście z wyczuwalnym rozczarowaniem w głosie. I to bolało. Bo w pewnym momencie poczułam , że juz na samym wstępie ja i moje maleństwo jestesmy rozczarowaniem dla świata, bo ono nie jest chłopcem i ja nie daje światu chłopca. Dla mnie i dla męża nasza mała księżniczka jest najbardziej wyczekiwaną istotką na ziemi i tylko to się liczy 🙂

  1. Post
   Author
   Magdalena Urbańska

   A widzisz… U nas przy Piotrusiu było odwrotnie… Ahhhhh… Drugi chłopiec, a fajniej byłoby mieć parkę. Ja już miałam na to gotową, szczerą odpowiedź: mój syn to skarb. I paszol won

 3. D.

  Dobrze to znam. Mnóstwo specjalistów od mojego dziecka, które obecnie ma prawie trzy latka. Owszem, biorę pod uwagę czyjeś opinie, ale przykro mi, że jako matka mam tak mało wsparcia ze strony najbliższego otoczenia. Ciągłe popędzanie: a czemu jeszcze nie robi tego albo tamtego (obecnie jeszcze dobrze nie mówi i, o zgrozo, karmię go piersią). Najpierw, jakieś trzy miesiące po ślubie, bliska koleżanka z pracy zapytała, czy nie chcę mieć dzieci., skoro jeszcze nie jestem w ciąży… Potem, gdy w dziesięć miesięcy po ślubie w końcu zaszłam w ciążę, rodzina męża, gdy zbliżała się już końcówka, wciąż wyrażała pragnienie, żeby mogło się już urodzić (do terminu było jeszcze ho ho) i strasznie mnie to irytowało (choć ogólnie lubię tych ludzi), bo wiedziałam, co to zapowiada. Mam wrażenie, że gdy skończy siedem lat, to niektórzy będą zawiedzeni, że on dopiero idzie do podstawówki a nie na studia…;). Ech, a najlepsze są koleżanki bezdzietne… Mimo wszystko słucham własnego serca i wydaje mi się, że wiem, kiedy mam się czymś niepokoić, a kiedy nie. No i niesamowite jest to, że Bóg nam tak bardzo ufa, że pomimo naszych słabości, obdarza nas tak wielką odpowiedzialnością, jaką jest wychowanie dziecka :).

  1. Post
   Author
   Magdalena Urbańska

   W punkt! Mój syn poszedł do zerówki. Na szczęście go nie pytają jeszcze o tabliczkę mnożenia Dzięki za komentarz, pokazuje że jest nas więcej!

 4. Rafał Krysztofczyk

  Moja kochana żona wychowywała nasze dzieci wbrew wszelkim instrukcjom zawartym w poradnikach typu „obsługa małego Fiata”. Instrukcja była jedna: miłość. Dziś nie możemy wyjść z podziwu i wdzięczności dla Boga, że nasze dorosłe dzieci są cudowne. Szokiem dla mnie było na weselu naszego syna, że jego koledzy powitali mnie jak starego znajomego, mimo, że pierwszy raz widzieli mnie na oczy. Okazało się, że syn ze szczegółami i dumą opisywał im nasze wycieczki rowerowe i górskie z jego dzieciństwa. Jeszcze zabawna historia. Opowiadała mi kiedyś pewna starsza pani, że jak urodziła pierwsze dziecko, to wszyscy domownicy chodzili w maseczkach z waty, jak urodziła czwarte to w całym domu nie było kawałka waty.

  1. Post
   Author
   Magdalena Urbańska

   Na szczęście maseczki z waty odeszły do lamusa (chyba!). Gratuluję relacji z synem – myślę, że zawsze się takie zdarzają i zdarzały – choć mało się o nich mówi, uważając je za coś „normalnego”. A to co normalne wydaje się nudne? W tym wypadku chyba wręcz przeciwnie! Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *