„Dzielenie się mądrością czasu” Papież Franciszek

Czy starość się Panu Bogu udała? Co osoba starsza może przekazać młodym? Czy życiowe doświadczenie w pogoni za codziennością stanowi jakąś wartość?

Wydawnictwo WAM zaangażowało się w międzynarodowy projekt, który powstał z inicjatywy Papieża Franciszka. Wzięli w nim udział ludzie z całego świata, przedstawiając historie osób niezwykłych swoją zwyczajnością i doświadczeniem, które wydaje się być zagłuszone przez natłok bodźców, informacji, życiowego biegu.

Książka jest zbiorem opowieści – krótszych bądź nieco dłuższych, wszystkie są bardzo szczere i poruszające. Opowiadane przez ludzi z różnych wykształceniem, doświadczeniem, statusem społecznym. Papież Franciszek napisał przedmowę do książki – tłumacząc zarazem czytelnikowi cel powstania tej publikacji. Było to bowiem wielkie pragnienie papieskiego serca…

Piękne wydanie zachwyca oko – sztywna okładka, masa zdjęć bohaterów opowieści – fotografii, które same w sobie wiele mówią. Wystarczy za Papieżem Franciszkiem spojrzeć na dłonie i w oczy tych, którzy dzielą się swoją historią.

Opowieści zostały podzielone na pięć kategorii: praca, walka, miłość, śmierć, nadzieja.

Wiele z tych opowieści wzbudzało we mnie głęboką refleksję – choćby taką, że mam za co dziękować żyjąc w bezpiecznym kraju, z dachem nad głową i pełną lodówką. Nie każdy z bohaterów publikacji miał tyle szczęścia. Płakałam przy opowieści Erwina Froman’a, który stracił rodzinę w Auschwitz – mówiąc:

Do dziś czuję, jak ręka taty wyślizguje się z mojej dłoni. Str.64

Wiele z tych historii przepełnionych jest swego rodzaju smutkiem. Nie są to jednak łzawe opowieści o niesprawiedliwości, która mimo naszych odczuć, jest faktem. Jest to opowieść o życiu – walce o dobro, nadzieję, życie – pomimo wielu przeciwności i zła wokół.

Gdybym wzięła sobie do serca choć połowę mądrości, którą zawiera ta książka – stałabym się dużo bardziej dojrzała.

Bardzo głębokie refleksje ludzi mi obcych, choć zarazem bliskich. Wiele komentarzy Papieża Franciszka, które napisane są w sposób bardzo prosty, nienachalny, zwyczajnie ludzki. Czułam się częścią społeczności, która chce przekazać coś światu. Czułam, że ta książka jest lekturą, do której warto co jakiś czas wracać i czerpać z niej siłę, choćby po części taką jaką mieli jej bohaterowie.

Dziękuję Wydawnictwu WAM za tę niesamowitą podróż po ludzkich sercach i historiach, które zostaną ze mną na długo!

Tytuł Dzielenie się mądrością czasu
Autor Papież Franciszek
Wydawnictwo WAM
Liczba stron 176 (UWAGA! Duży format 23×30,5 cm)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *