„Śmiałe przedsięwzięcie” Elizabeth Camden

Czy wiesz dlaczego z Twojego kranu leci czysta woda? Czy zastanawiałeś się kiedyś na jakiej zasadzie działają oczyszczalnie? Przyznam, że ja nie. Dla mnie czysta woda to standard, ale na początku XX wieku rzeczywistość była zupełnie inna. W tę właśnie codzienność wprowadza nas nowa powieść Elizabeth Camden.

Książka w pewien sposób wyjątkowa, bo z mocnym rysem historycznym (walka o wprowadzeniu chloru do oczyszczania wody to wątek autentyczny), choć większość bohaterów to postaci fikcyjne.

Rosalind Werner to kobieta łamiąca wszelkie konwenanse. Na początku XX wieku nie tylko wbrew panującym ówcześnie obyczajom kończy studia, ale zaczyna pracę nad badaniami, do których dopuszczani byli dotąd wyłącznie mężczyźni.

Jest zdeterminowana, za pomocą chloru chce oczyścić miejskie zbiorniki wodne. Uparta i dążąca do celu, straciła już najbliższych z powodu chorób przenoszonych przez zanieczyszczenia.

Toczy się sądowa batalia o dopuszczenie nowej formy oczyszczania zbiorników, gdy na drodze kobiety staje Nick Drake, który przeciwny jest używaniu chloru, uważając go za truciznę.

Powieść pokazuje nie tylko zwyczaje początku XX wieku w Nowym Jorku. Autorka w bardzo głęboki sposób pokazuje serce, rozterki i ból bohaterów.

Rosalind, która niejednokrotnie została zniesławiona i od lat cierpi uciekając przed przeszłością. Nick to samotny ojciec, który pnie się po szczeblach kariery wbrew swojemu pochodzeniu. Oboje poranieni, zagubieni, zwyczajnie po ludzku dobrzy choć mocno rozmijają się w patrzeniu na możliwości oczyszczania wody.

Wokół tej pary pojawia się wiele innych, wydawać by się mogło pobocznych postaci. Dodają one jednak tej powieści pewnej wyjątkowości. Ciotka Nicka, kobieta zdolna zabić z zawiści. Bratowa Rosalind, która zatruwa codzienność zachowując się jak jadowita żmija.

Byłam zaskoczona tym, jak wiele drobnych epizodów pojawia się w tej powieści, ale w tak idealnie skrojony sposób, że nie gubiłam się w wątkach, ale wręcz przeciwnie – każda z kolejnych postaci niosła za sobą pewną zaskakującą i pełną zwrotów akcji opowieść.

Historia oczyszczania wody, batalie sądowe, walka ze zniesławieniem, miłość, rozczarowanie. Ta powieść zaskakuje i sprawia, że ta historia nie kończy się wraz z ostatnio przeczytaną stroną. Mnie pokazała bardzo dobitnie jak bardzo można skrzywdzić kogoś niewinną na pozór plotką.

Czy polecam? Zdecydowanie tak, jak większość powieści Wydawnictwa Dreams – są to lektury, które zwyczajnie nigdy nie zawodzą 🙂

Dziękuję Wydawnictwu za egzemplarz recenzencki powieści!

Tytuł Śmiałe przedsięwzięcie
Autor Elizabeth Camden
Liczba stron 368
Wydawnictwo Dreams

Książkę można nabyć m.in. na stronie wydawnictwa
https://dreamswydawnictwo.pl/nowosci/smiale-przedsiewziecie-tom-ii-z-serii-nowojorskie-kobiety,produkt376/
bądź w salonach sieci EMPIK i księgarniach internetowych.

Wszystkie zdjęcia są własnością Wydawnictwa Dreams.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi