„Kocham Cię! Współczesne mity o miłości”

Znam wiele lektur o miłości i związkach.

Niektóre dobre, inne oderwane od rzeczywistości. Ostatnio pochłonęłam książkę Kocham Cię! Współczesne mity o miłości Wydawnictwa W drodze i zdecydowanie dorzucam ją do kategorii „lepsze, mądrzejsze”.

Piotr Klimski i Wojciech Sulimierski rozkładają miłość (i to, co powszechnie jest za nią uważane) na czynniki pierwsze. Tak głębokiej analizy nie znalazłam jeszcze nigdzie!

Ogromnym walorem tej publikacji jest uporządkowanie treści. Autorzy pokazują fałszywe mity o miłości, jeden po drugim. W sposób obiektywny światopoglądowo pokazują jakie niosą one za sobą zagrożenia, nie pomijając jednak pozytywów pewnych wyobrażeń.

Popkultura, zranienia, niezrozumienie – nie sposób nie wychwycić tego, co autorzy próbują przekazać czytelnikowi.

Czy to prawda, że istnieją związki idealne, w których nigdy nie dochodzi do kłótni? Czy kryzys równa się rozstanie? Czy istnieje miłość od pierwszego spojrzenia? Czy miłość jest czymś tak subiektywnym, że każdy może interpretować ją po swojemu? Czy istnieją biologiczne różnice płci i jak to się ma do gender?

Namiętność, zaangażowanie, a intymność. Oddanie się drugiemu w codzienności. On nie rozumie, ona jest nielogiczna. Seks jest dla przyjemności. Pierwsza randka i granice intymności. Wypróbowanie siebie przed ślubem. Zasady udanego małżeństwa. Chemia jest na początku, potem zostaje przyzwyczajenie. Wolny związek lepszy od papierka. Małżeństwo jako grób miłości.

Jeśli któreś z tych zagadnień w jakikolwiek sposób cię zainteresowało – śmiało sięgaj po lekturę!

Lektura zawiera w sobie wiele treści, od różnic między zakochaniem, a miłością, po głęboką analizę psychologiczną np. w pokazaniu czym są uczucia. Pokazuje w sposób bardzo wszechstronny życie seksualne człowieka.

Mnie osobiście bardzo ubogaciła uporządkowana wiedza na temat różnic między płciowych i ich źródeł (biologicznych, kulturowych, wynikających z wychowania). Mimo tego, że ta wiedza nie była czymś zupełnie nowym, to sposób w jaki autorzy ją zaprezentowali, był dobry dla mnie jako odbiorcy szukającego rzetelnej analizy.

Dodanie na końcu słów piosenki „Weź nie pytaj” Pawła Domagały uważam za idealne zwieńczenie tej lektury!

Publikację polecam szczególnie osobom zaangażowanym w prowadzenie poradni rodzinnych i kursów dla narzeczonych.

Autorzy nie narzucają nikomu swojego światopoglądu, więc ta książka może być idealną lekturą dla każdej pary, która myśli o sobie poważnie. Publikacja ma zalążki do tego, by nieuporządkowane relacje wywrócić do góry nogami i bardzo dobrze – korzystajmy z tego bez oporów!

Tytuł Kocham Cię! Współczesne mity o miłości
Autorzy Piotr Klimski i Wojciech Sulimierski
Liczba stron 264
Wydawnictwo W drodze

https://www.facebook.com/WydawnictwoWdrodze/photos/3631883230155169

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi