Dlatego jesteśmy katolikami

Zdarza mi się słyszeć pytania bądź zarzuty w stosunku do tego, czego i w jaki sposób naucza Kościół Katolicki. O ile są to pytania zostawiające przestrzeń na rozmowę, o tyle staram się traktować je z powagą i odpowiadać na nie jak najlepiej potrafię. Przyznaję jednak, że zdarzają się takie zagadnienia, o których wiem niewiele. Gdy dostałam z Wydawnictwa W drodze publikację Dlatego jesteśmy katolikami. Uzasadnienie wiary, nadziei i miłości, zabrałam się od razu za jej lekturę!

Trent Horn urodził się w rodzinie żydowskiej, został katolikiem jako człowiek świadomy i poszukujący w życiu głębi. Niezwykła jest historia jego życia, ale też wyjątkowy jest sposób w jaki dochodził do prawdy – zadając mnóstwo pytań i szukając na nie odpowiedzi, która by go usatysfakcjonowała (a podważał wiele znanych tez, poszukując ich głębszego potwierdzenia!). Później, gdy był już katolikiem, ścierał się w rozmowach z rodziną i znajomymi, którzy niedowierzali lub którym religia nie była do szczęścia potrzebna, a dla autora stała się ona wyznacznikiem jego codzienności.

Lektura Dlatego jesteśmy katolikami jest zbiorem krótkich tekstów, w których autor próbuje wyjaśnić w prosty i bardzo przystępny sposób, dlaczego katolicy wierzą w to, w co wierzą? Dlaczego należą do Kościoła i praktykują wiarę katolicką? Stawia różne pytania i udziela na nie niełatwych odpowiedzi.

Horn podważa w jakiś sposób myślenie niekatolickie, pokazując jego luki, które Kościół szczelnie zapełnia swoim przesłaniem. Trudno nie zgodzić się z jego argumentacją, bo to co pisze – przeżył, doświadczył, przemyślał, sprawdził w Biblii i Nauczaniu bardzo rzetelnie i głęboko. Autor nie jest ślepcem, który łapie to, co ktoś podsuwa mu pod nos. Bada wszystko, podważa i szuka, jego odpowiedzi są więc niezwykle mocne i głębokie, bo bije od nich rzetelność i głębia poszukiwań.

Każdy z rozdziałów składa się z rozważania autora, które jest odpowiedzią na pytanie zadane w tytule danego rozdziału – czyta się je łatwo i bardzo przyjemnie, bo autor nie tylko sięga do nauczania Kościoła, ale wplata swoją historię życia, opisuje spotkania z innymi ludźmi, co sprawia, że ta opowieść jest bardzo żywa i bliska czytelnikowi. W każdym rozdziale cytuje Biblię bądź osoby, które uważa za autorytety. Każdy z rozdziałów podsumowuje w kilku konkretnych zdaniach, scalających całość w krótkie i jasne przesłanie.

Dlaczego wierzymy w Trójcę Świętą i w to, że Bóg zwycięża zło? Dlaczego nie jesteśmy chrześcijanami wierzącymi wyłącznie w Biblię? Po co należymy do Kościoła katolickiego i mamy papieża, kapłanów, chodzimy na Mszę i chrzcimy małe dzieci? Czemu jesteśmy ludźmi, którzy nadal wierzą i są w Kościele pomimo skandali? Dlaczego bronimy jedności i trwałości małżeństwa oraz życia od poczęcia do naturalnej śmierci? To tylko kilka z bardzo wielu pytań, z którymi autor staje w szranki. Czy zwycięsko? Moim zdaniem tak!

Polecam tę lekturę wszystkim wątpiącym i pytającym; tym, którzy wrócili do Kościoła po latach i na nowo próbują ułożyć sobie w głowie i sercu to w Kogo i co wierzą; tym, którzy stają często – podobnie jak autor – pod gradem ludzkich pytań i wątpliwości. Ta książka ubogaca wiedzą, doświadczeniem, wiarą. Oby więcej takich perełek na katolickim rynku wydawniczym!

Tytuł Dlatego jesteśmy katolikami. Uzasadnienie wiary, nadziei i miłości
Autor Trent Horn
Wydawnictwo W drodze

https://wdrodze.pl/produkt/dlatego-jestesmy-katolikami-uzasadnienie-wiary-nadziei-i-milosci/


JEŚLI TEN TEKST WYDAJE CI SIĘ WARTOŚCIOWY I MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ,
TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do mnie na Instagramie
  • zapraszam też do kontaktu, rozmowy przez mail urbanska.madzia@gmail.com

One Reply to “Dlatego jesteśmy katolikami”

  1. Ppp pisze:

    To może być ciekawe – w sumie jednak praprzyczyna jest jedna: człowiek urodził się w katolickim kraju i rodzinie! Większość ludzi nie prowadzi głębokich rozważań i nie wybiera religii, lecz dziedziczy ja po rodzicach.
    Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi