„Dom Ojca” Jarosław Gałuszka

Niewiele znam powieści, które osadzone są w realiach biblijnych i wciągają czytelnika tak, że trudno mu się oderwać. Jarosław Gałuszka ma do tego niesamowitą zdolność i jego książka wciąga, inspiruje, zachwyca.

Dom Ojca to powieść rozpoczynająca się dość osobliwie – od trudnego snu króla Archelaosa, który wpada w szał. Zaraz potem przenosimy się do zakłady cieśli Józefa, który uczy Jezusa swojego fachu.

Właśnie te dwa jakby różne światy przenikają się w całej opowieści. Z jednej strony widzimy historyczne wydarzenia – upadek herodowej dynastii i jego krwawe skutki, bunty, wzajemne ataki i niesnaski. Z drugiej codzienne życie Maryi, Józefa i Jezusa oraz ich krewnych.

Nasycą się tymi opowieściami miłośnicy historii! Zachwyceni będą również ci, dla których ważniejsze są opowieści z codziennego życia Jezusa. Mnie urzekło i wciągnęło to drugie…

Pokazanie relacji między Józefem, Maryją i Jezusem nie jest łatwe. Wymaga znajomości historii, zwyczajów tamtego czasu, a zarazem niezwykłej umiejętności opowiadania. Gałuszce bez wątpienia się to udało.

Praca, rozmowy, relacje, siła miłości. Między tym wszystkim opowieści o Jezusie uczącym się Pism, a na końcu rozmawiający z uczonymi w Piśmie w świątyni. Ależ autor niesamowicie pokazał tę ostatnią scenę! Strach Maryi, bardzo ludzki i pokazujący kochające serce matki. Z drugiej strony widzimy Jezusa i Jego ogromną mądrość i odwagę oraz słowa, które słyszy w swoim sercu i które urzekają czytelnika.

Opowieść ciepła, choć nie przerysowana i przesłodzona. Pokazująca, jak zło świata rozgrywa się na przemian z codziennością zwykłego – niezwykłego życia.

Mnie ta opowieść przekonała i dała chwilę wytchnienia. Polecam bez wahania!

Tytuł Dom Ojca
Autor Jarosław Gałuszka
Liczba stron 220
Wydawnictwo Bernardinum

https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Dom-Ojca/1430

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi