„Nie bój się przodków” Grażyna Kałowska

Ostatnio trafiła do mnie książka, która jest dobrą propozycją dla miłośników sagi!

Dla zadziwionych i zaskoczonych tą propozycją: sagą nazywane są utwory epickie opisujące losy rodziny i ta publikacja świetnie się w to wpisuje.

Nie bój się przodków to saga pisana wstecz od XX do około XII wieku. Dla mnie jako osoby, która na co dzień nie styka się z taką formą publikacji – było to niezwykle duże wyzwanie. Milion razy gubiłam się w wątkach – w którym wieku aktualnie jestem? O kim mowa? Było to trudne, przyznaję…

Doczytałam jednak do końca z dużym zaciekawieniem, bo wśród nazwisk, dat i miejsc, których już nie starałam się nawet rozumowo ogarnąć, pojawiał się konkretny człowiek ze swoją historią życia – niejednokrotnie naznaczoną bólem, zdradą, śmiercią.

Kilka wątków uderzyło mnie szczególnie mocno – te, w których pojawiała się przemoc wobec dzieci i te, które dotyczyły życia w Żydowskich rodzinach (np. podczas wojny…).

Głównymi bohaterkami są dwie kobiety, które sięgają do drzewa genealogicznego swojej rodziny. Właśnie tak zaczyna się ta opowieść, przeplatana strzępkami ich wrażeń i opinii, osadzona głównie w historycznych faktach.

Dla miłośników takich lektur może być to niezła gratka – autorka w fenomenalny sposób pokazuje zwyczaje i problemy minionych wieków. Niejednokrotnie miałam wrażenie, że musiała sięgnąć naprawdę głęboko, by stworzyć tak perfekcyjnie skrojone opowieści. Bez naciągania, pokazując realia tamtych czasów.

Choć nie jestem wielką fanką takich opowieści, ta niejednokrotnie pozwalała mi się zatrzymać i docenić to w jakich czasach i kulturze urodziłam się i żyję oraz to, z jakiej rodziny pochodzę.

Książka została wydana przez Wydawnictwo Białe Pióro, w księgarni internetowej jest dostępna wyłącznie w formie e-book TUTAJ

Tytuł Nie bój się przodków
Autor Grażyna Kałowska
Wydawnictwo Białe Pióro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi