„Nasze niebo” Sylwia Kubik

Nasze niebo to trzecia część cyklu powieści z barwnej wsi na Powiślu. O dwóch pierwszych wspominałam tutaj:
cz.1
cz.2

Sylwia Kubik po raz kolejny utuliła mnie swoją powieścią. Pozwoliła odetchnąć, nabrać dystansu do własnych trosk i zobaczyć, że nie ma ludzi złych, są tylko nieszczęśliwi…

Byłam bardzo ciekawa pewnych wątków, dalszych losów niektórych postaci. Autorka zaskoczyła mnie niesamowicie!

Nic w powieściach Kubik nie jest oczywiste, to autorka wielkiego zaskoczenia! Tak stworzyła dalsze losy bohaterów Brzozówki, że ciągle na nowo się zaskakiwałam! Stworzyła takie opowieści, że zachwycałam się tym, że w ogóle tak można – zabawnie i nostalgicznie. Poważnie i z humorem. O rzeczach prozaicznych i niezwykle trudnych. O sacrum mieszającym się z profanum.

Byłam ciekawa tego jak potoczą się losy sołtysowej, która walczy z niepłodnością. Ten wątek dotykał mnie mocno przez całą lekturę. Autorka niesamowicie głęboko i namacalnie daje czytelnikowi doświadczyć bólu bohaterki. Pokazuje jej dylematy, ból, tęsknotę wyrywającą serce.

Ciekawił mnie też tajemniczy doktorek, który wbrew temu, że pojawia się często, nadal pozostaje dla mnie postacią, której nie potrafię rozgryźć.

Jednak to, co najmocniej mnie poruszało w tej części to historia Stefana. Starszy, schorowany, odludek. Gdy poznałam jego historię, miałam ochotę mocno go przytulić i długo nie wypuszczać z ramion. To piękna historia nie tylko naprawy relacji rodzinnych, ale i uzdrowienia wewnętrznego. Ta opowieść mocno pobudziła moje serce!

Fajnym akcentem powieści był i jest ksiądz proboszcz. Taka postać, z której autorka zrywa zasłonę tajemniczości i obcości, bo ksiądz z Brzozówki to swój chłop. Bardzo wyraźnie to widać i czuć za każdym razem, gdy się pojawia. Mnie osobiście ta postać bardzo się spodobała i wiem, że sama chętnie napiłabym się z tym człowiekiem dobrej kawy (i zjadła ciasta dostarczanego w hurtowych ilościach przez zatroskane parafianki!).

Wątków jest wiele, niektóre z nich autorka zamyka, inne zostają niedopowiedziane. Mimo, że to trzecia część serii – nie nuży i nie jest oczywista. Polecam lekturę od pierwszego tomu, tak by zobaczyć jak zmieniają się bohaterowie. Choć równie dobrze można przeczytać tylko trzecią część – na pewno nie zawiedzie!

Dziękuję Autorce i Wydawnictwu eSPe za niesamowitą przygodę i utulenie!

Tytuł Nasze niebo
Autor Sylwia Kubik
Liczba stron 312
Wydawnictwo eSPe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *