„Tu wszystko się zaczęło” Teresa Kozłowska

Napisać biografię o świętym bez zbędnego patosu to trudna sztuka… Jeśli tym człowiekiem jest ktoś znany przez wielu, tym trudniejsza… Teresa Kozłowska tego dokonała, wzbudzając mój zachwyt swoją opowieścią o młodości Karola Wojtyły.

Tu wszystko się zaczęło to pięknie wydana publikacja, która opowiada o losach późniejszego papieża – od jego narodzin do czasu pełnoletniości. Sposób w jaki autorka pokazała fakty, rozmowy i miejsca był dla mnie niesamowity…

Dialogi pokazane tak, jakby się w nich brało udział. Relacje odzwierciedlone w sposób sięgający głębi zażyłości. Życie i śmierć, radość i ból.

Autorka pokazuje jak wyglądało dzieciństwo Wojtyły, ukazując realia tamtego czasu, ale również pokazując prozę życia. Ujęły mnie rozmowy, zapachy, pokazanie codzienności. Niebywała to sztuka ująć wszystko tak, by nabrało życia…

Publikacja jest bardzo wiarygodna historycznie. Kozłowska z niebywałą dbałością o szczegóły przedstawia losy rodziny Wojtyłów. Z drugiej strony włożyła sporo serca w to, by ta historia w jakiś sposób ożyła i bez wątpienia jej się to udało.

Dzieciństwo, śmierć matki, relacje z bratem (i później jego śmierć), relacje z ojcem, stosunek do Kościoła i kontakty z przyjaciółmi pochodzenia żydowskiego, początki miłości do teatru. To wszystko i jeszcze więcej w relacji Teresy Kozłowskiej jest wręcz namacalne.

Bardzo ujmowały mnie fragmenty opisujące śmierć matki i brata Karola Wojtyły. Niezwykle barwnie autorka pokazała również relacje z jego przyjaciółmi, zdzierając z późniejszego papieża zasłonę niedostępności, obcości. Pokazała jego codzienność jako zwykłego chłopaka z Wadowic.

W tej zwykłości pokazuje jednak, że zawsze był osobą wyjątkową – niezwykle utalentowaną, otwartą, pobożną. Mnie ujęła i pokazała wszystko tak, że gdyby powstała książka o kolejnych latach życia Wojtyły – chętnie bym po nią sięgnęła.

Publikację wydano na ładnym papierze. Czcionka jest duża, a szata graficzna bardzo elegancka. Książka jest więc idealnym pomysłem na prezent, nie tylko świąteczny…

Na stronie Oficyny Wydawniczej VOCATIO dostępny jest fragment książki, który w pewien sposób oddaje jej klimat TUTAJ

Tytuł Tu wszystko się zaczęło
Autor Teresa Kozłowska
Liczba stron 232
Wydawca Wydawnictwo KEFAS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *