„Jak pomóc nastolatkom w walce ze stresem, lękiem i depresją”

Nie mam wokół siebie zbyt wielu nastolatków. Moim dzieciom do tego statusu brakuje jeszcze kilku lat, ale z wielką ciekawością przeczytałam poradnik Roya Petitfils.

Jak pomóc nastolatkom w walce ze stresem, lękiem i depresją to pozycja z wielu powodów wyjątkowa i warta uwagi.

Już na pierwszych stronach poznajemy historię autora. Sam, w wieku nastoletnim zmagał się z wieloma problemami, a jego waga sięgająca 220 kg, nie była najcięższym z nich (jakkolwiek to brzmi). Przeżył wiele trudnych sytuacji i tym trudem dzieli się w poradniku. Nie jest to jednak typowe świadectwo, choć zawiera wątki autobiograficzne.

Roy Petitfils jest kwalifikowanym terapeutą, pracuje z osobami w wieku 14-20 lat. Dzieli się na kartkach publikacji swoimi doświadczaniami zawodowymi, pokazując rzeczywistość oczami nastolatków.

To, co tę publikację dodatkowo wyróżnia z tłumu innych o podobnej tematyce, to to, że autor jest praktykującym katolikiem. Publikacja zawiera w sobie niesamowite kompendium prowadzenia młodych ku Bogu i Kościołowi. Autor robi to jednak w sposób nienachalny, choć bardzo prosty, szczery, niekompromisowy. Czytając rozdziały, które w jakiś sposób dotykały duchowości, myślałam jak bardzo chciałabym by moje dzieci w przyszłości trafiały na tak ukształtowanych dorosłych – znajomych, wychowawców, terapeutów.

Wiara i praktyki religijne to nie terapia, toteż nie sugeruję, że osoba z poważnymi zaburzeniami psychicznymi czy emocjonalnymi może się ich pozbyć wyłącznie za sprawą modlitwy. Uważam jednak, że bez względu na to, jak poważny jest problem lub jak ciężkie wyzwanie stoi przed młodą osobą, wiara i praktyki duchowe – obok odpowiedniej terapii, leków czy innych środków – mogą dać jej ogromne wsparcie. Str. 120

Kilka lat studiowałam psychologię, chwilę pracowałam z młodymi. Zachwycałam się tym jak autor opisuje mechanizmy działania, zranień, sygnałów ostrzegawczych występujących wśród młodych. Z jednej strony robi to bardzo jasno i prosto – jakby opowiadał o oczywistościach, o których nie ma sensu za długo opowiadać. Ale to tylko pozory – najczęściej to właśnie podstawowych informacji nam brak, by móc odpowiednio zadziałać.

Roy Petitfils porządkuje oczywistości, nazywa je. Pokazuje czytelnikowi świat nastolatka, błędy, które popełniają dorośli. Unaocznia potrzeby, zranienia, mechanizmy działające w młodych mózgach i sercach.

Łącząc teorię z praktyką i wiarę z psychologią – serwuje czytelnikowi obraz całościowy, pełny. Obraz, który może być ogromnym wsparciem dla nauczycieli, katechetów, wychowawców, rodziców.

Dla mnie też – jako osoby żyjącej gdzieś z boku. Z pozoru nieważnej, ale tak naprawdę nigdy nie jesteśmy do końca pewni tego, czy gdzieś za ścianą jakiś nastolatek nie przeżywa dramatu. Umieć go dostrzec i odpowiednio zareagować – to sztuka, którą warto w sobie pielęgnować i rozwijać. Ta publikacja może być w tej drodze pierwszym krokiem – ogromnym i ważnym!

Tytuł Jak pomóc nastolatkom w walce ze stresem, lękiem i depresją
Autor Roy Petitfils
Liczba stron 184
Wydawnictwo eSPe
https://boskieksiazki.pl/pl/p/Jak-pomoc-nastolatkom-w-walce-ze-stresem%2C-lekiem-i-depresja/1143

One Reply to “„Jak pomóc nastolatkom w walce ze stresem, lękiem i depresją””

  1. Ppp pisze:

    Jak pomagać? Przede wszystkim NIE PRZESZKADZAĆ.
    A poza tym słuchać swoje dziecko i stosować się do tego, co ono mówi – przynajmniej ze mną tak było, że problemy były efektem braku zastosowania w życiu tego, o co ja sam prosiłem. A potem były pretensje, że ja krzyczę – a jak mówiłem spokojnie dziesięć razy, to nie docierało!
    Może to nie jest uniwersalna metoda na wszystko, ale pozwala tanim kosztem pozbyć się większości bzdurnych problemów – wtedy będzie więcej czasu i sił na rozwiązywanie poważnych, jeśli wystąpią.
    Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi