„Judasz” ks. Arkadiusz Paśnik

Judasz to osoba, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Zdrajca, samobójca, oszust, złodziej – ktoś, na kogo patrzy się z pogardą, a słowa „idź Judaszu!” mówią wprost: zawiodłem się na tobie tak, że nie chcę cię znać.

Co jednak kiedy okaże się, że Judasz to…ja?

Ostatni weekend spędziłam z niesamowitą książką ks. Arkadiusza Paśnika.

Judasz to opowieść o postaci, którą wszyscy znamy z Pisma Świętego. Przedstawiona jednak w formie opowieści, która wciąga jak najlepsza powieść psychologiczna!

Autor w niebywały dla mnie sposób zagląda w ludzkie myśli, pragnienia. Pokazuje takie zakamarki duszy, których sami przed sobą często nie potrafimy nawet nazwać. Jak na dłoni przedstawia nam myśli, pragnienia, motywy. Wszystko to w taki sposób, że nie sposób się oderwać.

Opowieść jakby znana – miejsca, wydarzenia. Niby przewidywalne, bo wiernie oddające Ewangelię. Jednak to, w jaki sposób ks. Paśnik pokazuje apostołów i Jezusa jest niezwykłe. Bardzo po ludzku, wprost. Niejednokrotnie czułam na ciele ciarki, gdy wczytywałam się w myśli Judasza albo apostołów, patrzących na niego podejrzliwie. Namacalnie wręcz czułam ból matki zdrajcy, gdy stała przed grobem swojego syna Judasza.

To opowieść o pragnieniach. Pokazuje prawdę ludzkiego serca i zawiłości psychiki. Nie ocenia – ani nie oskarża, ani nie broni. Autor zostawia czytelnikowi bardzo szeroką przestrzeń odczuwania wszystkiego samodzielnie.

Udaje mu się to doskonale – widziałam siebie w Judaszu, który od zawsze czuł się mniej wartościowy. Widziałam siebie w jego matce i w Macieju, który bardzo pragnie zostać apostołem, lecz Jezus go nie powołuje do grona dwunastu. Widziałam samą siebie w oczach Jezusa – ta książka prowadzi bowiem do zejścia bardzo głęboko w zakamarki swojego serca.

Bardzo rzadko zdarza mi się bym pisząc recenzję, sięgała do książki kolejny raz.

Chciałam znaleźć jakiś przyciągający cytat. I przepadłam! Przeczytałam dziesiątki fragmentów, czując, że nie mogę się oderwać. Fragment za fragmentem – wciągały kolejny raz. Tak! Tą książkę można czytać sto razy, a ona nadal wpływa na mózg i serce w sposób przedziwny – zabiera tam, gdzie sacrum styka się z profanum. Odkrywa to, co zakryte. Intryguje, rozrywa kajdany niemocy. Pokazuje takie przestrzenie, których sami boimy się dotknąć, a ona nie tylko je dotyka, ale i przemienia – kojącym spojrzeniem Jezusa, który widzi i wie wszystko. I kocha nadal.

Ta książka to piękny sposób na przeżycie Wielkiego Postu. Polecam bardzo.

Dziękuję Edycji Świętego Pawła za wydanie tej pozycji. Dzięki temu mój Wielki Post 2021 jest zupełnie inny niż był przed sięgnięciem po tę pozycję!

Tytuł Judasz
Autor ks. Arkadiusz Paśnik
Liczba stron 160
Edycja Świętego Pawła

https://www.edycja.pl/produkty/ksiazki/literatura-powiesci/judasz


Zapraszam
urbanska.madzia@gmail.com
Facebook
Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi