Świat przyjaciół Boga

Co przychodzi ci do głowy, gdy słyszysz: opowieści o życiu świętych?

Ja nudnie spisane „Żywoty”, ewentualnie jakąś biografię świętego w bardziej współczesnym, przystępnym wydaniu.

Pokazanie świętych dziecku to niebywała umiejętność. Przyznaję, że nowa seria Wydawnictwa eSPe, autorstwa Katarzyny Tempes wpisuje się w to niesamowicie twórczo!

Dotychczas wyszły opowieści o dwóch postaciach – ojcu Dolindo i Szarbelu z Libanu.

Gdy książki trafiły do naszego domu, mój 7 latek zabrał je do swojego pokoju i nie chciał oddać! Sama mogłam nacieszyć oko dopiero, gdy poszedł spać 🙂 Dlaczego?

Myślę, że nie tylko ze względu na treść (o której za chwilę…), ale również na szatę graficzną. Trzeba przyznać, że to w jaki sposób zostały wydane te publikacje budzi pewien rodzaj zachwytu – kolorowy, śliski papier, bardzo ładne i żywe ilustracje. Przyciąga i wywołuje w czytelniku efekt „wow”!

Zaczęliśmy lekturę od opowieści o Szarbelu. Janek bardzo chciał się dowiedzieć o co chodzi w tym, że ktoś jest pustelnikiem i eremitą. Opowieść poznajemy z perspektywy dwóch małych lisków i to jest niesamowicie udany zabieg!

Dwa liski zakradają się na pole, gdzie dziwnie wyglądający człowiek nakrywa ich przy zjadaniu zbiorów. Nie przepędza ich jednak, ale pozwala się najeść. Kim jest ten dziwny mężczyzna? Tego dowiadujemy się od lisich rodziców. Tutaj w genialny sposób poznajemy historię ojca Szarbela – jego pochodzenie, historię powołania. Później oczami lisków widzimy jego śmierć i cuda, które dzieją się za jego przyczyną, a po drodze wiele niezwykłych zdarzeń, miejsc, osób…

Podobnie jest z publikacją o ojcu Dolindo, choć tu występują myszy i to ich oczami widzimy pokój, biurko kapłana i poznajemy jego zapiski – w tym treść modlitwy Jezus, Ty się tym zajmij. Podobnie jak w poprzedniej publikacji – starsze myszki opowiadają młodszym o dzieciństwie, powołaniu, historii głównego bohatera. Autorka bardzo zwinnie wplotła w to duchowe zmagania małej myszki, co w mojej ocenie bardzo mocno podnosi wartość publikacji.

Opowieści wyrwane jakby z codzienności i w odbiorze moich synów – bardzo naturalne i łatwo zapadające w serce. Bardzo zaskoczyło mnie pytanie 5 letniego syna dlaczego ksiądz Dolindo i babcia myszka musieli umrzeć. Myślałam, że nie słucha co czytam, bardzo zaskoczył mnie tym, że było zupełnie odwrotnie!

Przystępna forma działa pobudzająco na wyobraźnię – sama widziałam miejsca, ludzi, czułam namacalnie rozterki narratorów – lisów i myszy.

Czekamy z niecierpliwością na kolejne opowieści z tej serii. Sama wiele się z nich dowiedziałam i przyznaję, że taki sposób przekazu jest genialny w swojej prostocie, a osiąga cel, który wydaje się być tak trudny i odległy… Gratuluję autorkom zarówno tekstu, jak i pięknych ilustracji!

Tytuł Szarbel z Libanu. O świętym, który czynił cuda
Ilość stron 56

Tytuł Nasz Ojciec Dolindo. O kapłanie z Neapolu, który nauczył nas prosić Jezusa o pomoc
Ilość stron 60

Autor tekstu Katarzyna Tempes
Autor ilustracji Agnieszka Kulas
Autorki prowadzą wspólną stronę
Piórem i pędzlem.
Wydawnictwo eSPe https://boskieksiazki.pl/pl/c/Swiat-przyjaciol-Boga/78


grafika jest własnością Wydawnictwa eSPe


Zapraszam
urbanska.madzia@gmail.com
Facebook
Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi