„11 kobiet. O czym inni nie chcą rozmawiać” Karolina Guzik

Zwyczajne kobiety – jak ty i ja. Niezwyczajne rozmowy. Do bólu szczerze o tematach tabu. Prawdziwe tak, że ściska gdzieś głęboko w środku z myślą „to mogłam być ja”. I to poczucie, że nawet jeśli niebo zawali się nam na łeb, nigdy nie pozostajemy sami…

Szczera rozmowa to towar deficytowy. Umiejętność pokazania się w niej prawdziwym – tym bardziej. Niezwykle urzekła mnie książka Karoliny Guzik, w której poznałam 11 różnych kobiet.

Przyznaję – to nie była łatwa lektura. Już pierwsza rozmowa z Marzeną mną wstrząsnęła. Pokazała przestrzenie we mnie samej i w mojej relacji z bliską mi osobą, która choruje teraz onkologicznie. Wstrząsnął mnie jeden fragment na tyle, że musiałam tę książkę odłożyć i zająć się czymś zupełnie innym. Oczami wyobraźni zobaczyłam bohaterkę rozmowy i pielęgniarkę, która kołysała ją w swoich ramionach…

I gdy tak wyłam, ona wtedy do mnie przyszła. Zamknęła drzwi. Wzięła mnie na kolana taką skuloną, zaczęła kołysać i powtarzać szeptem “Ciii… spokojnie”. To było niezwykłe. Zaczęłam się uspokajać. Doświadczenie rozpaczy, ale jednocześnie doświadczenie miłości” str. 19

Każda kolejna rozmowa to zupełnie oddzielna historia. Przyznaję, że ogrom cierpienia może przytłoczyć – ciężkie choroby, poronienia i pogrzeb maleństwa, niepłodność, śmierć kilkuletniego dziecka i ogrom jego cierpień, niepełnosprawność i wcześniactwo, choroba psychiczna, adopcja, śmierć męża. Tematy przeszywające bólem. Coś, przed czym normalnie chce się uciec. Tutaj te tematy pojawiają się, przepływając jakby z morzem łask. Z błogosławieństwem, z nadzieją.

Nikt nie próbuje na siłę tłumaczyć Boga, nie umniejsza bólu. Ta książka pokazuje kobiety, które zderzyły się z cierpieniem. Mierzyły się ze śmiercią, zaglądając jej prosto w oczy. Stawały do nierównej walki. Trwały.

Każda z bohaterek inna. Każda na swój sposób wyjątkowa.

Co zostawiła we mnie ta książka? Przyznaję, że jej lektura była dla mnie pewnym wyzwaniem.

Znałam tylko historię Katarzyny, bo jestem wiernym czytelnikiem jej bloga, od kiedy tylko pojawił się na deonowej platformie.

Potrzebowałam kilku dni na refleksję. Przyznaję, że w książce pojawiają się wątki, które są w moim sercu jakąś zadrą. Które są nieprzepracowane i nie do końca chcę wpuszczać je do swojego serca.

Te kobiety jednak nie zadają swoimi słowami bólu, one swoją postawą niosą nadzieję. Są dla mnie apostołkami kobiecej siły i wrażliwości. Pokazują swoją postawą, że życie może i jest niesprawiedliwie ciężkie, ale ma też swoje blaski i radości. Pokazują swoje oblicze pełne spełnienia, mimo bólu, którego na siłę nie umniejszają.

Jeśli można nazwać coś sztuką życia – w tych rozmowach znalazłam jej praktyczne zastosowanie!

Czy polecam? Tak, nie tylko kobietom, choć myślę, że do nich ta książka dotrze na innych poziomach. Polecam wejście w świat szczerości. Niech nasza postawa przemienia się co dnia – tak jak przemieniało się patrzenie tych bohaterek na życie.

Dziękuję Edycji Świętego Pawła za tę wyjątkową lekturę…

Tytuł 11 kobiet. O czym inni nie chcą rozmawiać
Autor Karolina Guzik
Liczba stron 192


https://www.edycja.pl/produkty/ksiazki/poradniki-psychologia/11-kobiet-o-czym-inni-nie-chca-rozmawiac


Zapraszam
urbanska.madzia@gmail.com
Facebook
Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi