„W ciemno za światłem, czyli jak nie stracić wiary”

Czasem zdarza mi się czytać powieści, które sprawiają, że czuję się jakbym była uczestnikiem pokazywanych wydarzeń. Zapach, smak, otoczenie – to wszystko jakby namacalne, obecne. Przyznaję, że niebywałą sztuką jest to, by stworzyć inny rodzaj publikacji, który wywołuje podobne odczucia. Ta książka jest taka zdecydowanie!

Dominikanin Tomasz Nowak i dziennikarz Marcin Jakimowicz w bardzo szczerej rozmowie poruszają tematy, które grają w sercu niejednego katolika. Udało im się to zrobić w tak prosty i przekonywający sposób, że często w trakcie lektury odnosiłam wrażenie, że siedzę gdzieś obok z kubkiem kawy i słucham. Wsiąkam w atmosferę szczerości, czasem bólu i zawodu, czasem nadziei. Taka właśnie jest ta rozmowa – paleta uczuć, myśli, zdarzeń.

Czy Boga należy się bać? Jak czuł się o. Nowak wiedząc, że niebawem na rekolekcje, które współprowadził w katowickim Spodku przyjedzie dziesięć tysięcy ludzi? Jaka jest różnica między troską, a zamartwianiem się?

O relacji z Bogiem, w którym jest miejsce na ból i krzyk. O zranieniach i nadziei. O tęsknocie za bezgrzesznym Kościołem. O chodzeniu własną drogą i chwilach kryzysu. O niebie nieustannie otwartym i zaufaniu Słowu.

Droga do zakonu i formacja, posłuszeństwo i rozeznawanie. Rola świeckich we wspólnocie i Kościele. Oczekiwania, spojrzenie innych, zaufanie i hejt. Kierownictwo duchowe i towarzyszenie innym na drodze do Boga. Miejsce o. Nowaka podczas strajku kobiet i wśród młodych.

Morze pytań zadanych wprost i z dużym ładunkiem zaufania i szczerości. Marcin Jakimowicz poprowadził tę rozmowę świetnie! Podczas lektury odnosiłam wrażenie, że prowadzi mnie od miejsca do miejsca – po zakamarkach patrzenia na świat, ludzi, Boga, Kościół, na samych siebie – z niebywałą otwartością, szczerością i prostotą.

Można nie zgadzać się z tym, co pada podczas tej rozmowy. Czułam w trakcie lektury, że gdybym była jej uczestnikiem, tak na żywo, czasem przerwałabym ze słowami „ale spójrz na to tak…” i nikt by mnie za to nie potępił, wręcz przeciwnie…

Lektura, która pokazuje, że jest w ludziach dobro i głęboko słuchające serca i spojrzenia. Autorzy pokazali mi kawałek swojej perspektywy – mały wycinek swojej codzienności i sposobu patrzenia. Ten wycinek pozwolił mi jednak się z nimi w jakiś sposób spotkać.

Takich rozmów brak mi na co dzień w Kościele – gdzie mogę słuchać i być wysłuchaną. Gdzie jest przestrzeń na refleksję i szersze patrzenie na otaczającą nas rzeczywistość. Gdzie są trudne pytania, a nie ma łatwych odpowiedzi. Jednak jest szczerość i serce zdolne do poszukiwań – dlatego jest to lektura, która warta jest zauważenia i wejścia w przestrzeń i sposób przeżywania rozmówców.

Polecam do kubka ciepłej kawy!

Tytuł W ciemno za światłem, czyli jak nie stracić wiary
Autorzy Tomasz Nowak OP i Marcin Jakimowicz
Liczba stron 200
Wydawnictwo WAM

https://wydawnictwowam.pl/prod.w-ciemno-za-swiatlem-czyli-jak-nie-stracic-wiary.24314.htm?sku=85534


Zapraszam
urbanska.madzia@gmail.com
Facebook
Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi