„Decyzje, które zmieniły świat”

To, co dzieje się w życiu człowieka można nazwać „ślepym losem”, zepchnąć na okoliczności, na innych ludzi. Można też podejść inaczej – zobaczyć znaczenie mojej decyzji.

Jakiś czas temu trafiła do mnie mała i bardzo niepozorna publikacja czwórki dominikanów. Pokazują jak decyzje wpłynęły na losy świata – niby niepozorne, błahe, a odwróciły diametralnie bieg wydarzeń.

o. Tomasz Grabowski mówi o stworzeniu świata. Bardzo wyraźnie wskazuje na to, że nie jesteśmy marionetkami, że Bóg chce naszego dobra. Opowiada o człowieku w sposób pokazujący jego godność, wyjątkowość.

(…)pojawiliśmy się na świecie, bo Bóg nas chce. Zapragnął nas, wyobraził sobie, stworzył i przeznaczył do tego, byśmy opowiedzieli o ulubionej przez Ojca cesze Jego Syna. Str. 39

o. Piotr Oleś opowiada o znaczeniu drzew w Biblii. Drzewo rajskie, dęby mamre, terebinty, figowce, sykomora, krzyż. Autor bardzo dociekliwie analizuje znaczenie symboliczne drzew, stawiając czytelnikowi pytanie: które z nich obrazuje moją relację z Bogiem?

o. Tomasz Nowak dotyka historii marnotrawnych braci. Kain i Abel, Jakub i Ezaw, Józef Egipski i jego bracia, Mojżesz i Aaron, Samuel i synowie Helego, Dawid i reszta. Ojciec Tomasz nie tylko pokazuje nam historie rodzinne, kieruje w nich wzrok czytelnika na jego własne zranienia. Unaocznia to, że rodzina to tajemnica wspólnoty, która przenika się z naszą indywidualnością.

Na sam koniec zostaje nam krótka, ale dla mnie najmocniejsza część tej książki. o. Wojciech Jędrzejewski mówi o randze osobistej decyzji, o tym jaką wagę ma zaniechanie zemsty, o spotkaniach pomimo lęku, czy o wpuszczaniu innych do swojego świata. Ta część książki poruszała w moim sercu jakieś struny, tak że nie tylko poznawałam nauczanie oparte na Biblii (jak u pozostałych autorów), ale dotarło ono również wprost do mojego serca – a jak wiadomo ścieżka z głowy do serca to najdłuższa trasa świata.

Wielkość Mojżesza polega na tym, że on podejmuje tę decyzję. Chociaż się boi. Nie szkodzi, że się boisz. Nie szkodzi, że twoje serce drży. Kiedy wiesz, że od tej rozmowy zależy wiele ważnych i dobrych rzeczy, zaufaj Bogu, który mówi: „Jestem przy tobie”. Umów się, zadzwoń, zobowiąż samego siebie, pójdź, odbądź tę rozmowę, staw czoła temu, czego się lękasz. Zaufaj Bogu. Powierz Jemu wszystko, co się wydarzy. Powierz następstwa tej rozmowy. Ale te następstwa mogą się wydarzyć tylko wtedy, gdy podejmiesz decyzję. Decyzję, która może zmienić twój świat. Cały świat. Str. 132

Każdy z autorów jest inny, co wyczuwa się podczas lektury. Ta różnorodność spojrzeń to spory atut tej publikacji. Każdego z czytelników może poruszyć w zupełnie inny sposób. W to, że poruszy nie wątpię ani trochę.

Dziękuję Wydawnictwu W drodze za egzemplarz recenzencki!

Tytuł Decyzje, które zmieniły świat
Praca zbiorowa
Liczba stron 144
Wydawnictwo W drodze
https://beta.wdrodze.pl/produkt/decyzje-ktore-zmienily-swiat/

—————————————————————————————-

Zapraszam
urbanska.madzia@gmail.com
Facebook
Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi