„Po pierwsze pomagać. O burzliwym związku psychologii i wiary”

Czy psychologia wyklucza wiarę? A może jest na odwrót – wiara leczy psychikę?

Temat niezwykle ciekawy, tym bardziej, że ilu ludzi – tyle opinii. Czy warto więc poznawać kolejną?

Po pierwsze pomagać to zapis niezwykle ciekawej rozmowy.

Magdalena Kędzierska-Zaporowska z ogromną szczerością i prostotą zadaje niewygodne pytania księdzu Andrzejowi Jastrzębskiemu OMI. Czy to dobry adres do zadawania pytań o psychologię? Owszem! Kapłan zajmuje się filozofią, teologią i psychoterapią. Jest wykładowcą psychologii religii w Ottawie. Ciekawa rozmowa dwojga otwartych ludzi…

Pytania, które zadaje autorka są niezwykle trafne. Czytałam zapis tej rozmowy z uśmiechem, myśląc sobie od czasu do czasu, że sama postawiłabym podobne.

Czy ta rozmowa zaspokaja całą moją ciekawość i dostatecznie wyczerpuje temat? Nie. Tym bardziej, że ks. Andrzej Jastrzębski dzieli się swoimi myślami, pracuje w konkretnym nurcie i wydaje subiektywne opinie. Ktoś inny, zajmujący się tematyką psychologii z innej strony, mógłby odpowiedzieć na te pytania inaczej. Czy to wada tej publikacji? Moim zdaniem nie. Raczej poszerza horyzont patrzenia, niż go zaburza.

Czy szatan uderza szczególnie w tych, którzy cierpią psychicznie? Co jest normą psychiczną i duchową? Dlaczego wiele osób trafiających do przykościelnych wspólnot potrzebuje pomocy psychologa? Skoro człowiek jest istotą cielesno-psychiczno-duchową to dlaczego często leczy się tylko ciało? Czym się różni psychoterapia od rozmowy z przyjacielem? Do jakiego specjalisty należy się udać, gdy pojawiają się problemy natury psychicznej – a może wystarczy mądry spowiednik? Jak odróżnić trudne doświadczenie duchowe (np. strapienie) od depresji? Czy łączenie w poradnikach psychologii i wiary to dobry pomysł?

Autorzy opisują wnikliwie metody i wiarygodność badań w psychologii, dotykając również znaczenia badań neuroobrazowych (z ciekawością czytałam o badaniach mózgu!).

Nazywają i charakteryzują różne nurty w psychologii. Próbują określić czym jest i czy w ogóle istnieje psychologia chrześcijańska. Bardzo ciekawie i szczerze opowiadają m.in. o brakach w formacji księży i zależności emocjonalnej wiernych od księdza, który jest, słucha, wspiera. Pokazują tutaj też w jakie narzędzia powinien być zaopatrzony terapeuta – tak by nie stać się dla pacjenta bożkiem.

Ciekawymi wzmiankami były te dotyczące roli towarzyszenia duchowego – jej tradycji, sensu, przesłania i odróżnienia od coachingu, który stał się w ostatnich latach bardzo modny.

O tej książce można by napisać wiele. Myślę jednak, że warto sięgnąć po nią samemu. Może autorzy przekonają swoim punktem widzenia, być może wręcz przeciwnie. Jedno jest jednak pewne – poruszają tematy ważne, potrzebne, warte refleksji. Szczególnie dla osób, które szukają swojego miejsca w Kościele, a czują się zagubieni sami w sobie.

Mnie ta lektura niby nie wniosła nic nowego – spotkałam się już na studiach i w późniejszej pracy z tym, o czym mówią autorzy. Była jednak ICH spojrzeniem na otaczającą mnie rzeczywistość psycho – duchową. Cenię i lubię takie rozmowy. Nawet jeśli nie ze wszystkim potrafię się w pełni zgodzić, podziwiam tę rozmowę za szczerość, wnikliwość, kompetencje księdza Andrzeja.

Laik pyta specjalistę – to ogromny skarb tej publikacji. Czyta się ją szybko i bez nadmiernego wytężania szarych komórek, ale jednocześnie ta rozmowa uczy i pokazuje pewną perspektywę. Cenną, bo szerszą niż moja własna.

 

Tytuł Po pierwsze pomagać. O burzliwym związku psychologii i wiary
Autorzy
Magdalena Kędzierska-Zaporowska oraz ks. dr hab. Andrzej Jastrzębski
Liczba stron 168
Wydawnictwo eSPe
https://boskieksiazki.pl/pl/p/Po-pierwsze-pomagac.-O-burzliwym-zwiazku-psychologii-i-wiary/1152


Zapraszam
urbanska.madzia@gmail.com
Facebook
Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi