„Nauki o doskonałości chrześcijańskiej”

Pamiętam swoje pierwsze bardzo pozytywne wrażenie, gdy wzięłam tę małą książeczkę do rąk. Piękne wydanie w twardej oprawie, zachęcało by otwierać i czerpać garściami. Szybko jednak okazało się, że jest to niewykonalne…

Antonio Rosmini to kapłan żyjący w latach 1797-1855, więc wydawać by się mogło, że niewiele ma do zaoferowania współczesnemu człowiekowi. Myli się jednak ten, który skreśla go z tego powodu na starcie.

We wprowadzeniu czytamy o tym kim był ks. Rosmini i pokazuje się nam postać niezwykła, pokorna, wierna Kościołowi pomimo wielu przeciwności. Jego myśli i koncepcje przez wiele lat budziły sprzeciw i krytykę, w pewnym momencie również oficjalne potępienie Kościoła, któremu ten jednak nigdy nie wyrzekł się posłuszeństwa. Pokorny wzór dla wielu osób dzisiejszego świata!

Autor podaje małe kompendium chrześcijańskiego życia. Podzielone na krótkie rozdziały, wersety. Nie da się jednak przeczytać tej książki w jeden wieczór. Owszem, intelektualnie nie jest to problem – duchowo jednak nie przyniesie to większego pożytku.

Autor odwołuje się do uczuć, inteligencji, rozumu, serca i woli wierzącego. Pokazuje ścieżki ku temu by zbliżyć się do Boga.

Krótkie rozważania, każde jednak może służyć jako odniesienie do wielogodzinnej refleksji. Tak jak wspominałam – nie sztuką tę publikację przeczytać, ale sprawić by poza rozumem, dotarła też do serca. Do tego jednak trzeba czasu na głębszą refleksję.

Jak osiągnąć to, by pragnąć wyłącznie Boga i Jemu się podobać i co ma z tym wspólnego sprawiedliwość? Jak kierować swoje myśli by służyły chwale Kościoła? Jak szczerze uznać własną nicość i czy ma to związek ze zdrowym dbaniem o siebie? Dlaczego wszystko co robię w życiu ma podlegać rozeznawaniu i po co w ogóle rozeznawać – czy nie można żyć bez tego?

Nauki autora nie są łatwe. Niektóre z fragmentów musiałam czytać wiele razy, by wyczuć intuicję autora. Czy mi się to udało? Nie wiem. Nie żałuję jednak tych kilku tygodni poświęconych na trudną, ale ciekawą lekturę. Mała publikacja, 140 stron, a zawiera w sobie niebywale głęboką treść. Jak skarbiec, który z zewnątrz wygląda na zwykłą skrzynkę, a w środku trzyma drogocenny dar.

Polecam, choć nie do szybkiej lektury. Raczej do refleksji i zmierzenia się ze spojrzeniem autora – na Boga, siebie samego i na Kościół. Nie będzie to czas i wysiłek zmarnowany, zapewniam!

Dziękuję Wydawnictwu PROMIC za lekturę!

Tytuł Nauki o doskonałości chrześcijańskiej
Autor Antonio Rosmini
Liczba stron 144
Wydawnictwo PROMIC


Zapraszam
urbanska.madzia@gmail.com
Facebook
Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi