„(Nie)dostępność Boga. Rekolekcje o modlitwie”

Nie lubię czytać książek, których tematyka dotyczy modlitwy. Owszem, uwielbiam takie, które dają jakieś wskazówki w określonej duchowości (np. ignacjańskiej), ale czytanie o modlitwie jako takiej wydaje się nie mieć sensu, gdy ma się już jakiś swój określony sposób, duchowość itd.

Mimo tego sięgałam z wielkim zaciekawieniem po książkę ks. Grzegorza Strzelczyka. Trochę ze względu na samego autora, bo jego teksty, które ukazują się od czasu do czasu na portalu deon.pl są dla mnie inspirujące i często wybijają mnie z mojego schematu czy utartego sposobu patrzenia (TUTAJ).

Książka o modlitwie. Niby prosta, ale w pewien sposób odkrywcza. Już na samym początku autor zszokował mnie prostotą przenikającą się z głębią. Ujęło mnie to, że opowiada o modlitwie jako o czymś bardzo naturalnym, zwyczajnym, codziennym – bez udziwnień i stawiania warunków i poprzeczek nie do przeskoczenia.

Niekoniecznie trzeba coś mówić. Wystarczy z Nim posiedzieć. Kto żyje w małżeństwie, ma zapewne doświadczenie takich momentów ciszy, kiedy słowa są zbędne, a nawet mogą przeszkodzić. Doświadczamy bliskości i intymności po prostu dlatego, że jesteśmy ze sobą, przy sobie. Str. 10

Autor nie tylko mówi o tym, czym jest modlitwa, dotyka też ważnego tematu obrazu Boga czy choćby tego co ma wspólnego modlitwa ze słowem Bożym. Opisuje możliwe trudności – bardzo prosto, ale wnikliwie i niesamowicie przekonywająco.

Kapłan dotyka też tematu, który w mówieniu o modlitwie spotykam niezwykle rzadko. Jaki związek z rozmową z Bogiem ma moje ciało? Dlaczego ważna jest pora dnia, miejsce, pozycja ciała i wyciszenie? Co z rozproszeniami?

Co jest lepsze – spontaniczna modlitwa czy gotowa formułka? Bardzo podobało mi się tutaj spojrzenie autora na akty strzeliste i powierzanie drugiego człowieka, który jest obok mnie, albo tego z którym mam się zaraz spotkać. Jak pisze autor:

Trudniej jest się wtedy zachować jak świnia.

str. 70

Co wspólnego z modlitwą ma pokuta? Dlaczego ważne są post, jałmużna, pielgrzymowanie? Kapłan pokazuje też zależności między modlitwą wspólnotową a indywidualną. Bardzo poruszała mnie tutaj kwestia przeżywania Mszy świętej – jako wspólnej modlitwy, na której nie wszystko jest zadaniem księdza. Kończy mówiąc o kontakcie ze świętymi.

Książka z pozoru prosta i błaha. Dla kogoś kto formuje się już wiele lat – mogłaby się wydawać niepotrzebna. Dla mnie jednak była jak świeży powiew w zadymionym od przyzwyczajeń pomieszczeniu. Wyrywa z letargu, inspiruje, czasem lekko rozbawia (autor pisze w bardzo bezpośredni sposób!).

Lektura dobra bez względu na moje miejsce w kościele – dla tych z pierwszej ławki i dla tych, którzy chowają się za filarem. Zdecydowanie polecam.

Tytuł (Nie)dostępność Boga. Rekolekcje o modlitwie
Autor ks. Grzegorz Strzelczyk
Liczba stron 120
Wydawnictwo WAM – książka dostępna jest również w wersji e-book
https://wydawnictwowam.pl/prod.niedostepnosc-boga.24209.htm?sku=85363


Zapraszam
urbanska.madzia@gmail.com
Facebook
Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi