„Od Abba do Amen. Przypowieści do Ojcze nasz”

Gdyby tak zapytać spotkanych przypadkiem katolików: jaka jest najbardziej znana modlitwa?, to co by odpowiedzieli?

Mój 8 letni syn twierdzi, że Ojcze nasz i Aniele Boży… Pokazuje to tylko tyle, że te modlitwy są z nami od początku. Pytanie tylko – na ile jesteśmy ich świadomi? Czy wiemy o co się modlimy?

Na początku wakacji pochłonęła mnie lektura, po której miałam w sobie masę różnych myśli i refleksji. Trochę się już we mnie ułożyły i chciałabym się nimi podzielić.

Książka Od Abba do Amen. Przypowieści do Ojcze nasz ma dwóch autorów i jakby dwie odrębne nogi, które łączą się ze sobą, dając pole do głębszej analizy i refleksji. Ma też okładkę o nieokreślonej fakturze, która intryguje mnie za każdym razem, gdy biorę tę książkę do ręki.

Ojciec Krzysztof Popławski OP oraz Dariusz Kubuj wyciągnęli z modlitwy siedem próśb, które analizują na dwa różne sposoby. Dominikanin daje analizę biblijną każdego z fragmentów modlitwy. Dariusz Kubuj natomiast zestawia je z przypowieściami biblijnymi, ale w zupełnie nowy i odkrywczy sposób.

Czy któraś z części przemawiała do mnie bardziej? Tak, zdecydowanie ta druga. Dlaczego? Analiza biblijna o. Krzysztofa wymagała ode mnie większego wysiłku intelektualnego. Część druga bardziej skłaniała mnie ku refleksji, odniesieniu do własnego życia. Na dziś potrzebowałam zdecydowanie tej drugiej formy.

Nawet przy Maryi po zwiastowaniu anioł nie stał cały czas, ale odszedł i zostawił ją samą ze wszystkimi wątpliwościami, trudnościami i praktycznymi problemami dnia codziennego. Często wydaje nam się, że najtrudniejsze w życiu jest nawrócenie, ale to chyba nieprawda. Najtrudniejsze jest wytrwanie w nawróceniu, dokonywanie kolejnych nawróceń, gdy ciągle zmagamy się z tymi samymi problemami, gdy motywacja nam słabnie, a anioł jakoś nie przychodzi z pomocą. Odczytywanie woli Bożej dokonuje się także w ciemności, na pustyni, gdy nawet księżyc nie świeci. Str. 85

Mądre, skłaniające do refleksji, pokazujące znane słowa modlitwy w nowy sposób. Pokazuje, uczy, pobudza. Nie daje żadnych wskazówek ani gotowych rozwiązań, ale raczej stawia pytania i pobudza do samodzielnych poszukiwań – w głąb siebie i własnego spojrzenia na Boga.

Czy polecam? Tak, do rozwoju umysłu i ducha. Mnie ta książka zostawiła z masą myśli. Choćby dlatego uważam, że warto.

Nie polecam jej jednak czytać ciągiem jakby była powieścią, ale pozwolić treści przejść z głowy do serca i na odwrót. Może nie dokona to rewolucji, ale pozwoli zrobić krok ku Bogu, który jest dobrym i kochającym Ojcem…

Dziękuję Wydawnictwu W drodze za egzemplarz książki.

Tytuł Od Abba do Amen. Przypowieści do Ojcze nasz
Autorzy Krzysztof Popławski OP oraz Dariusz Kubuj
Liczba stron 160
Wydawnictwo W drodze
https://wdrodze.pl/produkt/od-abba-do-amen-przypowiesci-do-ojcze-nasz/


Zapraszam
urbanska.madzia@gmail.com
Facebook
Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi