„Walka duchowa i rozeznawanie duchowe” Dan Burke

W życiu chrześcijanina pojawiają się różne duchowe walki. Niekiedy jesteśmy ich świadomi, z czasem nawet potrafimy je nazwać, a może nawet właściwie stawiać im czoła. Czasem jednak wiemy, że coś się dzieje i nie rozumiemy sami siebie…

Dla mnie wielkim mistrzem, nauczycielem i inspiracją jest święty Ignacy Loyola i jego reguły rozeznawania duchowego, których od lat uczę się w jezuickich wspólnotach.

Bardzo chętnie sięgam po lektury, które są swego rodzaju opracowaniem, opisem duchowości ignacjańskiej. Ostatnio trafiła mi w ręce mała perełka…


Walka duchowa i rozeznawanie duchowe to mała i bardzo niepozorna publikacja napisana przez Dana Burke’a, który nie tylko przedstawia główne rysy duchowości ignacjańskiej, ale pokazuje jej praktyczne zastosowanie w swoim życiu.

Tu właśnie pojawia się pytanie o moje preferencje. Mnie bardzo odpowiada, że autor opowiada o podstawowych rysach duchowości, przeplatając tym historię swojego życia. Taka opowieść jest dla mnie łatwiej przyswajalna, bardziej pociągająca, budująca.

Ktoś inny może woleć „czystą” duchowość, bez czyjejś interpretacji. Przy tej lekturze może się zawieść, mimo tego, że moim zdaniem autor sens duchowości ignacjańskiej zachowuje bardzo wiernie. Książka jest jednak jego świadectwem, opowieścią, interpretacją.

Dan Burke nie wykłada nam całej duchowości, ale opisuje jak działają w człowieku siły dobra i zła oraz w jaki sposób podejmować świadome rozeznawanie.

Rozeznawanie polega na zrozumieniu, a następnie podjęciu decyzji dotyczącej inspiracji, które mają wpływ na nasze myśli, słowa i czyny, przyciągając nas do nieba i Boga lub też oddalając nas od nich. Str. 49

Autor dzieli się z czytelnikiem historią swoich duchowych zmagań, do szpiku przepełnionych złem. Opowiada swoją historię pełną bólu i zranień. Pokazuje nam krok po kroku skąd pochodzą myśli i jak je rozeznać. Bardzo prosto pokazuje to czym są strapienie i pocieszenie duchowe i co Ignacy Loyola zalecał w jednym i drugim stanie.

Ta publikacja może być dobrym wstępem dla tych, którzy nie znają duchowości ignacjańskiej. Czyta się ją łatwo, choć niesie za sobą ogrom wiedzy i duchowych inspiracji.

Ci, którzy reguły świętego Ignacego już poznali, mogą poczuć się – podobnie jak ja – pociągnięci do ignacjańskiego magis.

Dobra jest ta lektura, bardzo dobra! Polecam każdemu, kto chciałby przeżyć swoje życie świadomie, nie tylko w sferze ducha.

Dziękuję Wydawnictwu Esprit za egzemplarz recenzencki książki.

Tytuł Walka duchowa i rozeznawanie duchowe
Autor Dan Burke
Liczba stron 136
Wydawnictwo Esprit
https://www.esprit.com.pl/799/Walka-duchowa-i-rozeznawanie-duchowe.html

_________________________

Zapraszam
urbanska.madzia@gmail.com
Facebook
Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi