„Terapia duszy. Uzdrowienie i rozwój wewnętrzny”

Książka o uzdrowieniu i rozwoju wewnętrznym, która nie jest tandetnym poradnikiem, ale raczej przypomina swoją treścią podręcznik. Taki do którego się wraca, by pewne przestrzenie przyswajać wciąż i wciąż na nowo…

Terapia duszy. Uzdrowienie i rozwój wewnętrzny to kolejna, bardzo wartościowa publikacja wydawnictwa W drodze, z mojej ulubionej serii Psychologia i wiara. To, co w niej znajdujemy, idealnie wpasowuje się w nazwę serii – wszak tutaj psychologia i wiara mocno się przenikają i uzupełniają.

Philippe Dautais rozkłada wnętrze człowieka na części, pokazuje palcem zależności, które w nim zachodzą i wskazuje możliwe drogi wyjścia w miejscach, gdzie trafia się na mur. I choć książka ma bardzo uniwersalne przesłanie – zarówno płciowo, jak i wyznaniowo, zdecydowanie dedykowana jest chrześcijanom.

Dlaczego uważam, że publikacja bardziej przypomina podręcznik niż poradnik? Wystarczy spojrzeć choćby na pierwszy rozdział. Autor zaczyna grubym kalibrem, odpowiadając na fundamentalne pytanie: kim jest człowiek? Dotyka tu sfer duszy, psychiki i ciała. Całościowo, głęboko, mądrze i co ciekawie – bardzo strawnie dla czytelnika.

Autor nie zamyka się na teorii. Opowiada o człowieku zranionym, czyli takim który doświadczył w swoim życiu sytuacji zostawiających po sobie trwały ślad. I jak sam mówi

Często okazują się one przeszkodą w rozwoju fizycznym, psychicznym i duchowym. Str. 45

Wspomina o patologicznych reakcjach i procesach, które prowadzą do autodestrukcji i idąc dalej – pokazuje jak może wyglądać proces, który przekształci zło w możliwość duchowego wzrostu i dojrzałości.

Lęki oraz poczucie wstydu i szukanie w sobie zasobów, by im przeciwdziałać. Różnica miedzy błędem a grzechem, prawo i sumienie. Pragnienie bycia doskonałym – teraz i bez wysiłku. Poczucie winy. Grzechy przodków i ich konsekwencje w naszym życiu (bardzo mnie spojrzenie autora ujęło!).

Potrzeba zaopiekowania się swoim ciałem, oddechem, pragnieniem. Pogodzenie się z przeszłością. Przemiana, przebaczenie, darowanie długów. Relacje z drugim człowiekiem.

To tylko krótkie hasła, mogą rzucić jedynie pewne światło. Jednak to, w jaki sposób autor je rozwija, niesie za sobą ogrom wiedzy, wiary, doświadczenia. Jeśli by je tak wziąć na poważnie – od początku do końca, mogą znacząco wpłynąć na uzdrowienie i wewnętrzny rozwój. Ba! Mogą okazać się wręcz przełomowe!

Praktykowanie słuchania otwiera na głębię istnienia. Taka otwartość jest możliwa dzięki relacji zaufania, jaką zakłada rozmowa. Nie zwierzymy się nikomu, komu nie ufamy. To, co mówimy, wypowiadane jest w całkowitym zaufaniu. Słuchanie jest przyjęciem osoby, która mówi, ponieważ ma zaufanie. Słuchanie to kochanie, dostrzeżenie drugiego, zrobienie mu miejsca i pozwolenie na bycie sobą. Str. 121

Polecam tę książkę na dłuższą i głębszą lekturę, z dodatkowym czasem na refleksję. Być może będzie tak, że podobnie jak ja – zaznaczysz w swoim egzemplarzu dziesiątki pojedynczych zdań. Może będzie tak, że będziesz wracać do jednego krótkiego rozdziału. O jednym jestem jednak przekonana – zupełnie obojętnie przez nią nie przejdziesz. Choćby dlatego warto…

Dziękuję Wydawnictwu W drodze za inspirującą lekturę!

Tytuł Terapia duszy. Uzdrowienie i rozwój wewnętrzny
Autor Philippe Dautais
Liczba stron 208
Wydawnictwo W drodze

https://wdrodze.pl/produkt/terapia-duszy-uzdrowienie-i-rozwoj-wewnetrzny/


Zapraszam
urbanska.madzia@gmail.com
Facebook
Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi