„Łączę światy” Dorota Bielska

Z czym kojarzy się zespół Downa? Pytam o pierwsze, niczym niezmącone skojarzenie… Mnie z nieco odmiennym wyglądem. Tylko tyle i aż tyle. Choć dziś, po przeczytaniu książki Łączę światy, ten obraz nieco się zmienił.

Ta książka to wywiad rzeka. Z Michałem Milka, jego rodziną, przyjaciółmi, lekarzami oraz masą innych osób rozmawia Dorota Bielska.

Przyznaję, że te rozmowy są na swój sposób wyjątkowe. Ociekają prostotą, szczerością, spojrzeniem tych, na których na co dzień często nie zwracamy uwagi. Nie wpisują się bowiem w obraz świata idealnego, prostego, nie oczekującego.

Michał Milka to postać dość wyjątkowa, bo zespół Downa nie jest jego główną cechą charakterystyczną. Można powiedzieć, że w jakiś sposób mu się w życiu udało, bo miał rodziców, którzy wozili go po całym świecie, nie zatrzymując się na jego niepełnosprawności. Miał teatr, który go rozwinął. Dziś może pracować w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Był jednym z uczestników programu Przemka Kossakowskiego DOWN THE ROAD.

Milka mówi dużo, szczerze. Wielkim atutem tej publikacji jest dla mnie to, że nie zmieniono sposobu jego wypowiedzi – często trochę nieskładnych, emocjonalnych. Pokazały prawdę o człowieku. Prawdę czasem niewygodną, czasem ośmieszającą, a czasem budzącą zachwyt czytelnika.

Bohater opowiada o swoim życiu – nie tylko skupiając się na wydarzeniach, ale głównie na ludziach i relacjach. Pokazuje jak wiele zła spotkało go w życiu przez niepełnosprawność. Mówi wprost o tym, jak niejednokrotnie cierpiał, znosił znęcanie się nad sobą. Ta opowieść jednak niosła dla mnie głownie przesłanie pozytywne – Michał potrafi zjednać sobie ludzi. Ma wokół siebie masę przyjaciół – chorych, zdrowych, różnych profesji.

Ta opowieść pokazuje człowieka prawdziwego – żyjącego na pełnych obrotach, choć naznaczonego stygmatyzacją innych i z brzemieniem niepełnosprawności.

Choć Michał to osoba wysoko funkcjonująca w społeczeństwie, książka opowiada też o tym, że nie wszystkie osoby z zespołem mają tyle samoświadomości, zdrowia, wsparcia. To swego rodzaju opowieść o wykluczeniu.

Czy po tej lekturze patrzę inaczej na osoby niepełnosprawne? Tak, zdecydowanie. Przez to, że pojawia się w tym wywiadzie wiele osób, masa rożnych spojrzeń – jest to wartościowe kompendium wiedzy. Wiedzy, która przydaje się czasem każdemu, by potrafił się poruszać po świecie innego. Z szacunkiem, zrozumieniem, z fascynacją – bo na to bez wątpienia Michał Milka zasługuje.

Mnie ta lektura urzekła. Podobno Michał ma w sobie to „coś” co przyciąga. Myślę, że udało się to oddać w tej publikacji…

Tytuł Łączę światy
Autor Dorota Bielska
Liczba stron 256
Wydawnictwo Bernardinum
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Michal-Milka.-Lacze-swiaty/1649


Zapraszam
urbanska.madzia@gmail.com
Facebook
Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi