Droga do radości

Prawdopodobnie każdy z nas chce być zdrowy, szczęśliwy, spełniony, bogaty. Czemuż byśmy nie mieli pragnąć doświadczać tego wszystkiego?

Benedyktynka Mary David OSB wydaje się być postacią patrzącą trochę inaczej. Mimo bardzo dobrego wykształcenia wybrała życie za klauzurą. Na przekór chorobie nowotworowej, jej życie było pełne radości i służenia innym. Szła odmienną drogą do radości niż z pozoru wydawałaby się dobra… Dlaczego i jak?

Mary David OSB była opiekunką nowicjuszek, a później pełniła posługę przeoryszy. To co znajdziemy w książce Droga do radości to jej myśli i rady dla wspólnoty sióstr. Nie jest to jednak ani kościółkowy żargon, ani poważne teologiczne rozważania. To życie. Codzienne, pełne trosk, przeszkód, zawirowań. Życie na które autorka patrzy przez pryzmat wiary i relacji z Bogiem, pokazując innym, że recepta na szczęście istnieje i jest nią życie blisko Boga.

A zatem radość, o której mówimy, to nie emocja; to decyzja o ulokowaniu szczęścia tam, dokąd ono przynależy, obstawianie przy tym, co prawdziwe i rzeczywiste, bez względu na to, czy tak czujemy, czy też nie. Słońce świeci także w pochmurny dzień; w danym momencie możemy nie dostrzegać światła, ale wiemy, że ono tam jest. Doświadczyliśmy go już kiedyś i czasami to musi wystarczyć. Musimy po prostu kochać, działać, modlić się i pracować w świetle tej prawdy.
str. 26

Rady i prawdy o których pisze benedyktynka są z pozoru bardzo proste. Życie blisko Kościoła i jego nauczania. Korzystanie z sakramentów. Traktowanie trudności jako niepogody, która kiedyś minie (bo słońce jest zawsze, nawet gdy go nie widzimy w danym momencie). Radość to nie tylko emocja, ale decyzja o trwaniu przy Bogu. Siostra mówi o wytrwałości i „rutynie”, która jest nieustannym trwaniem przy wierze i modlitwie. Wspomina także o wewnętrznej wolności i tym, że do nas należy wybór tego, jak działają na nas zewnętrzne okoliczności.

Czasami musimy przyjąć, że nasze emocjonalne, duchowe życie ulega rozstrojeniu – tak samo jak można się nabawić rozstroju żołądka. Cierpliwe przyjmowanie rzeczywistości pomoże przetrwać najgorsze. Po prostu powiedz sobie: „Moje okropne uczucia to tylko ból żołądka duszy”.
Str. 69

Na mnie ta książka wywarła ogromne wrażenie. W trzeciej, ostatniej części poznajemy nie tylko zapiski siostry, ale i jej osobistą historię. Opowiedzianą oczami zakonnej siostry, która opiekowała się nią w ostatnim stadium choroby. Wiem jak wygląda choroba nowotworowa i jak ogromne cierpienie niesie ze sobą. Siostra Mary do końca chciała żyć służąc innym, pomimo bólu i braku sił.

Ta książka daje wiele duchowych wskazówek. Pokazuje gdzie i jak szukać szczęścia i robi to bardzo konkretnie. Nie ma tutaj miejsca na moralizatorstwo i naciągane teorie. To czysta wiara, pełna życiowego doświadczenia. Cenne rady, które trafiają w takie zakamarki duszy, których w sobie na co dzień nie dostrzegamy, pędząc od zadania do zadania.

Mnie ta książka pomogła się zatrzymać. Odetchnąć, spojrzeć głębiej. Mała, niepozorna publikacja. Daje jednak potężnego duchowego kopa. Trzeba jednak nie tyle ją przeczytać, co przeżyć. Ostrzegam jednak, że to może wywołać mocne poruszenie serca…

Dziękuję Wydawnictwu W drodze za kolejną perełkę na katolickim rynku wydawniczym!

Tytuł Droga do radości
Autor Mary David OSB
Liczba stron 216
Wydawnictwo W drodze

https://wdrodze.pl/produkt/droga-do-radosci/


JEŚLI TEN TEKST WYDAJE CI SIĘ WARTOŚCIOWY I MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ,
TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do mnie na Instagramie
  • zapraszam też do kontaktu, rozmowy przez mail urbanska.madzia@gmail.com

2 Replies to “Droga do radości”

  1. Agata pisze:

    Zwróciłam uwagę w księgarni na tę okładkę, ale dopiero po Twojej recenzji jestem przekonana, że to coś, co mi pozwoli zaczerpnąć oddechu. Dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi