„Dziewczyna o perłowych włosach”

Czasem trafiają do mnie powieści, których okładka w moim odbiorze nijak się ma do poziomu treści. Tak też było tym razem i przyznaję, że gdyby oceniać ją po okładce… Nigdy bym po nią nie sięgnęła.

Dziewczyna o perłowych włosach to powieść nie tylko dla nastolatek (co sugeruje w jakiś sposób okładka). Dla mnie ta historia porusza na tyle uniwersalne problemy i zmagania, że jako dojrzały czytelnik, odnalazłam się w niej bez problemu.

Poznajemy Sylwię i Zuzannę, dwie siostry, które doświadczone porzuceniem przez matkę, późniejszym zaginięciem ojca, muszą dojrzeć szybko i bez znieczulenia. Nie pomaga im w tym zrzędliwa babcia za ścianą, która nie radzi sobie sama ze sobą. Nie jest to też łatwe w sytuacji, gdy obie dziewczyny w jakiś sposób nie radzą sobie w relacjach z rówieśnikami.

Można by powiedzieć, że to prosta opowieść, jakich wiele. Jednak nie do końca…

Autorka urzekła mnie głębokim, ale bardzo prostym w przekazie, wejrzeniem w ludzkie lęki, zranienia, konsekwencje nieprzepracowanych ran z dzieciństwa. Pokazała pewne mechanizmy, których na co dzień nie dostrzegamy w sobie bądź w innych, bo one… ujawniają się w sytuacjach ekstremalnych, a w takiej postawiła bohaterki Anna Łacina.

Jak już wspominałam, nie jest to lektura wyłącznie dla nastolatek, choć one mają szansę przejrzeć się w niej jak w lustrze – we własnych lękach, oczekiwaniach wobec świata i sposobach reagowania. Mnie wciągnęła nie tylko sama fabuła, ale też świat, który kreuje autorka. Bardzo naturalny, bliski, swojski. Każdy w tej historii może odnaleźć kawałek siebie…

Dla kogo jest ta powieść?

Dla tych, którzy lubią opowieści z zagadką w tle. Mnie zakończenie zaskoczyło, więc sama zagadka wcale łatwa do rozwiązania nie jest. Odnajdą się w niej też osoby, które lubią powieści sięgające do zakamarków ludzkiej psychiki i duchowości, oraz te, które stawiają na relacje. Ta powieść każdy z tych obszarów ma szansę sobą nasycić.

Gratuluję Autorce tak zwinnej kreacji. Przyznaję, że ta opowieść i sposób jej opowiadania zrobiły na mnie spore, bardzo dobre wrażenie. Polecam na zimne wieczory, nie tyle do poduszki, co raczej do zarwania nocy…

Tytuł Dziewczyna o perłowych włosach
Autor Anna Łacina
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Liczba stron 500
https://sklep.zysk.com.pl/dziewczyna-o-perlowych-wlosach.html


JEŚLI TEN TEKST WYDAJE CI SIĘ WARTOŚCIOWY I MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ,
TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do mnie na Instagramie
  • zapraszam też do kontaktu, rozmowy przez mail urbanska.madzia@gmail.com

One Reply to “„Dziewczyna o perłowych włosach””

  1. Grazyna st. pisze:

    Bardzo miło to czytać. Książkę już zdobyłam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi